☰ menu

Warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 10-12 lat

Warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 10-12 lat
sob.
09.04.2022
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów artystycznych, podczas których dzieci poznają różne techniki rysunkowe. Inspiracją staną się królewska malarnia i skulptornia, gdzie w czasach Stanisława Augusta uczyli się przyszli twórcy.

Na zajęciach dzieci odkryją różne tajniki warsztatu rysownika. Każde ze spotkań będzie okazją do bliższego zapoznania się z zagadnieniami, takimi jak perspektywa, proporcje, studium postaci czy przedmiotu. Ćwiczenia z rysunku przeplotą się z aktywnościami rozwijającymi kreatywność, umiejętności manualne i własny sposób artystycznego wyrazu. Po zakończeniu zajęć dzieci będą mogły skorzystać z filmów edukacyjnych, wyjaśniających poszczególne techniki rysunkowe.

Terminy: 9 i 23 kwietnia, 7 i 21 maja 2022 r. (soboty), godz. 11.00-13.00
Miejsce: Stara Oranżeria – Królewska Galeria Rzeźby i formiernia
Wstęp: 110 zł – karnet obejmujący cztery warsztaty; zakup biletów przez serwis eWejściówki od 18 lutego 2022 r.
Limit miejsc: 10 uczestników
Prowadząca: Dorota Stelmaszczyk-Szwed
Dodatkowe informacje: o.michalik@lazienki-krolewskie.pl, (+48) 798 992 895

Materiały do dyspozycji uczestników warsztatów:
– ołówki o różnej twardości
– węgiel w drewnianej oprawie, grafit w sztyfcie, sepia, sangwina
– suche pastele
– gumka biurowa i chlebowa
– foliopis i marker wodoodporny
– kartony i tektury o różnej fakturze i formacie
– kalka kreślarska, folia przeźroczysta
– pomoce edukacyjne do zajęć: odlew gipsowy motywu ornamentalnego, reprodukcje wybranych obiektów z królewskiej kolekcji rzeźby, rysunki pomocnicze

Prosimy o zapoznanie się z powyższymi zasadami sanitarnymi oraz obowiązkiem złożenia oświadczenia o stanie zdrowia. Jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, warsztaty odbędą się online.

Warsztat I
9 kwietnia – „Różne perspektywy”
Podczas zajęć bliżej przyjrzymy się budynkowi Starej Oranżerii. Na przykładzie dekoracji malarskich zdobiących wnętrza nauczymy się wyznaczać plany i rysować perspektywę. W tym celu wykorzystamy przygotowane samodzielne proste narzędzia optyczne. W drugiej części warsztatów poznamy szkice królewskiego artysty Jana Christiana Kamsetzera, aby następnie nabrać wprawy w rysunku konturowym i modelunku światłocieniowym.

Warsztat II
23 kwietnia – „Proporcjonalny, czyli jaki?”
Przyglądając się posągom z królewskiej kolekcji rzeźby, wspólnie opiszemy ich wygląd i proporcje postaci. Dowiemy się, czym jest złoty podział. Nauczymy się też, jak bez użycia linijki zmierzyć długość ręki czy wysokość człowieka. W drugiej części warsztatów wcielimy się w rolę XVIII-wiecznych konserwatorów i wykonamy własne szkice zrekonstruowanych rzeźb antycznych.

Warsztat III
7 maja – „Studium postaci”
Inspiracją do warsztatów będzie XVIII-wieczna pracownia rysunku, w której jedynymi postaciami wartymi odwzorowania były rzeźby antyczne. Na przykładzie posągów Flory Farnese i Ceres Mattei przyjrzymy się bliżej układowi ich ciał, powłóczystym szatom, twarzom, fryzurom i atrybutom. Studia postaci wykonamy, wykorzystując różne techniki rysunkowe, takie jak rysunek węglem, sangwiną czy pastelami. Nauczymy się też, jak wybierać podłoża o różnej fakturze i kolorze, aby charakter szkicu był bardziej linearny lub malarski.

Warsztat IV
21 maja – „Detal”
Podczas warsztatów przyjrzymy się rzeźbom i elementom ornamentalnym z wielu stron i perspektyw. Dowiemy się, w jaki sposób za pomocą linii i figur geometrycznych wykonać rysunek wybranych przedmiotów z naszego otoczenia. Następnie spróbujemy swoich sił, szkicując dłoń, nos czy oko.

Exit mobile version