☰ menu

Warsztaty dla Dzieci w Poznaniu

sob.
14.05.2011

W sumie w ramach warsztatów 18. Biennale Sztuki dla Dziecka odbędzie się ponad 150 wydarzeń. Większość warsztatów będzie powtarzana kilkakrotnie, tak aby zarówno grupy szkolne jak i rodzice mieli okazję wziąć udział w różnych zajęciach. Większość działań odbędzie się w parku na Cytadeli, w okolicy amfiteatru, na pozostałe organizatorzy zapraszają do: Centrum Kultury Zamek (ul. Św. Marcin 80/82), Muzeum Narodowym w Poznaniu (Al. Marcinkowskiego 9), Klubokawiarni Meskalina (Stary Rynek 6) oraz na Placu Międzymoście (ul. Grobla/ul. Mostowa). Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 503 028 248.

 

 9-14 maja 2011

 

Wszystkich uczestników zapraszamy szczególnie na piątkowe popołudnie do parku na Cytadeli, gdzie o godzinie 18.00 odbędzie się wielki finał warsztatów. Artyści, którzy prowadzili warsztaty w ramach projektu WIOSKA NA SKRZYŻOWANIU KULTUR, wystąpią we wspólnym widowisku z repertuarem charakterystycznym dla swoich kultur. Dzieci, które przez 3 dni uczestniczyły w zajęciach, zaprezentują swoje osiągnięcia taneczne, wokalne i plastyczne.

Temat tegorocznego Biennale brzmi: „Sztuka dla dziecka – tradycja we współczesności". Zajęcia warsztatowe, nawiązując do tematyki przedsięwzięcia, obejmą dwa nurty działań. Pierwszy z nich będzie odnosił się do kultury i sztuki dawnej, artystycznej i użytkowej. Drugi będzie współczesną interpretacją, dialogiem i zabawą z tradycją. Bardzo ważnym aspektem działań będzie motyw wzajemnego przenikania się struktur kultury wywiedzionych z różnych źródeł.

 

Wioska na skrzyżowaniu kultur

Interdyscyplinarny, międzykulturowy projekt składający się z zajęć prowadzonych przez artystów z różnych krajów zamieszkujących w Polsce, pielęgnujących własną kulturę i tradycje. Warsztaty: Afrykańskie instrumenty – afrykańskie rytmy!; Bajka o rybaku i jego żoni;, Hiszpańskie klimaty – tajemnice Cuentacuentos; Ile sardynek jest w jednej puszce? czyli Portugalia na ruchomych zdjęciac;, Kulturowy czulent – spotkanie z tradycją żydowską; Lola, Lel i Lala, czyli białoruska wiosna; Muzykowanie na teatralnym planie. Warsztaty zakończą się wspólnym trans-kulturowym koncertem.

 

Świat dźwięków: wczoraj i dziś

Warsztaty wymagać będą poszukiwań, eksploracji słuchowej otoczenia i odkrywania dźwięków znanych i nieznanych. Dokonywanie takich odkryć i zabawa z dźwiękowymi reliktami przeszłości to fascynująca podróż w nieznane, to podtrzymywanie więzi tradycji ze współczesnością. W ramach projektu będą realizowane warsztaty z najmłodszymi: Muzyka ze starego imbryka.

 

Zaglądanie do przeszłości

Przekazy historii w działaniach artystycznych to współcześnie niezwykle ciekawie rozwijający się nurt animacji kulturalnej, uprawiany w wielu muzeach etnograficznych, archeologicznych czy muzeach sztuki za pomocą rekonstrukcji historycznych oraz akcji teatralnych. Warsztaty: Przekraczając bramę czasu – zajęcia plastyczne nawiązujące do dawnych form zagospodarowania przestrzeni zasypanego zakola Warty, Ateńska Agora – antyczne korzenie w teatralnej współczesności, Rysuję, maluję, piszę – posługiwanie się tradycyjnymi technikami rysunkowymi i graficznymi.

 

Smakowanie sztuki ze szczyptą tradycji

Tworzenie niekonwencjonalnych form poznawania sztuki to domena artystów, którzy swoją wrażliwość, swój sposób „smakowania" tradycji chcą przekazać dzieciom w oryginalny, niekonwencjonalny sposób. Wykorzystując stare przepisy na sztukę, nowe „receptury" i konteksty można stworzyć zupełnie nowe dzieła i zdarzenia. Warsztaty: COOLinaria – działania z pogranicza kulinarnego eksperymentu, Marionetka, czyli lalka na smyczy – zabawa teatralna, Filozofowanie z dziećmi. Co czyni rzecz zwyczajną nadzwyczajną?

 

 

Przechowane w kadrze

Fotografia i film stały się w ciągu minionych lat jednymi z najważniejszych form dokumentowania historii i tradycji tworząc przekazy budujące emocjonalną więź z przeszłością. Zmieniały się techniki, sposoby fotografowania i filmowania, dzięki czemu rzemiosło stało się sztuką. Warsztaty fotograficzne: Nowe atelier, Znak dla Poznania oraz warsztaty filmowe Fokus na sztukę.

 

Przechowane w pamięci

Pamięć jest jednym z najważniejszych nośników tradycji. Dzięki przekazom pradziadków, możemy dzisiaj korzystać z wiedzy i umiejętności wytworzonych na przestrzeni wielu lat. Obyczaje przodków przez pewien czas niemodne, nieużyteczne, są znowu atrakcyjne i ciekawe i stają się przedmiotem rekonstrukcji i badań. Warsztaty: W co się bawić? – stare zabawy podwórkowe, Zabawy na łące – zdrowo, folkowo…, Piaskowe wycinanki – polskie tradycje ludowe.

 

Otwarte muzea – okna na świat sztuki

Muzea w dobie internetu stają się coraz bardziej dostępne również wirtualnym odbiorcom mieszkającym na różnych krańcach świata. Nowoczesne internetowe prezentacje ich zbiorów i ekspozycji, propozycje zabaw edukacyjnych dla dzieci powodują, że sztuka znajduje coraz więcej aktywnych i zainteresowanych odbiorców. Poznawanie jej przestało być nudnym spacerem po budynku, lecz stało się poprzez działalność muzealnych animatorów sztuki fascynującą i kreatywną zabawą pełniącą rolę edukacyjną. Warsztaty: Zabawy w wirtualnych muzeach świata, Żywe obrazy – akcja plastyczna W Muzeum Narodowym.

 

 

Organizatorzy:
Centrum Sztuki Dziecka

 

Patronat honorowy:
Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ryszard Grobelny Prezydent Miasta Poznania

 

Mecenat:
Miasto Poznań
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Patroni medialni:
TVP Kultura
TVP Poznań
Radio Merkury
Gazeta Wyborcza
AMS
Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny „IKS"
Miasto Dzieci

 

 

 

 

Exit mobile version