☰ menu

PROGRAM NA LIPIEC:

4 lipca (czwartek), godz. 11.00
Nie bój się „Zemsty"!

Czy wiesz, kim był Aleksander Fredro, ile miał dzieci, gdzie mieszkał, dlaczego uratował Polaków od melancholii i kto się mścił w jego najzabawniejszej komedii? Tego wszystkiego dowiesz się na spotkaniu, w którego drugiej części spróbujemy napisać wiersz rymowany.

11 lipca (czwartek), godz. 11.00
Nie tylko dla zwycięzców – ossolińskie medale
Medale bywają bardzo rozmaite i wręczane nie tylko za sportowe zwycięstwa. Komu i w jakich okolicznościach je wręczano? Co medale mogą przedstawiać i z czego być wykonane? Oprócz pokazu wspaniałych medali ze zbiorów ossolińskich – zabawa plastyczna!

18 lipca (czwartek), godz. 11.00
Rzut kostką przez polskie dzieje – gra planszowa „Piast" z 1904 r.
Kostka, pionki, kartonowe monety i plansza do gry sprzed stu lat mogą zapewnić mnóstwo emocji podczas kontaktu z dziejami Polski. Rozgrywki zostaną poprzedzone prezentacją najważniejszych i najciekawszych pól planszy, a każde z nich odpowiada jakiemuś wydarzeniu z historii. Dla zwycięzców rozgrywek przewidziane są nagrody!

25 lipca (czwartek), godz. 11.00
Smoki, centaury, jednorożce i inni mieszkańcy najstarszych ksiąg
W starych manuskryptach z Działu Rękopisów można odnaleźć nie tylko łacińskie modlitwy i pieśni, ale również całe średniowieczne bestiaria. Razem dokładnie przyjrzymy się fantastycznym krainom, które powstawały na marginesach i w inicjałach najstarszych ksiąg. W czasie warsztatu plastycznego będziesz miał okazję wykazać się pomysłowością w wymyślaniu „Stworów z bordiury".
Zajęcia poprowadzi Teresa Sokół

PROGRAM NA SIERPIEŃ

1 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Nie bój się „Zemsty"!

8 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Wrocław – miasto fantastyczne
Kamienice jak z bajki, strzelista katedra, niebosiężna wieża kościoła św. Elżbiety, ratusz ze starym zegarem, Brama Kluskowa wprost z legendy… Czy zastanawiałeś się kiedyś, które wrocławskie budowle lubisz najbardziej? A może śnił Ci się kiedyś Wrocław i wyglądał nieco inaczej niż w rzeczywistości? Tym razem zapraszamy na spotkanie z Wrocławiem niezupełnie rzeczywistym, nieco fantastycznym, tajemniczym – niecodziennym.
Podczas zajęć zostaną zaprezentowane grafiki współczesnych wrocławskich artystów, a z rysunków stworzonych przez dzieci powstanie Wrocław Niecodzienny – miasto uwolnionej fantazji.

22 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Wpatrzeni w nocny nieboskłon
Gwiazdy, planety i konstelacje w Ossolineum? Tak! Jest ich tu mnóstwo! Oczywiście za sprawą starych ksiąg. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zajrzeć z nami do kilku z nich – na przykład do słynnej książki Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich", albo do atlasu nieba gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza. Będzie też szansa stworzyć swoją własną konstelację świecącą w ciemności!

29 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Smoki, centaury, jednorożce i inni mieszkańcy najstarszych ksiąg
Zajęcia poprowadzi Teresa Sokół

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja telefoniczna 71 335 64 83 (pn – pt w godz. 8.00 – 15.00) lub mailowa edukacja@znio.pl