☰ menu

W Krakowie wystartował program edukacyjny RWE Power Box

pon.-pon.
12.01-26.01.2015
  •  Rozpoczęła się krakowska rekrutacja nauczycieli do programu edukacyjnego RWE Power Box realizowanego przez Fundację RWE w Polsce i Centrum Nauki Kopernik
  • W programie edukacyjnym dot. wytwarzania energii elektrycznej może wziąć udział nawet 20 krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów
  • Kraków jest jednym z 9 miast, w których odbędzie się tegoroczna edycja programu RWE Power Box

Fundacja RWE w Polsce wraz z Centrum Nauki Kopernik (CNK), rozpoczęły krakowską rekrutację nauczycieli przyrody, fizyki, chemii, matematyki i techniki do trzeciej edycji autorskiego programu edukacyjnego dotyczącego wytwarzania oraz wykorzystania energii elektrycznej – RWE Power Box. Jest on skierowany do nauczycieli i uczniów szkól podstawowych z klas 4-6 oraz gimnazjalnych. Nauczyciele przy pomocy opracowanego przez CNK nowoczesnego zestawu edukacyjnego mogą pomóc swoim uczniom lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie.  

Rekrutacja prowadzona jest za pośrednictwem formularza kontaktowego umieszczonego na stronie Centrum Nauki Kopernik (www.kopernik.org.pl) i potrwa do wyczerpania miejsc. Cały program zakończy się w kwietniu 2015 r. Nauczyciele, którzy zgłoszą do niego swoje szkoły wezmą udział w specjalnym warsztacie przeprowadzonym przez CNK, przygotowującym ich do przeprowadzania eksperymentów za pomocą zestawu edukacyjnego RWE Power Box. Udział w programie oraz warsztatach dla nauczycieli jest nieodpłatny. Jedna szkoła może zgłosić do udziału w warsztatach do dwóch nauczycieli.

„Z badań RWE wynika, że zaledwie 18 proc. dorosłych Polaków interesuje się energetyką jako dziedziną gospodarki. Uważamy, że edukacja młodego pokolenia na temat odnawialnych i konwencjonalnych źródeł energii i świadomego wykorzystania energii elektrycznej przyczynia się  do lepszego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości, której integralną częścią są zaawansowane technologie oraz energia i ochrona klimatu" – powiedziała Iwona Jarzębska, Dyrektor ds. Komunikacji RWE Polska S.A. „Życzymy wszystkim uczestnikom programu wspaniałej przygody z zestawami RWE Power Box oraz nieograniczonej kreatywności w wymyślaniu nowych wariantów doświadczeń" – dodała Iwona Jarzębska.

Pierwsza edycja programu RWE Power Box objęła swoim zasięgiem ponad 60 szkół podstawowych na terenie Warszawy. W drugiej udział wzięło 40 placówek dydaktycznych zlokalizowanych w Malborku oraz na obszarze powiatu suwalskiego. Do szkół trafiło łącznie ponad 100 zestawów RWE Power Box. W trakcie dwóch edycji programu w takich zajęciach wzięło udział ponad kilka tysięcy dzieci.

„Zestaw RWE Power Box został opracowany przez specjalistów, pracowników Centrum Nauki Kopernik. Celem tego innowacyjnego narzędzia edukacyjnego jest zainteresowanie nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów, nauką i techniką. Tematyka zestawu w ujęciu interdyscyplinarnym dotyczy ważnego społecznie tematu, jakim jest wykorzystanie i  gospodarowanie energią. 

Praca z zestawem polega na otwartym, swobodnym eksperymentowaniu.  Uczniowie korzystając z urządzeń, materiałów z pudełka, samodzielnie przeprowadzają doświadczenia. W atrakcyjny i angażujący sposób mogą dowiedzieć się np. w jaki sposób pozyskać energię z wiatru i słońca, jak można ją magazynować, jaka działa samochód elektryczny. Załączone do zestawu karty oraz specjalne warsztaty prowadzone przez animatorów CNK pomagają nauczycielom wykorzystać w nauczaniu z RWE Power Box elementy metody badawczej na lekcjach przedmiotów przyrodniczych, ścisłych i technicznych. Praca z zestawem uczy uczniów współpracy w grupie, komunikowania się podczas pracy, kreatywnego rozwiazywania problemów i krytycznego myślenia" powiedziała Anna Dziama, Kierownik Działu Edukacji  

Szczegółowe informacje na temat programu RWE Power Box dostępne na stronie internetowej projektu: www.powerboxrwe.pl.

 

 

Exit mobile version