☰ menu

VI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2011 w Warszawie

śr.-niedz.
16.11-20.11.2011

W tegorocznej edycji Festiwalu sięgamy po temat nomadyzmu,

wędrowania. Interesują nas różne wymiary i różne sposoby rozumienia tego zjawiska: zarówno nomadyzm tradycyjny, jak i nomadyzm współczesny, ten nie zawsze chciany, czasem wymuszony i związany z koniecznością porzucenia dotychczasowej tożsamości; z definiowaniem siebie, własnego dziedzictwa, obyczaju, pamięci – na nowo. Nomadyzm jest więc wędrówką, podróżą, wyprawą, ale i ucieczką czy wygnaniem. Może też być indywidualnym stanem ducha, „bieguństwem", niemożnością zatrzymania się.

Opowieści przywoływane przez tegorocznych gości festiwalu będą tych wszystkich wymiarów nomadyzmu dotykały. Mariana Sadowska, znakomita pieśniarka i aktorka z Ukrainy zaśpiewa tradycyjne pieśni we własnej, fenomenalnej aranżacji. Archaiczne melodie i teksty łączą się w tym projekcie z opowieściami i pieśniami Ukraińców doświadczających życia na emigracji, w dalekiej Ameryce. Magda Lena Górska (na zdjęciu na dole) będzie śpiewać i opowiadać o Słowiku-Rozbójniku, Ilii Muromcu i przypomni mało w Polsce znaną tradycję rosyjskich bylin. Chirine el-Ansary, zjawiskowa Egipcjanka (na zdjęciu u góry, fot. Delphine Beaumont) zaprosi nas do przemierzania pustyni; wędrówki z beduińskimi plemionami. Opowieści z Maroka usłyszymy w wykonaniu opowiadacza i muzyka Hammeda Bouzzine′a. Godfrey Duncan, czyli Tuup zabierze nas do Gujany, a stamtąd Nadine Welch porwie nas na sam środek oceanu i uraczy opowieściami o kobietach-piratkach.

A kiedy zrobi się naprawdę gorąco, uciekniemy w sam środek tajgi i będziemy słuchać tradycyjnych i współczesnych opowieści syberyjskich w wykonaniu Jarka Kaczmarka i Beaty Frankowskiej (na zdjęciu obok). Wędrując po współczesności, napotkamy „Historie Ziny", spektakl na podstawie biografii kilku czeczeńskich kobiet mieszkających w Polsce, przygotowany przez Katarzynę Regulską i Joannę Wichowską. Drogę przebiegnie nam też średniowieczna trubadurka – o miłości, wędrówce, tęsknocie będą opowiadać i śpiewać Katarzyna Enemuo i Barbara Wilińska w widowisku „Jasne oblicze kobiety powłócznej". W programie festiwalu nie może zabraknąć i Nocy Opowieści, w czasie której pojawią się wszyscy artyści festiwalu.

Podobnie jak w poprzednich latach, przygotowaliśmy też bogaty program dla dzieci. Zapraszamy je na poranki opowieści przez wszystkie dni festiwalu, od środy do piątku. Będą baśnie cygańskie, rosyjskie, indiańskie, ujgursko-tureckie oraz – by współczesność i tradycja trwały w stanie równowagi – opowieści futbolowe.

 

 

16-20 listopada, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa

 

Program spektakli dla dzieci:

Dzieci drzewa – mity ujgurskie i tureckie

Projekt dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Środa, 16 listopada, godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30

Wraz z koczującymi plemionami przemierzymy stepy Azji Środkowej i dotrzemy do Azji Mniejszej. Posłuchamy głosów stepu i opowieści, jak tej o drzewie, które urodziło, i o królowej węży Szahmeran. Posłuchamy, jak to było z początkami świata według tureckich wierzeń i wysłuchamy o czynach tureckich herosów. Poznamy Anatolię biblijną, starożytną i mityczną; krainę, którą zamieszkiwał Abraham i król Midas. Staniemy pod górą Ararat, na której zatrzymała się Arka Noego i wyjdziemy suchą stopą bezpiecznie na brzeg.

Opowiada: Agnieszka Ayşen Kaim, Paweł Górski.

Muzyka na tradycyjnych instrumentach etnicznych: Bart Pałysa

Proszę Państwa! I co ja mam Państwu powiedzieć?!" Opowieści futbolowe

Projekt dla dzieci z gimnazjum

Czwartek, 17 listopada, godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30

Opowieści futbolowe to spotkanie z dziejami piłki nożnej w konwencji transmisji i komentarzy z czasów, gdy relacji z meczów słuchało się przy radiowych odbiornikach. Tu mecz staje się pasjonującą baśnią, której bohaterowie przeżywają wzloty i upadki na miarę mitycznych bogów i herosów. Akcja rozpoczyna się na stadionie w Strasburgu, na legendarnym meczu Polski z Brazylią, podczas mistrzostw świata w 1938 roku, na którym doszło do legendarnego pojedynku Leonidasa z Wilimowskim. Czy cztery gole reprezentanta Polski wystarczą do zwycięstwa? Komu pomoże ulewa nad stadionem wyczarowana przez trenera Kałużę? Na tym samym stadionie wiele lat później sędzia rzuci w górę monetę, która rozstrzygnie losy niekończącego się „epickiego" meczu Górnika Zabrze z Romą w półfinale Zdobywców Pucharu. Kogo wskaże tym razem koło fortuny?

Uczestnicy przeżyją jeszcze raz najwspanialsze występy polskiej reprezentacji i odegranie siedmiu najwspanialszych bramek wszechczasów. Wezmą udział w konkursie na najlepszego komentatora i rozwiążą futbolowe zagadki.

Opowiada Jarek Kaczmarek

Siostra Ptaków. Baśnie cygańskie
Projekt dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Piątek, 18 listopada godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30

Historie i baśnie opowiedziane przez bukowe liście, leśny mech i ptaki.
Historie zasłyszane i opowiadane przez wędrownych Cyganów. O tym, gdzie
mieszka cygańskie szczęście, o Matce Słońca, o dobrych i złych Urmach,
leśnych boginkach i innych niezwykłych istotach. Opowieści pełne cygańskiej
magii, radości, muzyki i pieśni, oparte na motywach baśni zebranych przez
Jerzego Ficowskiego, Jana Mirgę i Zenona Gierałę.

Wykonanie: Katarzyna Enemuo, Iwona Sojka

Jak mama została Indianką. Opowieść o wolności

Dla dzieci w wieku 3-9 lat

Sobota, 19 listopada, godz. 11.30

Posłuchajcie opowieści o tym, jak mały chłopiec z Północy zostaje Indianinem i wyzwala swoją mamę z codziennego kieratu – razem wymykają się z domu i spędzają piękny dzień na wolności: razem się kąpią, łowią ryby, a mama przypomina sobie swoje prawdziwe imię, kiedy była jeszcze małą dziewczynką. W tę historię, inspirowaną książką Ulfa Starka „Jak mama została Indianką", wplecione są oryginalne opowieści indiańskie: skąd się wziął ogień na świecie i dlaczego robaczek świętojański świeci w ciemności. Opowieściom towarzyszą rytmy i pieśni, które będziemy wspólnie śpiewać, wyklaskiwać i tańczyć.

Opowiada: Beata Frankowska

Muzyka: Jacek Żelazek

Turli turli jajeczko

Dla najmłodszych: od 6 miesięcy do czterech lat

Niedziela, 20 listopada, godz. 10.00 i 11.30

To historia pewnego jajka, które się zgubiło. Wyruszamy z nim na poszukiwanie mamy i taty.

Turli turli jajeczko

Drogą kładką nad rzeczką

Polem borem górą dołem

Turli turli jajeczko

Toczy się, toczy, jajeczko się toczy i naraz… BUM! Wpadło do miseczki? Czyja to miseczka?…

Maluchy odkrywają prawdziwe strusie jajo, które – z początku gołe – w miarę rozwoju opowieści staje się lalką-pisanką. Na swojej drodze jajeczko napotyka różne zwierzęta i z każdego spotkania wychodzi bogatsze o jeden z pięciu zmysłów. Na skorupce pojawiają się oczy, usta, nos, uszy i nawet włosy.

Ta inicjacyjna podróż przez zmysły została wymyślona specjalnie dla najmłodszych oraz ich rodziców i opiekunów. Temat opowieści, jej postaci, a także forma muzyczna, pełna refrenów, rymowanek, onomatopei, odnosi się bezpośrednio do świata maluchów. Naszym celem jest rozbudzenie wyobraźni dzieci, ale także opiekunów, zainspirowanie do twórczej zabawy w opowiadanie.

Opowiada, gra i śpiewa: Magda Lena Górska

W listopadowe chłody będą nas rozgrzewać historie z Wschodu i Zachodu, Południa i Północy. Ogień nie zagaśnie, serca nie ostygną; ciepły strumień wprost z Oceanu Opowieści będzie nas poruszał i ożywiał. Pięć dni, dziesiątki historii, setki słuchaczy.

Zapraszamy!

Organizacja Festiwalu: Stowarzyszenie Grupa Studnia O. Szczegółowy program na www.studnia.org

Patronatem objęły Festiwal: TVP Info, Tygodnik Powszechny, Polskie Radio Program 2, Magazyn GAGA, gogaga.pl, Portal Księgarski, Etno.Serpent.pl, qlturka.pl, AMS. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

Exit mobile version