– Ta wystawa ma przede wszystkim charakter edukacyjny dlatego jej otwarcie, podczas którego odbędzie się spotkanie edukacyjne z pracownikiem Referatu Edukacji Historycznej IPN w Gdańsku będzie miało miejsce się w godzinach przedpołudniowych, a do uczestniczenia w nim zapraszamy szkolne grupy zorganizowane – mówią organizatorzy wystawy.
Na wystawę składa się około 150 oryginalnych zdjęć pochodzących z archiwów, bibliotek, agencji fotograficznych i zbiorów prywatnych.
Zasadnicza część ekspozycji obejmuje lata 1944–1993. Jednak jej autorzy zaprezentowali szerszy kontekst stosunków polsko-radzieckich począwszy od wojny polsko-bolszewickiej 1919–1920 r., poprzez pakt Ribbentrop-Mołotow, represje sowieckie z lat 1939–1943, Zbrodnię Katyńską, konferencję w Jałcie, porwanie 16 przywódców Polskiego państwa Podziemnego, aż po opuszczenie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ostatnie oddziały Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w 1993 roku.
Wystawa obejmuje nie tylko zagadnienia polityczne, militarne, gospodarcze, kulturalne, ale również dotyczące relacji międzyludzkich i sposobów wzajemnego postrzegania.
Otwarcie wystawy oraz spotkanie edukacyjne z pracownikiem Referatu Edukacji Historycznej IPN w Gdańsku odbędzie się 18 września o godz. 11.00. Wystawę na holu głównym CSE "Światowid” będzie można oglądać do 7 października. Wstęp wolny.
Zgłoszenia grup będą przyjmowane do dn. 14 września. w godz. 8.00 – 16.00 pod numerem telefonu 55/611-20-68. Ilość miejsc ograniczona!