Z kolei dla rodziców zostanie otwarty punkt konsultacyjny, w którym dowiedzą się więcej na temat internetowych zagrożeń oraz sposobów zapewnienia bezpieczeństwa swoim pociechom. Wydarzenie jest organizowane przez instytut badawczy NASK w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Współorganizatorami i partnerami akcji są Millenium Hall, Stowarzyszenie SIEMACHA oraz grupa artystyczna Zygzaki.
Dzieci coraz powszechniej wykorzystują Internet do zabawy, nauki czy kontaktów ze znajomymi. Jednocześnie, jak wynika z raportu „Co niepokoi w Internecie – własne opinie dzieci”, przeprowadzonego m.in. wśród polskiej młodzieży w ramach projektu Komisji Europejskiej EU Kids Online III, 55 proc. osób w wieku 9-16 lat dostrzega w sieci niepokojące zjawiska. Za największe zagrożenie młodzi ludzie uważają strony służące do wymiany plików wideo, które zawierają treści pornograficzne czy przemoc. Ponadto, jako źródło zagrożeń wymieniane są portale społecznościowe oraz gry komputerowe.
Wyniki badań wskazują na rosnącą potrzebę edukacji zarówno wśród dzieci, jak i rodziców w zakresie zasad korzystania z sieci. Dlatego też organizatorzy Alei Bezpiecznego Internetu w najbliższą środę w Millenium Hall będą uczyli najmłodszych, jak unikać internetowych zagrożeń.
– Rzeszów jest drugim po Krakowie miastem, w którym tworzymy Aleję Bezpiecznego Internetu. Podczas poprzedniej imprezy spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i rodziców, którzy często nie wiedzą, ile czasu ich pociechy spędzają w sieci i jakie strony odwiedzają – mówi dr Agnieszka Wrońska, kierownik działu Akademia NASK. – Chociaż dzieci w coraz młodszym wieku potrafią swobodnie poruszać się po sieci, to same nie poradzą sobie z zagrożeniami, na które mogą tam trafić. Dlatego bardzo ważna jest zarówno ich świadomość, jak i rola opiekunów w kontakcie młodych osób z wirtualnym światem – dodaje.
O NASK
NASK jest instytutem badawczym podległym Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prowadzi badania
w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Istotne miejsce zajmują badania dotyczące biometrycznych metod weryfikacji tożsamości w bezpieczeństwie usług. Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team). Jako operator telekomunikacyjny NASK oferuje innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne dla klientów finansowych, biznesowych, administracji i nauki (m.in. ARAKIS – system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w sieci). NASK prowadzi także rejestr domeny .pl. Ważną rolę pełni działalność edukacyjna i popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego. W Akademii NASK prowadzone są unikatowe szkolenia dla firm i instytucji ze szczególnym uwzględnieniem tematyki bezpieczeństwa ICT. Od lat realizowany jest program Komisji Europejskiej Safer Internet promujący bezpieczne korzystanie z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży.
W ramach instytutu funkcjonuje Dyżurnet.pl, punkt kontaktowy, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w Internecie, przede wszystkim związanych z materiałami przedstawiającymi seksualne wykorzystywanie dzieci.