☰ menu

Warsztaty improwizowane dla dzieci inspirowane dziełami Bogusława Schaeffera

Warsztaty improwizowane dla dzieci inspirowane dziełami Bogusława Schaeffera
pt.
09.06.2023
Interdyscyplinarne warsztaty improwizacji dla dzieci szkół podstawowych organizowane przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta. Opracowany we współpracy z zespołem „Małe Instrumenty” oraz muzykami Piotrem Zaufalem, Krzysztofem Nowakowskim, Mateuszem Adamczykiem program nie wymaga muzycznego przygotowania, a otwartość interpretacji grafik muzycznych oraz gatunku Teatru Instrumentalnego Schaeffera stanowi przyczynek do wprowadzenia w świat polskiej awangardy i jej bogactwa brzmienia.

Atrakcyjna forma warsztatów oparta na interakcji muzycznej uczestników umożliwia wypracowanie i pogłębienie zainteresowania otaczającym światem dźwięków stanowiąc równocześnie pozytywne doświadczenie uczestnictwa w kulturze dzięki końcowej kreacji artystycznej na zakończenie zajęć. Dobór instrumentarium jest dodatkową zachętą do aktywnego uczestnictwa w budowaniu wrażliwości muzycznej młodych ludzi, co przełożyć się może na dalsze poszukiwania ścieżek rozwoju.

9 czerwca, godz. 10:30-15:00 /z przerwą/
Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta
 ul. Marszałkowska 55/73, lokal 1A /wejście przy lecznicy IZIS, domofon 101, 1 piętro/.

Zapraszamy dzieci w wieku 8-14 lat. 

Zapisy trwają do 7.06 do godz. 18:00 pod adresem aureaporta.fundacja@gmail.com

„Primham mamen, primhamy nomen omen”
                                                                              Bogusław Schaeffer, Kwartet dla czterech aktorów

Twórczością w łeb, ale z odrobiną kultury – program warsztatów z muzyki improwizowanej opartych na twórczości Bogusława Schaeffera”

Cel warsztatów:

  1. Doświadczenie przez uczestników muzyki improwizowanej
  2. Pobudzenie do twórczego spojrzenia na rzeczywistość i motywacja do prób własnej improwizacji

W dzisiejszej rzeczywistości stajemy zarówno w obliczu niezwykłej promocji wszelkiej twórczości i jej przejawów (dzięki ogromnej liczbie kanałów przepływu informacji oraz dostępie do niej – każdy nowy utwór, nowa technologia lub nowy sposób wykorzystania istniejących przedmiotów lub rozwiązań  bardzo szybko się rozpowszechniają) oraz ”przygaszania” jakiejkolwiek twórczości  w życiu codziennym (jesteśmy konsumentami mnóstwa rzeczy i usług atakowanymi z wszystkich stron reklamą, żeby tylko skorzystać z czyichś rozwiązań). W interesie społecznym jest ciągłe pobudzanie ludzi do twórczości (przejawiającej się chociażby w coraz nowym wykorzystywaniu istniejących rzeczy i zjawisk oraz tworzeniu nowych)

Program:

  1. Wykonanie przez instrumentalistów utworów bazujących na twórczości Bogusława Shcaeffera.
  2. Przedstawienie całej gamy instrumentów perkusyjnych profesjonalnych…
  3. … oraz takich, które można wykonać samemu
  4. Nauka gry na poszczególnych instrumentach
  5. Próba wspólnego wykonania utworów improwizowanych

Prowadzący:

Krzysztof Nowakowski – perkusjonista, pedagog, absolwent AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach, nagrał ponad 20 płyt i zagrał ponad 1500 koncertów (w tym ok. 800  z Piotrem Zaufalem).  Interesuje się muzyką jazzową. W swoim domu wdraża wszystkie nowe zielone technologie i zmierza do całkowitej zeroemisyjności.

Piotr Zaufal – basista, psycholog , absolwent AM im. K. Szymanowskiego w Katowicachi  Uniwersytetu Śląskiego, nagrał ponad 20 płyt i zagrał ponad 1200 koncertów (w tym ok. 800 z Krzysztofem Nowakowskim. Prowadzi ekogospodarstwo. Kocha Ukrainę i Ukraińców .

———————
Projekt stanowi uzupełnienie edukacji muzycznej i kulturalnej i ma na celu przybliżenie wartościowych zjawisk awangardy muzycznej na przykładzie twórczości Bogusława Schaeffera – partytur i grafik muzycznych oraz koncepcji Teatru Instrumentalnego. Dorobek artystyczny Schaeffera ma ogromny potencjał edukacyjny, niewykorzystywany dotąd w dyskursie uczestnictwa i wprowadzania w świat muzyki.

Zebrane z warsztatów doświadczenia posłużą Fundacji do opracowania wprowadzenia do możliwości wykorzystania improwizacji i zabaw muzycznych dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, począwszy od projektowania i samodzielnego tworzenia instrumentów aż do przedstawienia możliwości ich wykorzystania. Chęć przybliżenia nieznanych koncepcji awangardy muzycznej XX wieku w oparciu o twórczość Bogusława Schaeffera stała się przyczynkiem do zaprojektowania działań warsztatowych.

Stworzenie przestrzeni do grania na instrumentach dzieciom, które nie mają na co dzień dostępu do takich aktywności może przyczynić się do innego spojrzenia na otaczające nas dźwięki i wzbudzić chęć do poszukiwania własnej drogi praktyki muzycznej.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Exit mobile version