☰ menu

Wakacje z Muzeum w Gliwicach – Oddział Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacja

Oddział Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacja
wt.-wt.
01.08-29.08.2017
 

W sierpniu wszystkich spragnionych wakacyjnych przygód, nieoczekiwanych spotkań i niezapomnianych historii zapraszamy do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacji. Będzie można wziąć udział w zajęciach poświęconych istotom mitycznym – smokom, gryfom i sfinksom – temu egipskiemu i temu greckiemu, dowiedzieć się, skąd się bierze zabytek, a z modeliny wykonać własnego Radiostacyjka – nowego rezydenta Radiostacji.  

 Oddział Odlewnictwa Artystycznego

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku między 1 a 25 sierpnia 2017, godz. 10.00 i 12.00

Kilka słów o smokach

Podczas zajęć przypomnimy opowieści o tych legendarnych istotach – od babilońskiej smoczycy Tiamat po okrutnego Smauga. W smoczym panteonie nie zabraknie Smoka Wawelskiego, smoka Ladona z ogrodu Hesperyd, a także przynoszących szczęście smoków z dalekiej Azji. Mowa będzie również o bohaterach, którym przyszło się ze smokami mierzyć.  W części warsztatowej uczestnicy malować będą gipsową plakietę z najsławniejszym z nich – św. Jerzym, będącą repliką żeliwnej ażurowej plakiety z kolekcji  Muzeum w Gliwicach. Nie zabraknie na niej oczywiście także smoka. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu i uczniów szkół podstawowych.

Zagadkowy sfinks

Królewski strażnik piramid i świątyń czy okrutna istota, która pod bramą Teb zadawała napotkanym ludziom zagadkę, a brak właściwej odpowiedzi karała zrzuceniem w przepaść? Mityczny stwór z ciałem lwa i głową człowieka pojawia się w sztuce i opowieściach wielu starożytnych kultur, od Egiptu, poprzez Persję po Grecję. Podczas zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego zmierzymy się ze sfinksem i jego tajemnicą. Opowiemy o symbolice przypisywanej mu w starożytnym Egipcie i przywołamy grecki mit o Edypie, gdzie sfinks występuje w całkiem innej niż w kraju faraonów roli. Każdy uczestnik zajęć otrzyma gipsową statuetkę sfinksa – replikę XIX-wiecznego żeliwnego przycisku do papieru z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Będzie ją można ozdobić i zabrać ze sobą – by odtąd sfinks stał na straży naszych własnych sekretów. Zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej (kl. 4-6).

Tajemnice gryfów
Jak wyglądają gryfy? Co można było znaleźć w ich gniazdach? Co wspólnego z gryfami mieli wojowniczy Scytowie? Tego wszystkiego będą się mogli dowiedzieć uczestnicy zajęć –  wysłuchają także baśni braci Grimm, z której dowiedzą się, jak zdobyć pióro z gryfiego ogona. W części warsztatowej ozdobimy finezyjną plakietę z przedstawieniem dwu gryfów – replikę jednej ze ścianek żeliwnej kasetki ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu i uczniów szkół podstawowych.

 

Radiostacja

Zajęcia realizowane 17, 22, 24 i 29 sierpnia 2017, godz. 10.00 i 12.00

Tematy zajęć do wyboru:

Radiostacyjki i ich historyjki

 Co to oznacza, że  Radiostacja  jest zabytkiem techniki radiowej oraz miejscem pamięci historycznej? Skąd bierze się popularność Radiostacji wśród turystów z całego świata? Na czym polegała praca w Radiostacji? Na te i wiele innych pytań związanych z najsłynniejszym gliwickim zabytkiem dzieciom pomogą znaleźć odpowiedź nowi przyjaciele Wieżaków – Radiostacyjki. A może Radiolki? Nie do końca wiadomo – najmłodsi będą musieli przekonać się sami. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu i uczniów szkół podstawowych.

Skąd się biorą zabytki?

Miecz, naszyjnik, motyka… broń, ozdoba, narzędzie… jak to się  dzieje, że zwykłe przedmioty stają się nagle niezwykłymi zabytkami? Oglądane na muzealnej wystawie, pilnie chronione, leżą dostojnie w szklanej  gablocie. Jaką historię skrywają? Jak trafiły do muzealnej gabloty? Kto się nimi opiekuje? No właśnie! O tym wszystkim dzieci dowiedzą się podczas zajęć, które przygotowane zostały w oparciu o komiks ”Skąd się biorą zabytki” – najnowszą publikację Muzeum w Gliwicach dla najmłodszych. Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych.

Termin i miejsce: Zajęcia realizowane pomiędzy 1 a 29 sierpnia 2017 w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacji, godz. 10.00 i 12.00

Zajęcia dla grup uczestniczących w półkoloniach i osób indywidualnych. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy. W przypadku osób indywidualnych dołączających do grupy – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Exit mobile version