☰ menu

Wakacyjne warsztaty dla Dzieci w Muzeum Narodowym w Poznaniu

wt.-pt.
28.06-26.08.2011

 Obok znanych już z wcześniejszych propozycji Muzeum na lato w postaci zajęć dla dzieci pt. Wakacje w muzeum" oraz Letniego minikursu rysunku i malarstwa", warsztatów malarskich dla dorosłych, po raz pierwszy istnieje możliwość uczestnictwa w specjalnych wielodniowych Wakacyjnych zajęciach projektowych", które przeznaczone są zarówno dla dzieci indywidualnych jak i dla grup zorganizowanych, dzieci i młodzieży uczestniczących w półkoloniach.

ZAJĘCIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

* Wakacje w muzeum

Zajęcia warsztatowe adresowane do dzieci w wieku 6 – 12 lat, które spędzają indywidualnie wakacje w Poznaniu lub okolicach. Odbywają się w miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień od wtorku do piątku. Rozpoczynają się o godzinie 12.15 w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9 albo w oddziałach Muzeum Narodowego: Wielkopolskim Muzeum Wojskowym (Stary Rynek 9) oraz w Muzeum Etnograficznym (wejście przez park przy ul. Mostowej 7).
Bilet wstępu na zajęcia w cenie 8 zł. Zapewniamy materiały plastyczne.!
Uwaga: zajęcia z cyklu „Wakacje w muzeum" adresowane są do widzów indywidualnych. Grupy zorganizowane prosimy o korzystanie ze stałej oferty edukacyjnej Muzeum Narodowego lub o zapisy na wakacyjne zajęcia projektowe. Zgłoszenia przyjmowane są osobno pod nr tel. 061 8 568 136, 137 od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 – 15.30.

Plan spotkań:

Czerwiec

28.06 – Malujemy krajobrazy – Spotkanie poświęcone wyborowi motywu i kadrowaniu
krajobrazów: pejzaż panoramiczny, fantastyczny, miejski, morski itp.

29.06 – Plakat musi śpiewać! Rytm i melodia – Czy kolory mogą się ułożyć w gamę? Czy linia może wyznaczyć melodię? O tym dzieci dowiedzą się na spotkaniu, a na warsztacie plastycznym za pomocą farb i pisaków pokażą co im w duszy gra.

30.06 – Rycerze, żołnierze … – wakacyjne spotkanie z historią, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Stary Rynek 9

Lipiec

1.07 – O rety, portrety! – olbrzymie płótna i maleńkie miniatury, pokazujące nie tylko królów, ale i całkiem zwyczajnych ludzi. Zapraszamy na spotkanie z portretami. Warsztat plastyczny -tworzenie własnego autoportretu

5.07 – Czy można namalować muzykę? – poszukiwanie motywów muzycznych na wystawie plakatu i w przestrzeni ekspozycji stałej. Podczas warsztatu plastycznego próba „namalowania muzyki".

6.07 – Malujemy miasto – zajęcia poświęcone wyborowi motywu i kadrowaniu weduty

7.07 – Hej bracie, co wiesz o plakacie? – czy plakaty i afisze nadają się do muzeum ? Zajęcia towarzyszące czasowej wystawie „Plakat musi śpiewać"

8.07- Dzikie i oswojone – zwierzęta w malarstwie i rzeźbie

12.07 – Plakat kinowy i cyrkowy.- Zajęcia odbędą się na retrospektywnej wystawie plakatu, na której prezentowane są m. in. najwybitniejsze dokonanie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu.

13.07* – Sposób na reklamę dawniej i dziś – W czasie zajęć przyjrzymy się plakatom z wystawy Plakat musi śpiewać i będziemy poszukiwać tych, które reklamowały różne produkty. Przekonamy się także czym różni się reklama sprzed 100 lat od dzisiejszej.

14.07 – Baśnie, mity i legendy – poznajemy niezwykłe opowieści kryjące się w obrazach

15.07 – Portrecista i jego model – Rozmowa na temat relacji między twórcą a osoba portretowaną: portret na zmówienie, portret oficjalny, portret psychologiczny, portret przyjaciela.

19.07 – Zapraszamy do cyrku – Zwiedzanie wystawy plakatu i zaprojektowanie plakatu o tematyce cyrkowej.

20.07 – Czy znasz wielkopolskie stroje ludowe?, Muzeum Etnograficzne, ul. Mostowa 7 Zajęcia na wystawie " Suknia wydaje ludzkie obyczaje" . W programie ubieranie strojów oraz zabawa w projektanta mody.

21.07 – Kim były i co robiły postacie z obrazów. Zajęcia o portrecie. – Uczestnicy na podstawie atrybutów i stroju przedstawianych w portretach osób rozpoznają ich profesje, rozmawiają o tym, co same w przyszłości chciałyby robić.

22.07 – Przygoda z plakatem – Zwiedzanie wystawy plakatu, wykonanie własnego projektu z gotowych elementów.

26.07 – Geometria i symetria – Na zajęciach dowiemy się co matematyka ma wspólnego z malowaniem obrazów i jakie działania matematyczne mogą artyście pomóc w tworzeniu dzieła.

27.07 – Muzealny Piotruś – spotkanie w postaci gier i zabaw, poświęcone różnym gatunkom malarskim.

28.07 – Wszystko o kwadracie, czyli sztuka abstrakcji geometrycznej – spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej

29.07 – O kradzieżach dzieł sztuki – Czy replika jest kopią i dlaczego kradnie się obrazy?

Sierpień

2.08* – Faktura niejedno ma imię – Podczas zajęć uczestnicy będą używać zmysłu dotyku, który w muzeum najczęściej jest nie używany.

3.08 – Zapomniane umiejętności – co można zrobić z gliny?, Muzeum Etnograficzne, ul. Mostowa 7. Warsztat poprowadzi artysta plastyk Danuta Tomaszewska

4.08* – Obrazowe rymowanki – Abecadło, do obrazu wpadło. Dzięki temu powstało połączenie obrazu i słowa. Podczas zajęć uczestnicy będą nie tylko wspólnie czytać, ale i tworzyć rymowanki.

5.08* – Gra w kolory – Na zajęciach porozmawiamy o tym, jakie znaczenie ma kolor i dlaczego jest on potrzebny artystom.

9.08* – Geometria i symetria – Na zajęciach dowiemy się, co matematyka ma wspólnego z malowaniem obrazów i jakie działania matematyczne mogą artyście pomóc w tworzeniu dzieła.

10.08 – Zapomniane umiejętności – tkactwo czyli jak to wątek z osnową się
spotykają, Muzeum Etnograficzne, ul. Mostowa 7

11.08 – Linia horyzontu i punkt zbiegu, czyli o perspektywie. – Zajęcia poświęcone umiejętności przedstawiania głębi na płaszczyźnie.

12.08 – Malarska geografia, czyli co to jest weduta?- Uczestnicy będą nie tylko poznawać na podstawie wedut z kolekcji muzealnej najsłynniejsze miasta europejskie, ale również pogłębią znajomość zagadnienia perspektywy.

16.08 – Gra w kolory – Na zajęciach porozmawiamy o tym, jakie znaczenie ma kolor i dlaczego jest on potrzebny artystom.

17.08 – Czy znasz wielkopolskie stroje ludowe?, Muzeum Etnograficzne, ul. Mostowa 7 Zajęcia na wystawie " Suknia wydaje ludzkie obyczaje" . W programie ubieranie strojów oraz zabawa w projektanta mody.

18.08 – W trzech wymiarach. – Zajęcia o rzeźbie i instalacji.

19.08 *- Krajobrazy z różnych stron – Malarze bardzo lubią malować przyrodę, w trakcie zajęć „zwiedzimy" ciekawe miejsca, które artyści utrwalili w swoich obrazach.

23.08* – Kim jestem – Autoportrety – Dzięki tworzonym przez malarzy autoportretom dowiadujemy się nie tylko jak oni wyglądali, ale możemy domyślać się jacy byli, co ich interesowało i jak chcieli być zapamiętani. W czasie spotkania poznamy kilka osobistości świata artystycznego.

24.08 – Poznaj swój kraj, czyli miasta Wielkopolski na monetach, banknotach i żetonach. Zajęcia odbędą się na wystawie Złoto, srebro, brąz. Numizmaty w promocji miast i samorządów.

25.08 – Historie Mistrza Jana. O malarstwie Jana Matejki. – Podczas zajęć dzieci będą miały sposobność obejrzeć oryginalne dzieła Jana Matejki, zapoznać się z jego warsztatem twórczym i punktem widzenia na historię Polski oraz namalują własny obraz.

26.08 – Projektujemy monety- Zajęcia odbędą się na wystawie Złoto, srebro, brąz. Numizmaty w promocji miast i samorządów.

30.08 – Rycerze, żołnierze … – wakacyjne spotkanie z historią, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Stary Rynek 9

31.08 – Portrecista i jego model – Rozmowa na temat relacji między twórcą a osoba portretowaną: portret na zmówienie, portret oficjalny, portret psychologiczny, portret przyjaciela.

*- zajęcia z limitowaną ilością miejsc (max 30 osób) Rezerwacja pod tel. 61 8568 136

 

* Wakacyjne zajęcia projektowe NOWOŚĆ!!!

Trzydniowe warsztaty dla dzieci w wieku od 6-12 lat.

Czerwiec
28 – 30.06 – Artystyczne wariacje
Warsztaty mają na celu pobudzenie kreatywności dzieci oraz odkrywanie przyjemności jaką daje tworzenie. Dzieci wraz z prowadzącymi będą zwiedzać ekspozycje muzealne, codziennie poznając nową epokę. Następnie wezmą udział w warsztatach tematycznych opartych na zabawie. W czasie zajęć będą wykorzystywane różnorodne techniki i formy artystyczne
Koszt: 30 zł
Miejsce: Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu
Zgłoszenia na warsztaty pod nr tel. 8 568 136, -137.
Liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób)

Lipiec
12 – 14.07
– Mój dom

Trzy spotkania: na poduszkach w przytulnej przestrzeni, w Ratuszu Poznańskim i w Galerii Malarstwa i Rzeźby, pozwolą uczestnikom doświadczyć tego, czym jest nasz dom w wielorakim znaczeniu, od pokoju w domu rodzinnym, poprzez miasto, w którym żyjemy, aż po świat, którego nasz kraj jest tylko maleńką częścią.
Miejsce: Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Historii Miasta Poznania
W godzinach od 11:00 do 13:00
Koszt: 20 PLN. Muzeum zapewnia materiały plastyczne.
Zgłoszenia na warsztaty pod nr tel. 8 568 136, 137.
Liczba miejsc ograniczona (max. 20 osób)

26 – 28.07 – Pobudźmy naszą wyobraźnię
Zajęcia mają na celu zwiększenie kreatywności dzieci oraz odkrywanie przyjemności jaką daje tworzenie. W czasie warsztatów dzieci będą pobudzać swoją wyobrażnię przy użyciu tańca, śpiewu, form teatralnych oraz różnych technik plastycznych.
Miejsce: Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu
W godzinach od 12:00 do 15:00
Koszt: 30 PLN. Muzeum zapewnia materiały plastyczne.
Zgłoszenia na warsztaty pod nr tel. 8 568 136, 137.
Liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób)

 

 

* Ożywić muzeum

Letnie warsztaty z animacji skierowanie do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 15 roku życia, prowadzone będą w 3 niezależnych grupach od wtorku do piątku w godzinach 12.00 – 14.00. Przygotowane w czasie zajęć animacje zostaną następnie zaprezentowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu we wrześniu 2011. Warsztaty prowadzą Karolina Kubik (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) i Paulina Szeląg (Muzeum Narodowe w Poznaniu).

Plan spotkań
9-12.08. Ożywić muzeum – grupa pierwsza
16-19.08. Ożywić muzeum – grupa druga
23-26.08. Ożywić muzeum – grupa trzecia

 

Zapisy na zajęcia „Ożywić muzeum" prowadzone są od czerwca 2011 pod numerem tel. 61 85 68 184 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.30 lub e-mailowo pszelag@o2.pl. Podczas rezerwacji prosimy o wskazanie grupy. Liczba miejsc w poszczególnych grupach jest ograniczona (10 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Uwaga! Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Miejsce: Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9, zbiórka przy kasie Muzeum.

Partner projektu „Ożywić muzeum" jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Projekt „Ożywić muzeum" współfinansowany jest przez Urząd Miasta Poznania w ramach wspierania projektów artystycznych organizowanych w okresie miesięcy wakacyjnych „Spotkania z Kulturą – Lato 2011".

 

Exit mobile version