☰ menu

W lipcu Francja ponownie zawita do Warszawy!

swieto_francji_2015 (2)
niedz.
10.07.2016

Stoiska kulinarne, finał konkursu piosenki francuskiej, czerwony dywan z Cannes oraz mydlarnia z Prowansji – to tylko niektóre atrakcje, które czekać będą na warszawiaków 10 lipca w Parku Skaryszewskim

, gdzie już po raz piąty powstanie francuskie miasteczko z licznymi atrakcjami dla całej rodziny. Prawdziwie taneczna atmosfera i wyborna kuchnia zagoszczą natomiast 14 lipca na Balu Francuskim, który tradycyjnie odbędzie się w ogrodach na Foksal.

Święto narodowe Francji obchodzone jest wyjątkowo hucznie nie tylko nad Sekwaną. Od kilku lat z okazji rocznicy zdobycia Bastylii również w Warszawie Francusko-Polska Izba Gospodarcza organizuje liczne wydarzenia promujące Francję w Polsce.

10 lipca w Parku Skaryszewskim już po raz piąty powstanie francuskie miasteczko. Od 12.00 do 20.00 przechadzając się alejkami od strony ronda Waszyngtona będzie można spotkać Francję nie wyjeżdżając z miasta. Jak co roku swoje stoiska przygotują francuscy inwestorzy, którzy zaprezentują swoje produkty i usługi. Na dużej części parku powstanie strefa kulinarna, zagospodarowana przez Targ Śniadaniowy. Nie zabraknie stoisk z croissantami, bagietkami, francuskim winem, tartami, serami i wędlinami oraz tradycyjnymi naleśnikami, które będzie można degustować na miejscu lub zabrać do domu.

Pojawią się również wystawcy związani z kosmetykami i perfumami. Specjalnie z Prowansji przyjedzie jeden z najstarszych producentów marsylskiego mydła wytwarzanego według tradycyjnej receptury. Na miejscu będzie można stworzyć swój unikalny egzemplarz, gdyż do parku sprowadzona zostanie specjalna maszyna do jego produkcji. Na innym stoisku prowadzone będą warsztaty perfumeryjne, na których będzie można rozpoznawać popularne nuty zapachowe, z których produkowane są francuskie kosmetyki.

W parku powstaną animacje nawiązujące do francuskich regionów: Bretanii, Normandii, Paryża, czy Lazurowego Wybrzeża. Osobne stoisko przygotuje miasto Cannes – gospodarz słynnego festiwalu filmowego. Pojawi się czerwony dywan, na którym będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie i odcisnąć dłonie niczym prawdziwa gwiazda kina.

Święto Francji nie może odbyć się bez odświętnej parady. O 13.00 po raz pierwszy pojawi się grupa mażoretek – czyli jeden z najlepszych w Polsce zespołów prezentujących taneczne układy defiladowe. Tradycja takich występów wywodzi się z Francji, gdzie rozwija się od ponad 200 lat. Kolejny przemarsz – w zupełnie innym charakterze, przejdzie przez główną alejkę o godzinie 17.00. Jego aktorami będą buldogi francuskie, których zlot odbędzie się tego dnia w Parku Skaryszewskim. Te sympatyczne czworonogi już w ubiegłym roku licznie stawiły się na paradzie, dlatego teraz organizatorzy spodziewają się reprezentacji ponad 200 piesków, spośród których publiczność wybierze najpiękniejszego uczestnika defilady.

Nie zabraknie również prawdziwie francuskiej muzyki. O 14.00 na scenie głównej odbędzie się czwarty finał Konkursu Piosenki Francuskiej, w którym nagrodą główną jest wycieczka do Paryża. Będzie można usłyszeć doskonale znane francuskie szlagiery takich artystów jak Edith Piaf, czy Gilbert Bécaud, jak również najnowsze hity, często jeszcze mało znane polskiej publiczności. Finalistów przygotowuje do występu francuski artysta Chris Schittulli, który również wystąpi o godzinie 19.00.

Po raz trzeci, wspólnie z mieszkańcami Saskiej Kępy, malowana będzie kolejna część polsko-francuskiego muralu w przejściu podziemnym pod rondem Waszyngtona. Każdy będzie mógł wziąć pędzel i dołączyć do powstawania tego dzieła. Nie może zabraknąć również animacji sportowych. Francja – tegoroczny gospodarz EURO, to kraj o bogatych tradycjach zarówno jeśli chodzi o piłkę nożną, ale również o rugby. Te dwa sporty dominować będą w Parku Skaryszewskim, choć nie zabraknie również gry w bule – ulubionej rozrywki Francuzów z Południa.

Przez cały dzień na wszystkich stoiskach odbywać się będą liczne animacje i konkursy dla dzieci i dorosłych, a koniec wydarzenia przewidziany jest na godzinę 20.00.

Ci, którym mało będzie atrakcji, będą mogli pobawić się na tradycyjnym Balu Francuskim, który 14 lipca – w dzień święta narodowego Francji, odbędzie się po raz jedenasty w ogrodach restauracji Endorfina na ulicy Foksal. Każdego roku wydarzenie to gromadzi wierną publiczność, która pragnie spędzić ten wyjątkowy wieczór w prawdziwie francuskiej atmosferze. Pałacowa sceneria, doskonała kuchnia, wybór win i wszechobecny język francuski sprawiają, że Bal na stałe wpisał się w kalendarz letnich imprez stolicy i z roku na rok cieszy się niesłabnąca popularnością. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 1300 sympatyków Francji. Tuż przed 22.00 odbędzie się pokaz sztucznych ogni, który rozpocznie taneczną zabawę w rytm francuskich i międzynarodowych przebojów. Bilety do nabycia już teraz w restauracji Endorfina.

Więcej informacji: www.ccifp.pl lub Facebook / Dzień Francuski https://www.facebook.com/dzienfrancuski/

Partnerami Święta Francji są: Carrefour, DB Print, Citroen, DS. Automobiles, Grupa Hunters, Instytut Francuski, Konsalnet, Paris Region, Ile de France, Targ Śniadaniowy, Total, Szkoła języka francuskiego Voila, Zarząd Transportu Miejskiego. Patronami medialnymi są: Dziennik Gazeta Prawna, Radio Kolor, Warsaw Insider, naszemiasto.pl, Stroer, Głos Pragi, Rytm Warszawy, Skarpa Warszawska, LePetitJornal.com, Saska Kępa z Pasją, Czasdzieci.pl. Wydarzenie pod honorowym patronatem Ambasadora Francji w Polsce oraz Burmistrza Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy.

Partnerami Głównymi Balu Francuskiego są: Auchan oraz Nexity. Partnerami Balu są: DB Print oraz Grupa Hunters. Partnerami medialnymi są: Dziennik Gazeta Prawna, Radio Kolor, Stroer, Warsaw Insider, naszemiasto.pl, Magazyn Wino, Głos Pragi, Rytm Warszawy, Skarpa Warszawska, LePetitJournal.com.

O CCIFP

Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) skupia ponad 450 firm z kapitałem francuskim oraz polskim i jest jedną z najaktywniejszych izb handlowych w Polsce. Głównym celem działań Izby jest współtworzenie jak najlepszych warunków dla inwestycji i rozwoju gospodarczego w Polsce. Aktywności CCIFP w kontaktach z organami administracji państwowej oraz organizacjami pracodawców, sprzyjają współpracy i wymianie doświadczeń biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami z Francji i Polski. Izba zajmuje się również promocją najlepszych praktyk oraz rozwiązań biznesowych, zapewniających rozwój gospodarczy i społeczny. Francusko-Polska Izba Gospodarcza powstała w kwietniu 1994 roku z inicjatywy przedsiębiorców francuskich i należy do Związku Francuskich Izb Przemysłowo-Handlowych (CCIFI) zrzeszającego 112 Izb francuskich na świecie. www.ccifp.pl

Exit mobile version