Oprócz cieszących się dużą popularnością spotkań, w których dzieci uczestniczyły już w trakcie roku szkolnego, przygotowaliśmy – specjalnie z myślą o wakacjach – dwa nowe tematy zajęć. To „Wawel odzyskany” oraz „Młodopolski teatrzyk”. Uczestnicy zajęć poświęconych Zamkowi Królewskiemu w Krakowie dowiedzą się, jakie starania w czasie zaborów podejmowali Polacy, by odzyskać dawną siedzibę królów, będącą symbolem polskiej państwowości, i jak uwieńczone zostały one sukcesem właśnie w epoce Młodej Polski. Opowiemy o pomysłach na przywrócenie Wawelowi dawnej świetności, a także o wielkiej, patriotycznej akcji Polaków, której ślady do dziś możemy oglądać na własne oczy wchodząc na Wawel. Poznamy losy Zamku Królewskiego, architektów, konserwatorów i wizjonerów, którzy przyczynili się do jego odbudowy.
Z kolei podczas zajęć „Młodopolski teatrzyk” zaprosimy najmłodszych do poznawania fascynującej krainy, jaką jest Młoda Polska z pomocą teatrzyku kukiełek, które będziemy wspólnie wykonywać. W teatrzyku znajdzie się Chochoł, będzie Panna Młoda w pięknym, ludowym stroju, który tak fascynował młodopolskich artystów, będzie wiejski chłopak – Jaśko, który zgubił Złoty Róg, będzie też Dekadent w czarnej pelerynie i cylindrze, widzący wszystko w czarny barwach, będzie Literat o twarzy Tadeusza Boya-Żeleńskiego, trzymający w ręku zielony balonik, będzie Malarz – mający postać Jacka Malczewskiego z jednego z jego autoportretów, będzie Malarka – do której postaci wykorzystamy autoportret Olgi Boznańskiej, będzie Genialny Twórca – uosobiony w postaci Stanisława Wyspiańskiego – nie zabraknie też Stańczyka, który tak jak na obrazach Jana Matejki i Leona Wyczółkowskiego martwi się o Polskę. W teatrzyku pojawi się także Chimera, wprost z jednego z obrazów Jacka Malczewskiego, a także wiele innych, fantastycznych postaci o secesyjnych kształtach.
Z końcem lipca zaprosimy wszystkich zafascynowanych linorytem na trzydniowe warsztaty, podczas których przybliżać będziemy jego tajniki. W trakcie spotkań, oprócz własnego linorytu, będzie można także wykonać odbitkę w oparciu o matryce linorytnicze autorstwa gliwickiego artysty – Konstantego Teodorowicza, które znajdują się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Każda odbitka zostanie specjalnie oznaczona, przez co zyska wartość kolekcjonerską.
W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego na grupy zorganizowane i osoby indywidualne od wtorku do piątku (o godz. 9.00 i 11.00) od 29 czerwca do 15 lipca, a także pomiędzy 17 a 27 sierpnia czekać będą Miś Odlewniś i Super-Olo. To bohaterowie dwóch książeczek edukacyjnych, z którymi uczestnicy będą mogli zwiedzać wystawę. W książeczkach znalazły się zagadki, rebusy, krzyżówki, a także podstawowe pojęcia dotyczące powstawania odlewu, zbiorów prezentowanych w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, historii Królewskiej Odlewni Żelaza i znaczenia Gliwic dla industrialnego rozwoju Śląska, który rozpoczął się z końcem XVIII wieku. Dla wszystkich dzieci, które zwiedzą wystawę z książeczką edukacyjną przygotowane są drobne upominki!
Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny.
Co więcej – w lipcu i sierpniu wprowadzamy zarządzenie, dzięki któremu wstęp dla grup półkolonii i kolonii zwiedzających wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach – JEST BEZPŁATNY!