☰ menu

Wakacyjna podróż z Muzeum w Gliwicach!

śr.-pt.
01.07-21.08.2015

Będzie też co nieco o zawodzie pszczelarza i muzealnika. W sierpniu w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego czeka nas świat legend i mitów w żeliwie zaklętych. Będziemy zgłębiać tajemnice sfinksa, poznamy pojęcia takie jak ikonografia, mit, a żeliwna plakieta ze świętym Jerzym zaprowadzi nas wprost do Złotej legendy… Na koniec zaś sami zamienimy się w artystów pięknie dekorujących gipsowe odlewy wybranych zabytków.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Zajęcia będą odbywać się w okresie wakacji od 30 czerwca do 3 lipca oraz od 4 do 21 sierpnia 2015 roku. Zajęcia trwają od 45 do 90 minut. Maksymalna liczba uczestników to 30 osób – uczestniczyć w nich mogą nie tylko grupy zorganizowane, ale również osoby indywidualne – rodzice z dziećmi. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 32 335 44 03.

Zapisy:

Od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00 pod numerem telefonu (32) 335 44 03.

Harmonogram zajęć:

Zamek Piastowski

30 czerwca i 3 lipca 2015 – Muzeum wychodzi na ulicę – godz. 11.00 (wtorek, piątek)
Lekcja muzealna polegająca na zapoznaniu się z wyglądem XVII-wiecznych Gliwic na podstawie makiety miasta znajdującej się w Zamku Piastowskim oraz oglądem zachowanych do dziś reliktów przeszłości „w terenie" , tzn. w obrębie Starego Miasta. Lekcja muzealna dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 4 -6), gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.

2 lipca 2015 – Potwory i spółka – godz. 11.00 (czwartek)
…czyli czym straszono kiedyś dzieci. Co to były upiory i strzygonie? Czym charakteryzowały się topielce? Gdzie można było spotkać południcę albo ubożęta? Czy zmory i nocnice miały skrzydła? Uczestnicy tej wyjątkowej lekcji muzealnej mogą się zapoznać z niektórymi zagadnieniami z zakresu demonologii ludowej, dowiedzieć się jak wyglądały dawne wierzenia oraz poznać ich pochodzenie. Zajęcia wzbogacone są prezentacją multimedialną. Lekcja muzealna dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 5-6) oraz gimnazjum.

4 sierpnia 2015 – Gra muzealna Poszukiwacze muzealnych skarbów – godz. 11.00 (wtorek)
Przygoda w murach Muzeum, której uczestnicy przekonają się, że zwiedzanie nie musi być nudne. Lekcja muzealna prowadzona jest na wystawie stałej Gliwice miasto wielu kultur. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie określonych eksponatów wystawy w oparciu o fragmenty zdjęć, które otrzymają. Zajęcia umożliwiają dzieciom przemianę z biernych obserwatorów w aktywnych „poszukiwaczy skarbów". Prowadzona jest w oparciu o pogadankę, formularz pracy oraz ekspozycje stałą. Lekcja muzealna dla uczniów szkoły podstawowej (dzieci umiejące czytać i pisać) oraz gimnazjum.

5 sierpnia 2015 – Co w ulu brzęczy – historia pszczelarstwa – godz. 11.00 (środa)
Lekcja muzealna daje możliwość poznania świata pszczół. Dzieci dowiedzą się jak rozwijało się bartnictwo na terenie Śląska. Poznają bliżej postać ks. Jana Dzierżona, człowieka, który unowocześnił hodowlę pszczół na tych terenach. Dowiedzą się czym jest ul figuralny, kłodowy czy skrzynkowy, jakie mamy rodzaje miodu i czym się od siebie różnią. Będą miały możliwość zobaczenia i dotknięcia prawdziwych narzędzi jakimi posługuje się pszczelarz. Poznają również m.in. takie pojęcia jak: wosk pszczeli, propolis, wab, ramka, odymiasz, czerw, królowa matka, truteń. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, filmu, pokazu sprzętu pszczelarskiego oraz gry planszowej Długa droga do ula. Lekcja dla uczniów szkoły podstawowej.

6 sierpnia 2015 – Egipt faraonów- godz. 11.00 (czwartek)
Lekcja muzealna wprowadza w starożytny świat faraonów i piramid. Młodzi uczestnicy zajęć poznają podstawowe zagadnienia związane ze starożytnym Egiptem. Dowiedzą się, jak powstawały piramidy, w jaki sposób chowano faraonów, co to jest mumia, jak wyglądała sztuka balsamowania, czym był sarkofag, papirus, skarabeusz czy rydwan. Wspólnie spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy starożytni Egipcjanie czcili koty, jak wyglądały do czego służyły hieroglify. Zajęcia prowadzone będą w oparciu o prezentację multimedialną, film oraz pokaz wybranych eksponatów. W trakcie lekcji przewidziano naukę pisania ozdobnym pismem staroegipskim (starsze dzieci), kolorowanki, puzzle, grę planszową. Lekcja dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 4-6) oraz gimnazjum.

7 sierpnia 2015 – Widziane przez dziurkę od klucza – praca muzealnika – godz. 11.00 (piątek)
Lekcja muzealna ma na celu przedstawienie muzeum jako instytucji trwałej, nie nastawionej na zysk, służącej społeczeństwu i jego rozwojowi, otwartej dla publiczności. To instytucja, która nabywa, bada, przekazuje i wystawia materialne ślady działalności człowieka i jego środowiska w celach badawczych, edukacyjnych i rozrywkowych. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Dzieci podczas zajęć zapoznaje się z podstawowymi pojęciami związanym z pracą w muzeum oraz z dokumentacją taką jak karta zabytków, katalog, inwentarz. Podczas lekcji dzieci rozwijają umiejętność współpracy w grupie, spostrzegawczości, zdolności manualnych, oceniania i opisywania obiektów. Lekcja muzealna dla uczniów szkół podstawowych (klasa 4-6) oraz gimnazjum.

11 sierpnia 2015 – Historia piłką się toczy – godz. 11.00 (wtorek)
Podczas lekcji muzealnej dzieci poznają historię gliwickiej piłki nożnej, w tym sylwetki piłkarzy, którzy urodzili się w naszym mieście bądź grali w gliwickich klubach. Prowadzący przybliży podstawowe zasady gry w piłkę nożną. Dzieci dowiedzą m.in. co to jest linia boczna, pole karne, rzut wolny pośredni i rzut karny oraz za co można otrzymać czerwoną kartkę. Zastanowimy się wspólnie z dziećmi, jak grało się w piłkę 40 czy 50 lat temu, jakimi problemami borykali się zawodnicy, jak wyglądały treningi oraz sprzęt, którym dysponowali. Dzieci zobaczą zdjęcia archiwalne, filmy oraz wywiady z byłymi zawodnikami. Lekcja będzie wzbogacona szeregiem działań edukacyjnych utrwalających zdobytą wiedzę. Lekcja muzealna dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 4-6) oraz gimnazjum.

12 sierpnia 2015 – Górnośląski świat dzieci – godz. 11.00 (środa)
Celem lekcji muzealnej jest przybliżenie świata górnośląskich dzieci z początku XX w. Prowadzący wspólnie z uczniami prześledzi rozwój dziecka od chwili narodzin aż do momentu podjęcia pracy zarobkowej. Uczniowie dowiedzą się jaki wpływ na całokształt jednostki ma środowisko, kultura i obyczaje w jakich wzrasta. Jak modeluje człowieka wyznawana wiara oraz wychowanie, które odbieramy w domu i w szkole. Lekcja zostanie wzbogacona pokazem oryginalnych fotografii ze zbiorów Działu Historii Muzeum Gliwicach, kartą pracy oraz filmem Roczek – obrzędy i zwyczaje. Lekcja muzealna dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 6) oraz gimnazjum.

13 sierpnia 2015 – Woły robocze – czyli zwierzęta w służbie człowieka – godz. 11.00 (czwartek)
Lekcja ma na celu przybliżyć współpracę i przyjaźń człowieka ze zwierzętami od czasów najdawniejszych po współczesne. Podczas lekcji zastanowimy się nad tym jakie zwierzęta oraz do jakiego rodzaju prac wykorzystuje człowiek. Prowadzący opowie również o roli koni, jako pierwszego środka transportu, o gołębiach „uczestnikach" działań wojennych oraz o nie typowym zawodach, w których wykorzystywane są psy. Lekcja prowadzona jest w oparciu o pogadankę, prezentację multimedialną, fragmenty filmów oraz grę planszową. Lekcja muzealna dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 3-6).

14 sierpnia 2015 – Mały rycerz miasta Gliwy – godz. 11.00 (piątek)
Średniowieczni rycerze i ich obyczaje, broń, elementy zbroi, droga małego chłopca od giermka aż do ceremonii pasowania na rycerza… Zajęcia wzbogacone są pokazami multimedialnymi, dzięki którym ich uczestnicy zobaczą, jak wyglądały ćwiczenia giermków, siodłanie bojowego rumaka rycerza czy tańce dworskie. Dodatkową atrakcją jest możliwość przebrania się w strój giermka, puzzle i gra memory zawierająca elementy uzbrojenia rycerskiego. Lekcja muzealna dla uczniów szkoły podstawowej

 

Sierpień z odlewnikiem

(Oddział Odlewnictwa Artystycznego)

4-7 sierpnia 2015 – Złota legenda – godz. 10.00 i 12.00 (wtorek – piątek)
Jakie funkcje pełnić może dzieło sztuki? Jakie znaczenia możemy w nim odnaleźć? Podczas zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego poznamy pojęcie ikonografii – dziedziny badań z zakresu historii sztuki – i przyjrzymy się zabytkom związanym ze sferą sacrum. Zastanowimy się również, dlaczego przedmioty o charakterze religijnym znajdują się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Szczególną uwagę poświęcimy plakiecie Walka św. Jerzego ze smokiem. Wyjaśnimy, czym jest legenda i przywołamy najpopularniejszy w średniowieczu zbiór żywotów świętych i bajek nabożnych – Złotą Legendę, w której znaleźć można także opowieść o świętym Jerzym. Zajęcia wzbogaci element warsztatowy, podczas którego uczestnicy będą malować gipsową replikę plakiety, na której przedstawiony został św. Jerzy walczący ze smokiem. Lekcja muzealna dla uczniów szkoły podstawowej (kl.1-6).

11-14 sierpnia 2015 – Świat mitów – godz. 10.00 i 12.00 (wtorek – piątek)
Zajęcia mają na celu wprowadzić dzieci w treści mitologiczne. Punktem wyjścia do rozważań staną się eksponaty prezentowane w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Wspólnie zastanowimy się co to jest mit, poszukamy na wystawie eksponatów związanych z tematyką warsztatów. Następnie opowiemy sobie wybrane mity. Zastanowimy się gdzie produkowano oglądnięte przedmioty i dlaczego dekorowano je scenami zaczerpniętymi z mitologii. Zajęcia będą wzbogacone elementem warsztatowym podczas którego uczestnicy będą malować gipsowe odlewy wybranych eksponatów. Lekcja muzealna dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 2-6) oraz gimnazjum.

18-21 sierpnia 2015 – Zagadkowy sfinks – godz. 10.00 i 12.00 (wtorek – piątek)
Królewski strażnik piramid i świątyń czy okrutna istota, która pod bramą Teb zadawała napotkanym ludziom zagadkę, a brak właściwej odpowiedzi karała zrzuceniem w przepaść? Mityczny stwór z ciałem lwa i głową człowieka pojawia się w sztuce i opowieściach wielu starożytnych kultur, od Egiptu, poprzez Persję po Grecję. Podczas zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zmierzymy się ze sfinksem i jego tajemnicą. Opowiemy o symbolice przypisywanej mu w starożytnym Egipcie i przywołamy grecki mit o Edypie, gdzie sfinks występuje w całkiem innej niż w kraju faraonów roli. Każdy uczestnik zajęć otrzyma gipsową statuetkę sfinksa – replikę XIX-wiecznego żeliwnego przycisku do papieru z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Będzie ją można ozdobić i zabrać ze sobą – by odtąd sfinks stał na straży naszych własnych sekretów. Lekcja muzealna przeznaczona dla uczniów szkoły podstawowej oraz I i II klasy gimnazjum.

 

Exit mobile version