☰ menu

warsztaty dla dzieci

sob.
25.05.2013

25 maja 2013


9.30-11.00
WARSZTATY: „Witajcie w naszej bajce – zwierzęta świata".

Będzie to rozmowa o zwierzętach, ilustrowana multimedialną prezentacją. Dzieci będę pytały o ich domowe zwierzątka – kotki, pieski, chomiki, rybki, itp. A wtedy na dużym ekranie będą się pokazywały zwierzęta z moich podróży. Gdy będzie rozmowa o kotkach pokazywać będę lwy i czity. Przy rybkach: rekiny, hipopotamy, foki i pingwiny. Małe zwierzątko skonfrontowane będzie z nosorożcem. Najcięższe to słonie, najwyższe żyrafy. Prezentacjom zwierząt towarzyszyć będą opowieści, anegdoty. Opowieść o próbach nawiązywania kontaktów i o trudnych spotkaniach z krokodylem – czy białym niedźwiedziem. Zwierzęta pokazywane będą w ich środowisku. Liczbę zwierząt ograniczy czas spotkania. Dążyć będę, by dzieci nauczyły się, że do świata zwierząt należy słoń, i ich małe zwierzątka, ale również pająk i co różni zwierzęta od roślin.

Prowadzenie: Ryszard Czajkowski

25 maja 2013
11.00-11.45
WYKŁAD: Na sześciu nogach przez świat-tajemnice życia owadów.

Gdyby zebrać wszystkie gatunki zwierząt w jednym miejscu, ku naszemu zdziwieniu, okazałoby się, że ponad ¾ z nich to owady. Te małe, sześcionożne organizmy, pokryte twardym, chitynowym szkieletem, opanowały niemal wszystkie zakątki naszego globu. Od równikowych lasów tropikalnych, poprzez pustynie, aż po daleką północ. Jednym środowiskiem praktycznie ich pozbawionym, są morza i oceany. Owady bywają również częstymi gośćmi w naszych mieszkaniach. Szereg gatunków uznanych jest za groźne szkodniki pól i magazynów. Jeszcze inne mogą pasożytować na ciałach zwierząt, żywiąc się krwią, sierścią, czy piórami. Warto jednak pamiętać, że większość gatunków jest bardzo pożyteczna. Jedne zapylają kwiaty, inne zjadają szkodniki, jeszcze inne oczyszczają nasze otoczenie z martwej materii organicznej. Mogą również tworzyć materiały potrzebne w produkcji przemysłowej, choćby jedwab. Bez owadów życie na naszej planecie nie byłoby możliwe. Jest niemal pewne, że zniknęłoby tysiące gatunków innych zwierząt oraz roślin, dla których stawonogi te stanowią główne pożywienie lub działają jako ich zapylacze oraz roznosiciele nasion.

Spotykamy wśród nich zadziwiające kształty i kolory, pozwalające im doskonale dopasować się do środowiska w którym żyją. Jedne swoim wyglądem udają gałęzie, inne upodabniają się do liści drzew, kawałków kory lub kamieni. Spotykamy również owady, które zupełnie odwrotnie, starają się być jak najbardziej widoczne. Jaskrawe ubarwienie os, czy szerszeni jest sygnałem o jadowitości lub trujących właściwościach tych stworzeń. Owady społeczne znane są ze swoich zdolności budowniczych. Mrówki, pszczoły i termity konstruują niezwykłe gniazda, czasami przypominające wieżowce wyposażone we własny system klimatyzacji. Insekty, niezwykłe zwierzęta o sześciu odnóżach, wzbudzają w ludziach najczęściej strach i obrzydzenie. Jednocześnie, poznane bliżej, mogą zafascynować nas swoim wyglądem i złożonymi zachowaniami. Warto je zatem lepiej poznać, gdyż żyją bardzo blisko nas.

Prowadzenie : Kornelia i Dariusz Kucharscy

25 maja 2013
14.00
Staromiejski zwierzyniec (zajęcia poza siedzibą).

To nietypowy spacer po warszawskiej starówce, podczas którego nie będziemy wchodzić do kościołów ani zajmować się nudnymi faktami historycznymi. To bezkrwawe polowanie na zwierzęta ukrywające się wśród kamieniczek Starego Miasta. Dzieci same spróbują wyśledzić smoka, goryla i gąsienicę, które mieszkają w okolicy placu Zamkowego. Poznają też legendy związane z tymi zwierzętami, a przy okazji zabawy w polowanie nauczą się innego spojrzenia na zabytki i rozbudzą zainteresowanie naszym miastem, w którym kryje się tak wiele ciekawego…

Dokładne miejsce zbiórki i odbioru dzieci zostanie podane bliżej terminu

Prowadzenie: Ewa Zagawa  

Exit mobile version