Czym jest rzeźba? Z czego można ją zrobić? A przede wszystkim: Jak się zabrać do jej stworzenia? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy wakacyjnego cyklu trzech warsztatów w Willi Caro, które poprowadzi Tomasz Wenklar – rzeźbiarz, autor pomników, nauczyciel w katowickim Pałacu Młodzieży. Po zapoznaniu się warsztatem artysty, materiałami i narzędziami, uczestnicy sami podejmą działania rzeźbiarskie. Każde zajęcia przybliżą inne techniki i przykłady ich wykorzystania przez artystów.
Warsztaty towarzyszą wystawie „Hasior”, którą od 13 lipca 2019 roku można oglądać w Willi Caro. Władysław Hasior był rzeźbiarzem, scenografem, twórcą pomników i akcji efemerycznych, a także fotografem i nauczycielem. Artysta mieszkał i tworzył w Zakopanem – tamtejsze Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego posiada największą kolekcję prac artysty w Galerii Hasiora. Część z nich będzie eksponowana w Muzeum w Gliwicach do 20 października 2019 roku.
Tomasz Wenklar
Urodzony w 1977 r. w Katowicach. W latach 1992–1997 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, praca dyplomowa w zakresie rzeźba w drewnie w pracowni prof. B. Burzyńskiego; w latach 1998–2003 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, praca dyplomowa w pracowni rzeźby pod kierunkiem prof. B. Salwińskiego. Od czasu ukończenia studiów czynnie udziela się rzeźbiarz na Śląsku – jest autorem kilku założeń pomnikowych, rzeźb plenerowych, rzeźb nagrobnych oraz tablic pamiątkowych, m.in. pomników Ryśka Riedla i architektów Wejchertów w Tychach, pomnika Witkacego w Katowicach, ławeczki Gerarda Cieślika w Chorzowie, pomnika Wojciecha Korfantego w Żorach, galerii śląskich demonów w Chudowie. Uczestniczy również w konkursach rzeźbiarskich. Prace rzeźbiarskie można oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od 2005 nauczyciel rzeźby w ZSP i Pałacu młodzieży w Katowicach. Więcej informacji o Tomaszu Wenklarze – TUTAJ!
sobota, 13 lipca 2019 r., Willa Caro
Odlewy z piaskowych form negatywowych
Wykonując odlewy w tej technice, zainspirujemy się rzeźbami wyrwanymi z ziemi – wykonywanymi przez Władysława Hasiora odlewami w wykopanych w ziemi formach negatywowych. Jedną z nich można zobaczyć na wystawie Hasior w Willi Caro. W trakcie warsztatów uczestnicy przygotowywać będą negatywowe formy w mokrym piasku, a następnie odlewać je z gipsu.
godz. 11.00 – dzieci od 5 do 12 lat wraz z opiekunami
godz. 14.00 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe
Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.
Organizator: Muzeum w Gliwicach