☰ menu

Warszawa, Ty i ja – wycieczki i warsztaty historyczne dla całej rodziny

dziewczynka
sob.-niedz.
20.08-21.08.2016

Od początku wakacji trwa Warszawa, Ty i ja.

Zapraszamy do odkrywania historii Warszawy wraz z nami.

W każdą sobotę i niedzielę wakacji dowiemy się nowych i fascynujących rzeczy o przeszłości naszego pięknego miasta.

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii już po raz trzeci zaprasza stołeczne rodziny do udziału w bezpłatnym, wakacyjnym projekcie „Warszawa, Ty i ja”

, stanowiącym cykl wycieczek i warsztatów o tematyce historycznej. W tym roku motywem przewodnim programu jest odkrycie pochodzenia nazw samych dzielnic oraz ich ulic, a cały cykl nosi nazwę: „Warszawa, Ty i ja. Pocztówka z przeszłości”. Spotkania odbywają się w każdy weekend, począwszy od 25 czerwca. Projekt zakończy gra miejska zaplanowana na 3 września, która zostanie zrealizowana w obrębie Bulwarów Wiślanych.

 

W najbliższą sobotę 20.08.2016 zapraszamy na:

1. Zajęcia historyczne i terenową grę na orientację w dzielnicy Wawer

Start: Biblioteka Publiczna Dzielnicy Wawer, ul. Trawiasta 10, godzina 10.00, czas trwania około 2-2,5 godzin

Warsztaty historyczne dla rodzin z dziećmi 6-10 lat oraz terenowa gra na orientację noszą tytuł „MIĘDZY NAMI ANINIANINAMI.” Nasze spotkanie zaczniemy od rozmowy na temat ważnej dla  Wawra osoby. Opowiemy o jej życiu, dokonaniach zawodowych oraz o tym, dlaczego odegrała szczególną rolę w historii tej dzielnicy Warszawy. Potem każda uczestniczącą w zajęciach rodzina otrzyma egzemplarz terenowej gry na orientacje i sama, rozwiązując zadania i odgadując zagadki, będzie poznawać nieznane zakątki dzielnicy. Na mecie będzie czekać przewodnik, by ocenić wynik gry.

Szczegółowe informacje i zapisy wtij.duch.edu.pl

2. Wycieczka historyczna NA ROWERACH po Rembertowie pt.: „W poszukiwaniu starego generała” – Start: Peron Stacji Warszawa – Rembertów, godz. 16.00, czas trwania ok. 2 godziny

Początki Rembertowa sięgają 1888 roku, kiedy to Rosjanie założyli na terenie dzisiejszej dzielnicy spory poligon artyleryjski. Po odzyskaniu niepodległości, w pozostawionych koszarach carskich, ulokowano jednostki Wojska Polskiego. Nasze poszukiwania śladów starego generała rozpoczniemy na peronie Dworca Kolejowego. Podczas spaceru odwiedzimy wiele miejsc związanych z dawną wojskowością, m.in. stajnie, kasyno, kościół garnizonowy czy hotel oficerski. Wejdziemy również na teren Akademii Obrony Narodowej, najwyższej rangą uczelni Wojska Polskiego, kontynuatorki słynnej Szkoły Rycerskiej. WYCIECZKA ROWEROWA!

Szczegółowe informacje i zapisy wtij.duch.edu.pl

W najbliższą niedzielę 21.08.2016 zapraszamy na:

1. Zajęcia historyczne i terenową grę na orientację w dzielnicy Rembertów

Start: Dom Kultury Rembertów, Aleja Komandosów 8, godz. 10:00, czas trwania około 2-2,5 godzin

Warsztaty historyczne dla rodzin z dziećmi 6-10 lat oraz terenowa gra na orientację noszą tytuł „O nilu co w Rembertowie był.” Nasze spotkanie zaczniemy od rozmowy na temat ważnej dla Rembertowa osoby. Opowiemy o jej życiu, dokonaniach zawodowych oraz o tym, dlaczego odegrała szczególną rolę w historii tej dzielnicy Warszawy. Potem każda uczestniczącą w zajęciach rodzina otrzyma egzemplarz terenowej gry na orientacje i sama, rozwiązując zadania i odgadując zagadki, będzie poznawać nieznane zakątki dzielnicy. Na mecie będzie czekać przewodnik, by ocenić wynik gry. Jeśli to możliwe, prosimy o zabranie rowerów.

Szczegółowe informacje i zapisy wtij.duch.edu.pl

2. Spacer historyczny po Mokotowie pt.: „Z wizytą u Błękitnej Markizy

Start: Przed Pomnikiem Jana Matejki, ul. Puławska (w okolicach numeru ul. Puławska 53), godz. 16:00, czas trwania około 2-2,5 godzin

Naszą wizytę u księżnej Izabeli Lubomirskiej, zwanej od koloru sukien Błękitną Markizą, rozpoczniemy w Parku Morskie Oko. Poznamy historię Pałacyku Szustra i jego barwnych mieszkańców. Odnajdziemy orientalny Domek Mauretański oraz Gołębnik, z którego wieży codziennie jest grany Marsz Mokotowa. Przejdziemy zielonymi śnieżkami parku do eleganckiej ulicy Chocimskiej, gdzie będziemy podziwiać wytworne wille i przedwojenne kamienice. Na placu Unii Lubelskiej zobaczymy dobrze zachowane rogatki miejskie. Podczas spaceru nie zabraknie także opowieści o znanych i mniej znanych osobach związanych z Mokotowem: Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, Janie Wedlu czy Melchiorze Wańkowiczu.
Zapraszamy!

Szczegółowe informacje i zapisy wtij.duch.edu.pl

Exit mobile version