☰ menu

warsztaty

śr.-wt.
27.04-31.05.2011

Pragniemy ukazać różnorodność obyczajów i obrzędów ludów zamieszkujących nasze ziemie 2 tysiące lat temu. Chcielibyśmy, aby ten projekt stał się nieodłączną częścią archeologii doświadczalnej, której celem jest rekonstrukcja życia w minionych epokach. Uczestnicy będą poznawać dawne rzemiosła, osobiście wykonywać różne przedmioty, biorąc aktywny udział w warsztatach. Poprzez organizowanie tego typu warsztatów pragniemy zainteresować młodych ludzi przeszłością ziem, na których mieszkają.

Zapisy trwają od 16 do 31 maja.

 

Regulamin warsztatów i kartę kwalifikacyjną można pobrać do wydruku na stronie www.mshm.pl

Zajęcia będą się odbywać w plenerze, w godzinach 9.00-16.00 W zakres programu wejdą:

– warsztaty, w których dzieci wezmą aktywny udział,

– gry, zabawy i konkursy,

– pokazy, podczas których dzieciom przypadnie rola widzów.

Dzieci podzielone zostaną na 3 grupy wiekowe:
I grupa – 7-8 lat,
II grupa – 9-10 lat,
III grupa – 11-12 lat.

Do każdej grupy przydzielony zostanie opiekun oraz pomocnik. Opiekunem będzie osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi. W zakres jej obowiązków wejdzie:

– opieka nad grupą w czasie wszystkich zajęć, także w czasie wolnym, obiadu,

– doprowadzanie grupy na poszczególne zajęcia,

– pomoc w trakcie zajęć,

– odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci.

Pomocnikiem opiekuna będzie osoba pełnoletnia, wspomagająca działania opiekuna.

Osoby prowadzące poszczególne warsztaty i pokazy będą odpowiedzialne za merytoryczną stronę imprezy – przygotowywanie i przeprowadzenie poszczególnych zajęć tematycznych. Dodatkowym atutem imprezy będzie udział pedagogów z Niemiec, którzy przyjadą po raz czwarty w ramach stałej współpracy Muzeum z domem kultury Mehrgenerationenhaus Linde z miejscowości Kirchheim. Goście poprowadzą dodatkowe warsztaty i zajęcia, co umożliwi dzieciom bezpośredni kontakt z żywym językiem niemieckim.

 

Każdego dnia uczestnicy otrzymają gorący posiłek przygotowany przez firmę cateringową.

W trakcie zajęć dzieci będą poznawać życie codzienne mieszkańców naszych ziem sprzed 2 tysięcy lat. Poznają kulturę różnych plemion barbarzyńskich – Bałtów, Gotów i Wandalów. Dowiedzą się o ich wierzeniach i obyczajach. Poznają charakterystyczny dla nich strój, ozdoby i uzbrojenie. Dzieci będą brały udział w obrzędach pogrzebowych Barbarzyńców.

Poznają dawne sposoby barwienia tkanin, będą wykonywać przedmioty z filcu, który jest jednym z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi. Na podstawie zachowanych kości czaszki, grupa absolwentów archeologii poprowadzi zajęcia z rekonstrukcji wyglądu twarzy naszych przodków. Ponadto uczestnicy będą budować wędzarnię i poznają starożytne techniki polowania na dzikie zwierzęta.

Elementem stałym będą zajęcia teatralne i przygotowywanie przez dzieci przedstawienia opowiadającego o wędrówkach plemion barbarzyńskich oraz wzajemnym poznawaniu się różnych kultur.

W piątek wieczór odbędzie się impreza otwarta, w której oprócz dzieci wezmą udział rodzice oraz goście. Już dziś serdecznie na nią zapraszamy.

 

 

MY, BARBARZYŃCY" PROGRAM WARSZTATÓW


Dzień pierwszy

W trakcie gry terenowej dzieci dowiedzą się, co działo się w Europie w czasach, w których na naszych ziemiach mieszkali Barbarzyńcy. Będą wykonywać naczynia charakterystyczne dla różnych plemion barbarzyńskich – Bałtów, Gotów i Wandalów.

Dowiedzą się o dawnych sposobach barwienia tkanin; o tym, z jakich surowców wykonywano barwniki, na czym polegało farbowanie tkanin.

Elementem stałym będzie przygotowywanie przez dzieci przedstawienia teatralnego opowiadającego o wędrówkach plemion barbarzyńskich oraz wzajemnym poznawaniu się różnych kultur.

Dzień drugi

Dzieci wysłuchają opowieści o plemionach wandalskich, które zamieszkiwały nasze ziemie w czasach starożytnych. Dowiedzą się o ich wierzeniach i obyczajach. Poznają charakterystyczny dla nich strój, ozdoby i uzbrojenie.

Ponadto w trakcie dnia będą samodzielnie wykonywać przedmioty z filcu, który jest jednym z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi.

Elementy stałe: przygotowywanie przedstawienia, zabawy ruchowe.

Na koniec dnia dzieci wezmą udział obrzędach pogrzebowych typowych dla Wandalów.

Dzień trzeci

Dzień trzeci będzie należał do Gotów. Dzieci poznają elementy ich kultury zarówno materialnej, jak i duchowej. Obejrzą pokaz walki Gotów, będą mogły wziąć do ręki gocką broń i ozdoby.

Grupa absolwentów archeologii poprowadzi z dziećmi zajęcia z rekonstrukcji wyglądu twarzy naszych przodków na podstawie zachowanych kości czaszki.

Elementy stałe: przygotowywanie przedstawienia, zabawy ruchowe.

Na koniec dnia dzieci wezmą udział obrzędach pogrzebowych typowych dla Gotów, dowiedzą się, na czym polegał birytualizm.

Dzień czwarty

Tego dnia dzieci będą poznawać kulturę, dzieje i obyczaje kolejnych plemion barbarzyńskich zamieszkujących nasze ziemie – Bałtów. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej będą, razem z dziećmi, budować wędzarnię.

Elementy stałe: przygotowywanie przedstawienia, zabawy ruchowe.

Na koniec dnia dzieci wezmą udział w rekonstrukcji obrzędu pogrzebowego typowego dla Bałtów. Będą miały okazję zbudować kurhan.

Dzień piąty

Ostatniego dnia dzieci zakończą budowę wędzarni i będą mogły przygotować w niej pożywienie.

Grupa Bałtów poprowadzi zajęcia z wykonywania ozdób bałtyjskich. Dzieci będą mogły zrobić z drutu prostą zapinkę oraz koraliki z modeliny.

Następnie uczestnicy poznają starożytne sposoby polowania na dzika.

Pod koniec zajęć odbędzie się próba generalna przedstawienia teatralnego oraz podsumowanie tego, czego dzieci dowiedziały się o trzech plemionach barbarzyńskich.

Dzień piąty, po 19.00

W piątek wieczór odbędzie się impreza otwarta, w której oprócz dzieci wezmą udział rodzice oraz goście.

Planujemy następujący program:

  • Część oficjalna, podziękowania, dyplomy.

  • Pokaz przedstawienia teatralnego.

  • Prezentacja wyrobów wykonanych przez dzieci.

  • Pokaz walk oraz polowanie na dzika

  • Prezentacja i pokaz wyrobów z filcu.

  • Biesiada.

 

 

Exit mobile version