☰ menu

Warszawa Ty i ja

sob.-niedz.
16.08-17.08.2014

Jaka słynna jednostka stacjonowała na terenie warszawskiej dzielnicy Wesoła

? Skąd nazwa jednej z głównych ulic dzielnicy? Co to jest „kurica"? Co wspólnego z godłem Polski miał Władysław Broniewski? Co robili w Wesołej Gruzini? Skąd nazwa osiedla Groszówka i co planował tam zrobić Władysław Gomułka? Gdzie w Wesołej szukać bobrów, a gdzie łosi i dzików? Dlaczego przy Trakcie Brzeskim można znaleźć grób carskiego oficera? Co wspólnego ze starą oberżą w Wesołej miał pewien polski kolarz? Skąd do Wesołej trafił drewniany kościółek św. Antoniego Padewskiego?

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii zaprasza na kolejną (już trzynastą z kolei) wycieczkę w ramach BEZPŁATNEGO projektu Warszawa, Ty i ja!

Wycieczka nr 13 do Wesołej: DWA KOŚCIOŁY I „SZAFA GRA"

16.08 br., godzina 10.30

Start: 10.30, Czas trwania: około 2 godziny

WYCIECKA ROWEROWA

Miejsce zbiórki: Pl. Wojska Polskiego 129 (przed Klubem Kościuszkowca)

Zobaczymy m.in.: Plac Wojska Polskiego, Kościół Opatrzności Bożej, Bunkier z czasów II wojny światowej, Ośrodek sportów konnych i rekreacji w Starej Miłośnie, Oberżę na Trakcie Brzeskim, Grób z czasów Powstania Listopadowego, Kościół św. Antoniego Padewskiego.

Dzień później zapraszamy natomiast na pieszą wycieczkę po Włochach!

Wycieczka nr 14 do Włoch: Z KOŚCIOŁA DO SIEDZIBY NKWD

17.08 br., godzina 10.30

Start: 10.30, Czas trwania: około 2 godziny

Miejsce zbiórki: ul. Rybnicka 27 (kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus)

Włochy, według przedwojennych koncepcji urbanistycznych, miały stać się jednym z siedmiu miast-ogrodów okalających stolicę. Wojna przerwała te plany, ale czy na pewno nie udało się ich choć w małej części zrealizować? Przekonamy się o tym podczas niedzielnego spaceru… Dowiemy się również co mają wspólnego Włochy z Italią. Będzie sporo o historii przez duże „H": opowiemy m.in., gdzie w czasie okupacji ukryto przed Niemcami parafialne dzwony oraz co się wydarzyło we Włochach 16 września 1944 r. Nie zabraknie i mniej poważnych relacji, jak o tym, jaką przeszłość ma klub „Przyszłość" oraz gdzie we Włochach można było przed wojną kupić najlepsze lody.

Zobaczymy m.in.: Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Klub Sportowy „Przyszłość", Skwer 16 września 1944 r., aleję kasztanowców przy ulicy Rybnickiej, Park Kombatantów, Pałac Koelichenów, Siedzibę NKWD przy ul. Cienistej.

Udział w projekcie „Warszawa, Ty i ja" jest bezpłatny, ale liczba miejsc – ograniczona.

Więcej informacji można uzyskać telefonicznie: 692 981 439.

Zapisy: http://wtij.duch.edu.pl/index.php/zapisz-sie-na-wycieczke.

Już teraz zapraszamy również do zapisów na grę miejską, która odbędzie się 6 września br. na terenie Starego Miasta. Na rodzinne zespoły poszukiwaczy przygód (składające się co najmniej z dwóch osób), czeka wiele niespodzianek historycznych i nie tylko! ZAPARSZAMY!

Warszawa, Ty i ja" – przebieg cyklu:

16 sierpnia (sobota) – Wesoła

Dwa kościoły i „Szafa gra"

Wycieczka rowerowa; prowadzenie: Marcin Chodorowski

17 sierpnia (niedziela) – Włochy

Z kościoła do siedziby NKWD

Wycieczka piesza; prowadzenie: Marcin Chodorowski

23 sierpnia (sobota) – Wawer

Wawer z „Różyczką" w tle

Wycieczka piesza; prowadzenie: Marcin Chodorowski

24 sierpnia (niedziela) – Bemowo

Forty przyjaźni