☰ menu

Wakacje w Gdańsku

pon.
27.07.2015

W tym roku w „Akcji Lato" weźmie udział 27 szkół i placówek oświatowych. Większość z nich będzie zapewniać całodzienną opiekę dla dzieci. Będą to różnego rodzaju zajęcia, w tym oczekiwane przez dzieci i rodziców półkolonie, zajęcia świetlicowe, sportowe, literackie, plastyczne, teatralne, muzyczne, rekreacyjne i wiele innych. Na realizację Akcji Lato przeznaczono 245 306 zł, dzięki czemu zostaną sfinansowane wynagrodzenia 128 nauczycieli, którzy będą się opiekować dziećmi przez rekordową liczę 8892 godzin(!). Tylko w szkołach w zajęciach weźmie udział ok. 1500 dzieci.

– Mając na uwadze potrzeby Mieszkańców, Miasto co roku, poza działalnością dydaktyczną organizuje "Akcję Lato" w podległych placówkach oświatowych. I co roku stara się, by oferta była jeszcze szersza i spełniająca oczekiwania rodziców – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – W tym roku Gdańsk zabezpieczył środki na sfinansowanie wypoczynku letniego w 27 placówkach oświatowych i jest to opieka całodzienna, obejmująca 8-9 godzin dziennie, tak by rodzice mieli zapewnioną opiekę dla swoich dzieci w czasie, kiedy oni przebywają w pracy. W przypadku tej oferty nie obowiązuje rejonizacja i każda placówka w ramach wolnych miejsc ma obowiązek przyjąć dziecko z Gdańska bez względu na jego adres zamieszkania.

Do "Akcji Lato" placówki oświatowe włączają się dobrowolnie. Pracują więc tylko te, które wyraziły chęć pracy. Zgodnie z prawem oświatowym Miasto nie ma możliwości, by zmusić je do pracy w ferie czy wakacje. Jednak prowadzi rozmowy z dyrekcją szkół, by zachęcić je do aktywności, a tym samym objąć ofertą wszystkie dzielnice Miasta.

Miasto Gdańsk zabezpiecza też animatorów sportu, którzy na 63 boiskach (tylko latem!) pracują w sumie prawie 13 tysięcy godzin. Lista boisk, ich adresy i telefony do animatorów pod poniższym linkiem:http://www.gdansk.pl/edukacja_nowy?kategoria=1200&artykul=14104.

Dużo atrakcji i ciekawych (bezpłatnych!) zajęć przygotowały Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. To m.in. zajęcia piłkarskie, siatkarskie, wioślarskie. Bezpłatne są także wszystkie warsztaty w ramach programu Grass′owanie w Gdańskiej Galerii Miejskiej i warsztaty edukacyjne dla dzieci „Lato w stoczni" – organizowane przez Europejskie Centrum Solidarności. Także placówki Gdańskiego Archipelagu i Centrum Hewelianum, w swoich bogatych ofertach mają część bezpłatnych zajęć, warsztatów i kursów.

Szczegółowy plan wszystkich zajęć znajduje się tutaj: Wakacyjna oferta dla dzieci i młodzieży (71.01 KB)