☰ menu

Warsztaty antydyskryminacyjne dla osób zajmujących się edukacją

Instytut Kultury Miejskiej Gdańsk warsztaty dla dzieci, filmy, atrakcje
sob.-niedz.
07.05-08.05.2016

Akademia Active Citizens to projekt wzmacniający kompetencje zarządzania organizacjami i zmianą społeczną w różnorodnym świecierealizowany przez Instytut Kultury Miejskiej i British Council.

Akademia powstała w odpowiedzi na potrzeby edukacyjne pomorskich organizacji pozarządowych zgłaszane w czasie projektu Active Citizens. Dlatego pierwszeństwo w rekrutacji będą mieć absolwenci i absolwentki pomorskich edycji programu Active Citizens Aktywna Społeczność.
Kolejne warsztaty noszą tytuł „Warsztaty antydyskryminacyjne dla organizacji pozarządowych i osób zajmujących się edukacją
Odbędą się:
7-8 maja 2016 (sobota-niedziela), godziny 10.00-18.00 w Gdańsku
Zapisy odbywają się przy pomocy formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.ikm.gda.pl. Formularz należy odesłać do 24 KWIETNIA 2016 na adres anna.urbanczyk@ikm.gda.pl lub w formie papierowej dostarczyć pod adres:

Anna Urbańczyk

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40

80-830 Gdańsk

Numer faxu: 58 760 72 15 

Ilość miejsc jest ograniczona do 16 osób. Potwierdzenie udziału w warsztatach oraz ostateczną ich datę osoby zakwalifikowane otrzymają do dnia 29 kwietnia 2016.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

Opis warsztatów:
W ramach warsztatów omówimy kwestie stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Przyjrzymy się stereotypom dotyczącym różnych narodowości, grup społecznych, płci i grup mniejszościowych. Zaproponowane ćwiczenia pozwolą na odczucie, w kontrolowanych warunkach, dyskryminacji oraz poznanie mechanizmów ją wywołujących.

Poruszymy też kwestię powiązanej z dyskryminacją mowy nienawiści, szczególnie występującej w internecie i cyberprzemocy.
Poznamy też sposoby reagowania na dyskryminację, modele asertywności i język wrażliwy.

Przedstawione zostaną obowiązujące w Polsce przepisy prawne, dające możliwość i narzędzia do formalnego przeciwdziałania dyskryminacji.

Zagadnienia:

Tożsamość, cechy prawnie chronione, przesłanki dyskryminacji

Stereotypy (stereotypy pozytywne i negatywne, autostereotypizacja, zagrożenie stereotypem)

Uprzedzenie, dyskryminacja (bezpośrednia, pośrednia), łańcuch dyskryminacji, rodzaje dyskryminacji

Powstawanie mechanizmów wykluczenia prowadzących do dyskryminacji

Mowa nienawiści, w tym cyberprzemoc i jej przeciwdziałanie

Prawo antydyskryminacyjne 

Przeciwdziałanie dyskryminacji, mowa ciała, spójny komunikat, model asertywnej odpowiedzi, komunikacja, ćwiczenie informacji zwrotnej, język wrażliwy, ćwiczenia dramowe

Dobre praktyki działań antydyskryminacyjnych 

Zasoby osobiste do podejmowania działań antydyskryminacyjnych

Osoba prowadząca:

Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka i koordynatorka projektów społecznych. Wyspecjalizowana w warsztatach antydyskryminacyjnych oraz antydyskryminacyjnych w metodologii Anti-Bias. Facylitatorka pracująca metodą Appreciative Inquiry (analizie sukcesów działań).

Związana z Instytutem Kultury Miejskiej.

Absolwentka Wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), Queer Studies, Wielokulturowej Europy (Uniwersytet Adama Mickiewicza / British Council), Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego w Krakowie (Stowarzyszenie Willa Decjusza), Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji – poziom zaawansowany, w Warszawie, Akademii Treningu WenDo – Upełnomocnienie Przeciw Przemocy ze względu na Płeć (Fundacja Autonomia, Kraków).

Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA). 

W latach 2010 – 2011 koordynowała polską koalicję Social Watch, która wydała kompleksowy raport o ubóstwie i wykluczeniu społecznym w Polsce.

Realizuje kilkaset godzin szkoleń równościowych rocznie m.in. dla Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, spółki PL.2012 (organizatorów Mistrzostw Euro 2012 w Polsce), Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, British Council, Urzędu Miejskiego w Gdyni, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Muzeum Polin, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej…. Więcej informacji: www.warsztatyrownosciowe.pl

***

W czasie warsztatów przewidziane są przerwy kawowe i wegański obiad.

Exit mobile version