☰ menu

Warsztaty dla Dzieci w Poznaniu

pon.-wt.
21.11-22.11.2011

 

Baśń Muzyczna PIOTRUŚ I WILKI
17 listopada 2011, godz. 12.00 Teatr Wielki


Bilety – Teatr Wielki
Wspólnie z Teatrem Wielkim zapraszamy na baśń muzyczną napisaną przez Sergiusza Prokofiewa na głos recytujący oraz na orkiestrę w reżyserii Iwony Pasińskiej. Utwór powstał jako wprowadzenie dzieci w świat muzyki. W trakcie trwania spektaklu najmłodsi widzowie zapoznają się z instrumentami, z dźwiękami, z magią muzyki. Prosta i wdzięczna historia Piotrusia i Wilka opowiadana jest przez narratora, a każdej z występujących postaci towarzyszy charakterystyczny dla niej instrument i dźwięk, np. Ptaszek prowadzony jest przez flet, kot przez obój, a Piotruś przez instrumenty smyczkowe.
Jest to spektakl interaktywny, polegający na dialogu sceny z najmłodszą publicznością. Dzieci w jego trakcie dostają konkretne zadania, wciągane są do historii, a przede wszystkim wprowadzane są w świat muzyki, dźwięku i instrumentu.
premiera: 1 czerwca 2010
autor tekstu: Radek Wysocki
kierownictwo muzyczne: Aleksander Gref
reżyseria: Iwona Pasińska
scenografia: Jan Polivka
asystent reżysera: Wiesław Bednarek
autor plakatu: Jacek Kaliński TYPODROM

Współpraca:
Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu
Akademia Muzyczna w Poznaniu

OBSADA:
PIOTRUŚ Bartłomiej Szczeszek
PRACOWNICY ZOO Tomasz Raczkiewicz, Jaromir Trafankowski
DZIADEK Karol Bochański
KACZKA Tatiana Pożarska
PTASZKI Natalia Puczniewska, Dominika Babiarz, Ewa Szymańska
KOT Agnieszka Wolna, Natalia Trafankowska
WILKI Andrzej Płatek, Taras Szczerban, Artur Furtacz, Bogdan Jabłoński

 

MALINOWE BAJKI
18 listopada 2011, godz. 17.30 MDK nad Dragonem

Bilety: 5 zł, do kupienia w CIM
Wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z pisarką Maliną Prześlugą, która będzie dzieciom czytać swoje bajki. Leżąc wygodnie na miękkich poduchach, dzieci poznają niezwykłych bohaterów (m.in. Mola Zbyszka, Rozczarowanego Rumaka Romualda) i ich zaskakujące przygody. To spotkanie dla małych i dużych. Będzie ciepło, rodzinnie i bardzo wesoło!
Zapraszamy dzieci w wieku od 4 lat.
Malina Prześluga
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu w Warszawie. Dramatopisarka, bajkopisarka, felietonistka portalu e-teatr.pl. Autorka tekstów piosenek do spektakli: Pippi (reż. Tomasz Czarnecki, Teatr Muzyczny w Gdyni), Dudi bez piórka (reż. Robert Jarosz, Teatr Baj Pomorski w Toruniu), Kot w Butach (reż. Robert Jarosz, Teatr Groteska w Krakowie). Autorka książki Nowe Bajki dla dzieci… wydanej przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Laureatka licznych nagród i wyróżnień w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu: główna nagroda za sztukę Jak jest (XVIII edycja Konkursu); nagroda za sztukę Pręcik oraz wyróżnienie za sztukę Stopklatka (XXII edycja Konkursu); główna nagroda za sztukę Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa i wyróżnienie za sztukę Bleee… (XXI edycja Konkursu); wyróżnienia za sztuki: Najmniejszy Bal Świata (prapremiera w Teatrze Animacji w Poznaniu, 2010 r.) i Grande Papa (XX edycja Konkursu). Jej sztuka Stephanie Moles dziś rano zabiła swojego męża, a potem odpiłowała mu prawą dłoń (reż. Kuba Kowalski, Laboratorium Dramatu) otrzymała drugą nagrodę w 9 Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie oraz wyróżnienie w I Konkursie „Sztuka Monologu". We wrześniu b.r. w rzeszowskim teatrze Maska będzie można zobaczyć prapremierowe wystawienie jej sztuki Bleee… w reżyserii Laury Słabińskiej.

 

Kompozytorki dla dzieci
21 listopada 2011 roku, godz. 17 MDK nad Dragonem

Bilety: 5 zł, do kupienia w CIM

Cz. I W starym zamczysku na skale

Prawie sto lat temu kilkunastoletnia Hania, wnuczka sławnego pisarza Aleksandra Fredry, ułożyła kilka wesołych piosenek. Piosenki te, a także zasłyszane, stare, liryczne kołysanki, śpiewane przez jej nianię, powtarzała wiele lat później innym dzieciom. Dziś jedna z jej wnuczek Anna Budzyńska postanowiła podzielić się z nami tymi melodiami i nagrała płytę, na której pieśni i kołysanki śpiewają różni członkowie jej rodziny wraz ze znakomitymi instrumentalistami i instrumentalistkami – studentami/-kami i absolwentami/-kami Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego publicznego wykonania tych piosenek i kołysanek w aranżacjach młodej, poznańskiej kompozytorki Ewy Fabiańskiej. Mamy nadzieję, że teksty (piękne i zabawne) oraz melodie (i te wesołe i te spokojne) porwą dzieci we wspaniały Świat Wyobraźni, a rodziców – w Świat Wspomnień!

Wykonawcy:
Anna Budzyńska, Maria Naganowska, Marek Paśko – śpiew
Ewa Fabiańska – fortepian
Paulina Graś – flet
Wojciech Jeliński – puzon
Jakub Majda – klarnet
Kwartet smyczkowy w składzie:
Anna Machowska – skrzypce I
Dominika Dołżyńska – skrzypce II
Karolina Waścińska-Łukanowska – altówka
Aleksandra Walczak – wiolonczela

Cz. II Magiczne kredki. Opera o komputerach.
(Utwór nagrodzony III Nagrodą w konkursie Wrocławskiej Opery Leopoldinum w 2009 r.)

Pomysłowy Pawełek swój nowy telefon komórkowy zamienił w szkole na niezwykłe kredki spełniające marzenia. To, co narysuje się przed zaśnięciem, w nocy staje się rzeczywistością. Chłopiec zapragnął zwiedzić Internet, wiele słyszał o jego stronach, o serwerach, portalach i komunikatorach, a nie wiedział dokładnie co to znaczy. O tym, jak mu się to udało opowiada opera napisana przez młodą, poznańską kompozytorkę Alinę Kubik. Fragmenty utworu, pierwotnie napisanego na orkiestrę i solistów zostaną przedstawione w mniejszej obsadzie kwartetu smyczkowego, a całą historię przedstawi autorka opery.

W kwartecie smyczkowym zagrają:
Mikołaj Pokora – skrzypce I
Alina Kubik- skrzypce II
Jędrzej Kaczmarek – altówka
Katarzyna Krawczak – wiolonczela

 

„Znośna Bogucka" Wystawa ilustracji
22 listopada 2011 roku, godz. 18 Galeria NWNA, WSNHiD

Wstęp wolny

Katarzyna Bogucka – ilustratorka. W 2009 obroniła dyplom malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Mieszka i pracuje w Warszawie. Ilustruje książki dla dzieci, rodziców i własnej przyjemności. Zajmuje się też ilustracją prasową i reklamową. Wystawa to wybór ilustracji, nad którymi pracowała przez ostatnie trzy lata. Widać w nich inspirację designem lat 50 i 60. Rodzina i przyjaciele znajdą w nich znajome twarze, przedmioty, miejsca i oczywiście ukochanego psa autorki -Pajdę. Wraz z partnerem prowadzi blog (www.nioska.com), na którym zamieszczają swoje najnowsze projekty – niosą się jak szaleni!

W ramach No Women No Art Dzieciom odbędą się warsztaty

17.11.2011, Warsztaty muzyczne (prowadzenie: Klub Malucha AKUKU) po spektaklu „Piotruś i wilki" w Teatrze Wielkim

18.11.2011, Warsztaty książkowe/czytania (prowadzenie: Zobaczysko) po czytaniu dramatów Maliny Prześlugi „Malinowe bajki" w MDK-u nad Dragonem

19.11.2011, Eco warsztaty dla dzieci (prowadzenie: BOSO Studio) podczas Eco Fashion Design Day w Starym Browarze

21.11.2011, ok. 18.30 Warsztaty muzyczne (prowadzenie: Ideownia) po koncercie „Kompozytorki dla dzieci" w MDK-u nad Dragonem

22.11.2011, 18.00 EKOMODA. Warsztaty plastyczne wokół książki "M.O.D.A." z ilustracjami Katarzyny Boguckiej (prowadzenie: Basia Górecka, Muzeum Narodowe), podczas wernisażu wystawy Katarzyny Boguckiej „Znośna Bogucka" w Galerii No Women No Art, WSNHiD 

 

 

 

 

 

Exit mobile version