☰ menu

W poszukiwaniu liptowskich skarbów – wygraj cenne nagrody!

pt.-pon.
31.07-31.08.2015

Nie tylko spędzimy czas inaczej niż zwykle, poznamy malownicze zakątki Liptowa i otaczających go gór, ale jeszcze można wygrać bardzo praktyczne nagrody. Czas wyruszyć w poszukiwaniu liptowskich skarbów!

Liptów należy do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Słowacji. Tego lata poznając jego najpiękniejsze zakątki, można poczuć się jak prawdziwy poszukiwacz skarbów. Wszystko za sprawą gry terenowej, którą zorganizowano dla wszystkich turystów, niezależnie od kraju pochodzenia, przez miejscowych gospodarzy regionu. Jest ona prosta, a przy tym ciekawa i wciągająca. Na czym polega?

Na początek trzeba zdobyć specjalną broszurę, którą dostać można w punktach informacji turystycznej popularnych miejscowościach na Liptowie. W jej wnętrzu znajdziemy mapę z zaznaczonymi skarbami. Należy się tylko zdecydować, które dowolne trzy skarby do odnalezienia wybieramy, a pocztem wyruszyć w teren, by odnaleźć na miejscu skrzynię, w której znajduje się zagadka. Odpowiedź na nią wpisujemy w naszej broszurze i… ruszamy dalej! Jeśli już najdziemy trzy wybrane przez nas skarby, możemy z wypełnioną broszurą udać się do jednego z dziewięciu punktów (ich listę również zawiera broszura) by odebrać prezent i wziąć udział w losowaniu jednej z głównych nagród. A jest ich całkiem sporo – znajdziemy wśród nich vouchery pobytowe, wejściówki do aquaparków  Tatralandii i Beszeniovej, lot widokowy nad górami Liptowa, a także plecaki, kije trekkingowe i inne gadżety turystyczne.

Skrzynie ze skarbami czasami są ukryte w środku ciekawego obiektu, trzeba więc wykupić bilet wstępu, ale mamy pewność, że krzynie ze skarbem tam znajdziemy. Nie powinniśmy mieć też problemu z wyborem miejsca – jest ich 40, w kilku kategoriach – góry, wody i źródła, bacówki, jaskinie, miejsca aktywnego wypoczynku, miejsca historyczne i zabytki w miastach. Bo właśnie wszystkie te atrakcje to prawdziwe skarby czarownej krainy pomiędzy Tatrami a Niżnymi Tatrami. Więcej szczegółów o poszukiwaniu skarbów Liptowa można znaleźć na stronie www.visitliptov.sk , także w polskiej wersji językowej. Gra trwa od 8 czerwca do końca września.

Jednym z najlepszych sposobów odkrywania piękna Liptowa są wycieczki rowerowe. Łagodnie pofalowana kotlina otoczona jest wysokimi pasmami górskimi – dzięki temu można oglądać piękną scenerię górską bez potrzeby zdobywania wysokich szczytów i wspinania się stromymi podjazdami. Z pozycji siodełka rowerowego góry wyglądają równie pięknie, a wielka ilość zróżnicowanych szlaków rowerowych daje praktycznie nieograniczone możliwości wycieczkowe dla każdego – znajdują tu dogodne dla siebie trasy zarówno rodziny z dziećmi, jak i poszukiwacze większej dawki adrenaliny na rowerze.

Do dyspozycji rowerzystów jest 12 oznakowanych tras o łącznej długości ponad 634 km – ich dokładny przebieg pokazuje nowa mapa szlaków rowerowych wydana w tym sezonie. Trasy rowerowe są nie tylko oznaczone na mapach, ale także bardzo dokładnie wyznakowane w terenie, a każde skrzyżowanie i rozjazd dodatkowo oznakowany tabliczkami kierunkowymi. Do tego dochodzi trasa tematyczna, licząca ponad 70 km, biegnąca z Vlkolinca do skansenu w Pribilinie. Jest to nie tylko trasa rowerowa, ale także szlak największych atrakcji Liptowa – wyznaczono przy nim 15 miejsc odpoczynku, gdzie można zaczerpnąć tchu nie tylko przed dalszą trasą, ale także zobaczyć ciekawy obiekt lub miejsce. Najciekawszym jest oczywiście wpisany na Listę UNESCO zabytkowy zespół drewnianej zabudowy Vlkolinca, ale zainteresować też mogą zabytkowe kościoły w Ludrovej i św. Krzyżu (unikatowy drewniany kościół artykularny), zamek w Liptowskim Radku, czy średniowieczny klasztor w Okolicznym, dzielnicy Liptowskiego Mikulasza. Na trasie także słynąca ze źródeł termalnych wioska Liptowski Jan i słynna z jaskiń Dolina Demianowska.

Trasa kończy się przy pięknym skansenie w Prybilinie.

Dla ułatwienia poruszania się rowerzystów po Liptowie został też uruchomiony specjalny Cyklo&Aqua Bus – łączy on tak odległe od siebie zakatki regionu jak Pribylina, Vlkolinec, Luczki lub Hrabovo, podobnie jak sprawdzone skibusy podczas zimy. Wędrując po Liptowie nie wolno zapomnieć o Janosiku, który właśnie tutaj został złapany i skazany na śmierć, a wyrok wykonano w Liptowskim Mikulaszu w 1713 roku. Do dziś w mieście można obejrzeć piękną ekspozycję poświęconą zbójnikowi i jego śmierci. Trzeba w tym celu odwiedzić Muzeum Janka Krala, gdzie znajdują się pamiątki po Janosiku oraz ekspozycje przedstawiają zbójnickie tradycje. Jest tu także sala tortur, a najcenniejszym elementem zbiorów jest hak, na którym słynny zbójnik został powieszony.

Litpów jest regionem bardzo przyjaznym turystom, także dzięki bogatej i różnorodnej bazie noclegowej. W tym sezonie przygotowano bardzo bogatą ofertę pakietów pobytowych, już od dwóch noclegów z korzystnymi rabatami na zakwaterowanie oraz bilety wstępu do parków rozrywki wodnej i na kolejki górskie. Nie wolno też zapomnieć o LiptovCard – największej tego typu karcie rabatowej na Słowacji. Można j bezpłatnie uzyskać nocując w wybranych obiektach należących do programu rabatowego. Kartę LiptovCard warto mieć także po to by korzystać z rabatów przy wstępach do kilkudziesięciu atrakcji turystycznych Liptowa. Dokładne informacje, miejsca sprzedaży i wykaz wszystkich miejsc, gdzie można otrzymać rabaty znaleźć można na stronie www.liptovcard.sk

Exit mobile version