☰ menu

Warsztaty lepienia z gliny w Bytomiu

niedz.
21.11.2010
Często nie potrafią mówić o tym za pomocą słów – glina pomaga im wydobyć to, co jest dla nich ważne. Praca z gliną jest dla dzieci świetną, kreatywną zabawą, dzięki której odkrywają swoje możliwości i talenty,
realizują fantastyczne pomysły, cieszą się tworzeniem rzeczy pięknych i niepowtarzalnych.

 

Pradawny rodowód lepienia

 

Tradycja lepienia z gliny sięga najdawniejszych czasów. W wielu mitologiach pojawia się wątek „stworzenia człowieka z gliny" – może dlatego niektóre użytkowe gliniane naczynia miały w różnych kulturach często ludzkie twarze. Tradycyjne sposoby ręcznego wykonywania przedmiotów z gliny, które pozostały niezmienione od wieków, różnią się w zależności od kultury (Japonia, Chiny, Afryka, Australia, Europa i Stany Zjednoczone). Połączenie rozmaitych metod, stylów i podejść daje nieograniczone możliwości formowania i zdobienia gliny, niezależnie od miejsca, w jakim jest wydobywana.

 

 

Dzieci pracują z gliną – korzyści z zajęć

 

Ceramika to dla dziecka bardzo twórcze doświadczenie, rozwój i zabawa, ale także doskonałe zajęcie terapeutyczne i relaksacyjne. To kontakt z ciekawym materiałem, odkrywanie jego możliwości, doświadczenie zmysłowe. Ręce „mówią nam", czy glina ma odpowiednią konsystencję, „podpowiadają" nam, jak ją uformować. Praca z gliną skupia, uspokaja, rozwija kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne. Uczy koncentracji, cierpliwości, odpowiedzialności, planowania, współpracy. Pomaga rozwijać świadomość dziecięcych możliwości i wzmocnić poczucie własnej wartości. Dzieci dowiadują się, że mogą i potrafią – czasem uczą się akceptować porażkę.

Historie, które będą towarzyszyć lepieniu, nawiązują do różnych okresów, technik ceramicznych i kultur, z których pochodzą wyroby ceramiczne.

 

 

Prowadzenie:

 

Eliza Flaszewska urodziła się w Rudzie Śląskiej w 1976 roku. Jest absolwentką częstochowskiego Instytutu Plastyki, gdzie obroniła dyplom w pracowni rzeźbiarskiej prof. Marka Mielczarka. Ukończyła malarstwo w Utrechtse Universiteit w Utrechcie, w Holandii. Już podczas studiów podjęła samodzielną działalność artystyczno – dydaktyczną. W chwili obecnej zajmuje się edukacją dorosłych w zakresie historii sztuki. Organizuje szkolenia i warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu rękodzieła artystycznego (witraż, wiklina, rzeźba), a także różnych dziedzin plastycznych (grafika, malarstwo, fotografia).

Jest autorką prac plastycznych z dziedziny malarstwa, grafiki, rysunku, projektowania graficznego oraz rzeźby. Inspiratorka, organizatorka i uczestniczka wielu wyjazdów plenerowych, akcji kulturalnych, warsztatów plastycznych.

Różnorodna aktywność w dziedzinie sztuki zaowocowała nawiązaniem wielu kontaktów międzynarodowych, których efektem był udział w konferencjach poświeconych sztuce, wystawy w galeriach sztuki na całym świecie. Uczestniczka międzynarodowej konferencji dotyczącej sztuki organizowanej przez Królewską Akademie Nauk w Kopenhadze Dania).

Od 1998 roku otrzymuje coroczne zaproszenia na Międzynarodowe Forum Ekspertów Sztuki Współczesnej ARCO w Madrycie (Hiszpania). Od 1993 roku związana z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów, laureatem nagród Ministra Kultury i Sztuki Zdzisława Podkańskiego w dziedzinie plastyki, stypendiów Prezydenta Bytomia. Współtwórczyni Galerii „Pod strychem", gdzie przez kilka lat organizowała wystawy młodych twórców z terenu Śląska. Współautorka interaktywnego programu edukacyjnego „Poznaj świat plastyki".

bilety: 15 zł / prosimy o wcześniejszą rezerwacje miejsc
Miejsce: BECEK Bytomskie Centrum Kultury, ul. Żeromskiego 27
Data: 20.11.2010
Godzina: 10:00

Exit mobile version