☰ menu

Wakacje w Rondzie

niedz.
15.07.2012

Bałucki Ośrodek Kultury “Rondo”

ul. Limanowskiego 166, 91-027 Łódź, tel. 42 653-36-45
e-mail: rondo@bok.lodz.pl

Propozycje zajęć  dla dzieci i młodzieży realizowanych w okresie wakacji w lipcu 2012

Lipiec 2012

1. Cykl zajęć  wakacyjnych dla dzieci pt. „Dzieci w Łodzi”

Program zakłada cykl 10 zajęć edukacyjnych dotyczących historii, architektury, ważnych miejsc i konstytuujących wydarzeń dla naszego miasta. Odbywać się będą one częściowo w plenerze, w czasie spacerów – wycieczek miejskich, oraz w czasie zajęć w muzeach: uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z kulturalną ofertą Łodzi.

– Plan zajęć: ich kolejność, w zależności od potrzeby, może być zmienna (oczywiście oprócz 1 i 10 punktu). Zajęcia będą odbywały się w  lipcu br, dwa razy w tygodniu (wtorki, czwartki), w godz. 12.00- 14.00. Czas trwania: ok.1,5 – 2 godz.
Prowadzenie: Bartek Jarmoliński, Urszula Galicka.
Początek zajęć 03.07.2012  koniec 31.07.2012

1. Spotkanie wprowadzające: Jak powstało nasze miasto? Co jest dla niego charakterystyczne? połączone z wykonaniem prac plastycznych dotyczących wyobrażeń dzieci o mieście, w którym mieszkają. (w BOK Rondo, Łódź, ul. Limanowskiego 166 lub w zaproponowanym przez Państwa miejscu)

2. Opowieść o przemysłowo-pałacowej Łodzi – informacje o rodach fabrykanckich, ich wpływie na rozwój miasta, fabrykach i pałacach, w których mieszkali + Odwiedziny pałacu Poznańskiego (Muzeum Miasta Łodzi, połączone z warsztatami "Gdybym mieszkał w pałacu…" (zwiedzanie pomieszczeń pałacu z uwzględnieniem ich przeznaczenia; uczestnicy porównują swoje domy z wyglądem pałacu, zastanawiają się, jak wyglądałby pokój ich marzeń, wykonują prace plastyczne przedstawiające najciekawsze eksponaty.) Koszt zajęć w Muzeum – dla grupy  15 os. 2,00 zł od osoby

3. Opowieść o Manufakturze: jej pierwotnym znaczeniu, najważniejszych obiektach i ich przeznaczeniu dawnym i obecnym + odwiedziny Muzeum Fabryki – udział w warsztatach dla najmłodszych "Jak powstaje tkanina"  (7 złotych od osoby za warsztaty + cena biletu 2 pln za zwiedzanie dolnej sali)

4. Opowieść o filmowo- bajkowej Łodzi, Se-Ma-Forze, Filmówce, ich znaczeniu +  zwiedzanie Muzeum Bajki – oferta dla grup: zwiedzanie Muzeum w formie gry planszowej, lub "Dziecięcy Odkrywca" (zwiedzający dostaje zestaw zdjęć. Jego zadaniem jest odnalezienie sfotografowanych fragmentów na wystawie i zaznaczenie ich na mapce) lub "Bajkowa Krzyżówka" (szereg zagadek dla dzieci związanych z postaciami z bajek Se-ma-fora). Zwiedzanie. warsztaty 7 ,00 zł od osoby.

5. Dlaczego Księży Młyn jest taki wyjątkowy? – opowieść o charakterze tego miejsca, jego historii, architekturze. Dlaczego łódzkie fabryki już nie działają?  spacer po Parku Źródliska – pierwszym parku publicznym w Łodzi.

6. Łódź wielokulturowa. Stare Miasto, Bałuty. Getto.

7. Plac Wolności i ulica Piotrkowska: znaczenie tych miejsc dla rozwoju miasta, najważniejsze zabytki

8. Łódzki modernizm – ładny, nie ładny, ważny czy nie? Plac Komuny Paryskiej, Pasaż Meyera, ŁDK – twórczość Wiesława Lisowskiego

9. Artyści w Łodzi. A.r. Muzeum Sztuki. Zajęcia w Muzeum

10. Podsumowanie – wykonanie prac plastycznych dotyczących miejsc, rzeczy, które dzieci najlepiej zapamiętały lub najbardziej im się spodobały. Na zakończenie chciałabym zorganizować wystawę.

2. Warsztaty filmowe –  1-15.07.2012

Warsztaty filmowe: filmu  animowanego dla dzieci w wieku 9-13 lat i filmu w technice cyfrowej dla młodzieży od 13 roku życia. Dla grup zorganizowanych (świetlice, półkolonie, kolonie), w siedzibie zainteresowanych, (warunkiem jest posiadanie przynajmniej dwóch komputerów). Czas trwania: 3 godziny jednorazowo z możliwością kontynuacji w formie poszerzonej o rejestrację obrazu, montaż, dźwięk.  Koszt 50,00 zł za jedne spotkanie. Prowadzenie- Zbigniew Placzyński.

3. Wakacyjny kurs tańca towarzyskiego

Zajęcia 3-31.07.2012 w poniedziałki, czwartki w godz. 17.00- 20.00. Koszt  50. 00 od osoby w przypadku kursu. Prowadzenie- Marcin Szwarc.

4. Warsztaty plastyczne – zajęcia 1-31.07.2012 w środy w godz. 12.00- 14.00

„Sztuka na wyciągnięcie ręki” dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych ( z wolnego naboru).
1 x w tygodniu (środa ) w godzinach 12.00- 14.00.
Koszt zajęć: 50,00 zł  (w przypadku grup zorganizowanych), 10,00 za jedne zajęcia w (w przypadku osób indywidualnych).
Prowadzenie – Bartłomiej Jarmoliński.
Zajęcia możliwe do realizacji w okresie 01-31.07.2012 r.