Czy obraz albo rzeźbę da się stworzyć ze śmieci? Co robi bałwan w lodówce? Po co artystki obierają ziemniaki i czy kasują bilety? Już 10 grudnia (niedziela), w Zachęcie odbędą się warsztaty inspirowane książką Łukasza Gorczycy „Bałwan w lodówce” z ilustracjami Krzysztofa Gawronkiewicza. Prowadząca, Anna Owsiany, pomoże dzieciom wcielić się w role artystów. Razem stworzą wielkoformatową pracę z włóczki, znaczki z hasłami, namalują gigantyczny obraz i zrobią wiele innych inspirujących dzieł.
„Bałwan w lodówce” to pełna humoru opowieść o przygodach dwójki dzieci, autorstwa specjalisty od sztuki współczesnej – Łukasza Gorczycy. Jej bohaterowie, Bartek i Matylda mają w sumie dwanaście lat. Ich tata pracuje w galerii sztuki. Wspólnie poznają artystów i ich zaskakujące pomysły, które czasem okazują się bardzo poważne, a kiedy indziej zamieniają się we wspaniałe zabawy. Artystki i artyści, oprócz malowania i rzeźbienia, robią fikołki w pociągu, zapraszają sąsiadów do przejażdżki złotym autobusem, budują domki z koców i krzeseł, kręcą filmy bez kamery lub wędrują miesiącami po Chińskim Murze.
„Bałwan w lodówce” w zabawny i lekki sposób przybliża dzieciom świat rzeźby, malarstwa, performensu i fotografii. Proste historie o Bartku i Matyldzie zachęcają do odkrywania artystycznego potencjału w codziennych sytuacjach i są doskonałym punktem wyjścia do rozmów o sztuce z odbiorcą w każdym wieku. Dziesięć opowiadań dopełnia ponad sześćdziesiąt ilustracji stworzonych przez cenionego twórcę komiksów, Krzysztofa Gawronkiewicza. Wydawcą książki jest Fundacja Sztuki Polskiej ING.
Na warsztaty zaproszeni są rodzice wraz z dziećmi w wieku od 4 do 10 lat. Prosimy o wcześniejszą rejestrację przez formularz zgłoszeniowy na stronie: https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/warsztaty-rodzinne-wokol-ksiazki-balwan-w-lodowce
Łukasz Gorczyca – z wykształcenia historyk sztuki, współtwórca (wraz z Michałem Kaczyńskim) magazynu artystycznego „Raster”, a następnie galerii o tej samej nazwie – dziś jednej z najważniejszych prywatnych instytucji kultury w Polsce. Galeria Raster spopularyzowała w kraju i na świecie twórczość Wilhelma Sasnala i Grupy Ładnie.
Krzysztof Gawronkiewicz – ilustrator, autor komiksów takich jak „Mikropolis”, „Esencja”, „Achtung Zelig!”, „Powstanie”. Zdobywca nagrody Grand Prix I Europejskiego Konkursu Komiksowego telewizji Arte i wydawnictwa Glenat.
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Fundacja powstała w 2000 roku. Jej celem jest wspieranie rozwoju polskiej sztuki współczesnej, m.in. poprzez tworzenie kolekcji dzieł sztuki. Obrazy, fotografie i rzeźby zakupione do kolekcji są eksponowane w biurach grupy ING. Z uwagi na publiczny charakter zbiorów Fundacja Sztuki Polskiej ING często wypożycza prace na wystawy w Polsce i za granicą, a wizerunki dzieł udostępnione są w Internecie. Oprócz kolekcjonowania Fundacja organizuje wydarzenia i warsztaty oraz wydaje publikacje poświęcone sztuce. W 2015 roku nakładem Fundacji ukazała się książka „Sztuka w naszym wieku” – złożona z mini-esejów opowieść o świecie sztuki współczesnej.
10 grudnia, niedziela, godz. 12.30
prowadząca – Anna Owsiany
Wstęp 18 zł (bilet rodzinny)
Zachęta
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa