☰ menu

Wakacyjna Szkoła Kreatywności

pt.
23.08.2013

5.08. – 23.08.13

WAKACYJNA SZKOŁA KREATYWNOŚCI


warsztaty twórcze

Wakacje to czas wypoczynku ale też przede wszystkim świetnej zabawy. Dla tych, którzy spędzają ten czas w mieście Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu przygotowała Wakacyjną Szkołę Kreatywności. Na dzieci w wieku od 9 do 12 lat czekają trzy tygodnie fantastycznej, kreatywnej zabawy podczas warsztatów artystycznych organizowanych w siedzibie Szkoły oraz pracowniach Hokus – Pokus, w SeMaForze, Białej Fabryce, Domu Papiernika. Zajęcia planowane są w terminie 5-23 sierpnia.

Dzieci uczestniczyć będą w warsztatach teatralno- filmowych, plastycznych oraz warsztatach z kreatywnego pisania. Podczas zajęć będą uczyć się m.in. pracy w zespole i na scenie oraz charakteryzacji. Wcielą się w rolę reżysera, scenarzysty, scenografa tworząc swój pierwszy film. Będą miały także okazję stworzyć własny komiks, nauczyć się podstaw pisania wierszy oraz uczestniczyć w różnorodnych zabawach i ćwiczeniach wykonywanych wieloma metodami plastycznymi. Warsztaty prowadzone będą przez pedagogów oraz specjalistów w zakresie edukacji artystycznej. W trakcie warsztatów zaplanowana jest także wycieczka do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej oraz wiele ciekawych zabaw twórczych.

Program warsztatów:

1. Kreatywne pisanie
Termin: 12-14 sierpnia (od poniedziałku do środy) w godz. 9.00-14.00

Podczas zajęć z kreatywnego pisania planowane są m.in. takie zajęcia jak:
– Integracja – zapoznanie się dzieci, zbudowanie przyjaznej i wesołej atmosfery (jeśli będzie potrzebne) lub wprowadzenie nowych dzieci do grupy.
– Zabawa słowem – zabawy i ćwiczenia rozwijające kreatywne myślenie metodą de Bono (Metoda Przypadkowego Wyrazu).
– Tworzenie własnego komiksu.
– Poznanie Haiku – tworzenie własnych wierszy.

W ramach warsztatów Kreatywne pisanie odwiedzimy:
– 13 sierpnia; godz. 10 – Dom Papiernika – Papier Czerpany – własnoręczne wykonanie papieru czerpanego oraz poznanie tajników jego historii i powstawania. (http://papiernictwohistoryczne.pl)
– 14 sierpnia; godz. 10 – Biała Fabryka – Druk na tkaninie – Tajemnice powstawania druku nie tylko na papierze. Uczestnicy warsztatów poznają wybrane techniki druku na tkaninie. Zdobienie fragmentów tkanin da im możliwość zapoznania się z zagadnieniami takimi jak kompozycja i raport. W ramach warsztatów druku na tkaninie dzieci dostaną następujące zadania: Druk przy użyciu gotowych bądź samodzielnie wykonanych szablonów, Druk stemplowy, Odbitki z różnych materiałów, Kalkograf, „Batik". (http://www.muzeumwlokiennictwa.pl)

W ramach warsztatów z Kreatywnego Pisania dzieci będą mogły rozwinąć swoją kreatywność oraz wyobraźnię. Dodatkowo poznają metody rozwijania i ćwiczenia umiejętności literackich.

2. Warsztaty plastyczne
Termin: 19-23 sierpnia (od poniedziałku do piątku) w godz. 9.00-14.00

– Integracja – zapoznanie się dzieci, zbudowanie przyjaznej i wesołej atmosfery lub wprowadzenie nowych dzieci do grupy.
– Różnorodne zabawy i ćwiczenia wykonywane wieloma metodami plastycznymi np. mandala z kolorowego ryżu, malowanie palcami, recykling – wykonywanie zwierzątek, zabawa w akwarium.
– Techniki decoupage – poznanie historii decoupage′u, techniki pracy metodą decoupage′u, ozdobienie tą metodą wybranego przedmiotu (np. wykonanie tabliczki na drzwi do pokoju)

W ramach warsztatów Kreatywne pisanie odwiedzimy:
– 19 i 23 sierpnia godz. 12 i godz.10.00 – Pracownia Hokus – Pokus – Warsztaty ceramiczne (glina) – Celem warsztatu jest rozwijanie wyobraźni dzieci  i ich twórczych zdolności, zapoznanie z podstawowymi  zagadnieniami związanymi  a historią ceramiki a także różnorodnością technik ceramicznych wykorzystywanych przy tworzeniu utworów plastycznych. W przystępny sposób dzieci  zapoznają się z materiałami ceramicznymi, metodami formowania i zdobienia wyrobów ceramicznych. Dzieci  nauczą się także korzystać ze szkliw ceramicznych. (http://www.hokuspokus.lodz.pl)
– 20 sierpnia godz. 10 – Biała Fabryka – Warsztaty filcu – Uczestnicy warsztatów nauczą się filcowania wełny oraz stworzą z niej płaskie kompozycje kolorystyczne bądź drobne przedmioty dekoracyjne. (http://www.muzeumwlokiennictwa.pl )

Podczas warsztatów plastycznych dzieci będą miały możliwość rozwijania swojej wyobraźni
i twórczości. Poznają nowe metody ekspresji artystycznej, które będą mogły realizować także podczas zabawy w domu.

Metody pracy:

Zajęcia w ramach Wakacyjnej Szkoły Kreatywności będą prowadzone metodą warsztatową, która angażuje wszystkie dzieci w działanie, daje każdemu możliwość na pokazanie własnych talentów, w wesoły i aktywny sposób angażuje wszystkich do działania, daje możliwość wyboru sposobu realizacji danego działania, oparta jest na wzajemnej współpracy. W trakcie zajęć zapewniamy dzieciom poczęstunek.

Zajęcia odbywać się będą w godzinach 9-14 w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu, przy
ul. Piotrkowskiej 278 w Łodzi, a także we współpracujących pracowniach artystycznych.
Możliwość uczestnictwa w jednym z wybranych modułów lub kilku. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.medyk.edu.pl. Zgłoszenia należy kierować pod numer telefonu: 695 380 442 lub na adres e-mail: instytut@medyk.edu.pl do dnia 2 sierpnia 2013. Liczba miejsc ograniczona. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Wakacyjna Szkoła Kreatywnosci jest organizowana w ramach międzynarodowego projektu C.I.P.S. (Creative Industry Primary Schools), którego partnerem jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Projekt skierowany jest do nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół podstawowych, a także uczniów szkół podstawowych.

Kreatywność i przedsiębiorczość to jedne z najważniejszych cech we współczesnym świecie, cenione nie tylko na rynku pracy przez pracodoawców, ale bardzo potrzebne w codziennych sytuacjach życiowych. Celem projektu jest ustematyzowanie, ujednolicenie na poziomie miedzynardowym, strategii nauczania oraz narzędzi dla nauczycieli szkół podstawowych, dzięki którym będą oni mogli podczas szkolnych zajęć rozwijać kreatywność i przedsiębiorczość wśród swoich uczniów. Wśród najważniejszych działań projektu znajdują się takie zadania jak opracownanie i rozpowszechnienie Dobrych Praktyk, opracownie programu kursu dla nauczycieli, pedagogów, trenerów, dyrektorów szkół podstawowych i przeprowadzenie pilotażu tego kursu, oraz przeprowadzenie warsztatów dla dzieci.

Organizator:
WYŻSZA SZKOŁA BIZNESU I NAUK O ZDROWIU
Łódź, ul. Piotrkowska 278

Wiecej informacji na temat projektu znajduje się na stronie projektu:
www.cipsproject.it

Exit mobile version