☰ menu

V Festiwal SPOTKANIE KULTUR SZCZECIN 2013 Ponad Granicami

sob.-niedz.
24.08-25.08.2013


24-25 sierpnia (sobota-niedziela), wstęp wolny

Festiwal ma  na celu ukazanie wielokulturowego charakteru Szczecina i regionu zachodniopomorskiego, w którym pielęgnuje się tradycje i tolerancję wobec innych kultur, przez wspieranie i promowanie muzycznych działań mieszkających tu mniejszości narodowych – greckiej, litewskiej, niemieckiej, ukraińskiej i żydowskiej.
 
Muzyka jako jedna z niewielu dziedzin sztuki nie zna barier językowych, odbieramy ją podobnie, bez względu na pochodzenie. Sztuka ta zbliża narody jak żadna inna.  
 
Podczas Festiwalu Spotkanie Kultur pragniemy prezentować współczesne muzyczne trendy i najciekawsze prezentacje muzyczne w wykonaniu mniejszości narodowych i etnicznych, jak i również polską kulturę muzyczną.
 
24 sierpnia (sobota), godz. 16:00
duży dziedziniec  
KONCERTY:
Danuta Morel – z towarzyszeniem Romualda Gwizdonia (piosenkarka oraz aktorka teatralna i filmowa, w latach 1977-1978 aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie)  
Grupa artystyczna ARFIK – Szczecin  
Cherry Band – Lwów (Ukraina)  
Namysto – zespół ludowy z Kałusza (Ukraina)  
Folkmashina – Mińsk (Białoruś), zespół gra muzykę w stylistyce folk-rock, art-rock i blues  
FlyzZa – Łuck (Ukraina), zespół gra reggae, hip-hop, funk, folk-rock  
 
25 sierpnia (niedziela), niedziela, godz. 14.00
duży dziedziniec  
KONCERTY:
Chór Seniora Magnolia – Szczecin  
Dostłar (Przyjaciele) – karaimski zespół folklorystyczny z Warszawy  
Los Grecos – Dimitris Dymitriadis ze Szczecina  
Duet Zoriuszka – pieśni rosyjskie, ukraińskie, białoruskie, łemkowskie i kozackie  
Vanessa & Sorba – grupa prezentuje międzynarodowy folklor cygański z Zawady  
Christoph Hübner i zespół kataryniarzy  
Organizatorzy:
Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji oraz Gminy Miasta Szczecin.
 
ARTYŚCI występujący podczas V Festiwalu Spotkanie Kultur:
24.08.2013, sobota
DANUTA MOREL
Danuta Morel – piosenkarka oraz aktorka teatralna i filmowa żydowskiego pochodzenia, w latach 1977-1978 aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie; wystąpi przy akompaniamencie fortepianowym Romualda Gwizdonia.
 
ARFIK
"Muzyczne ARFIKołki"
To będzie koncert dla dzieci i rodziców, dla wszystkich, którzy lubią piosenkę, poezję i teatr, zadawanie trudnych pytań i czytanie książek. Młodzi artyści podpowiedzą: Czy łatwo zbudować łódź? Dlaczego statek pływa? Czy w oceanach żyją potwory? W arfikowych piosenkach będzie można usłyszeć historyjki o piratach i rybach – piłach, poczuć kołysanie prawdziwego morza, usłyszeć jego wakacyjny szum.
Autorzy piosenek i inscenizacji – to Ryszard Leoszewski i Barbara Stenka.
Zatem, szczecińskie rodzinki – żagle na maszty i kurs na Zamek!
Podczas koncertu będzie można kupić płyty Arfika, a każdy widz otrzyma piękny pamiątkowy album „ARFIK 25", wydany z okazji Jubileuszu 25 lecia zespołu.
"Muzyczne ARFIKołki" zostały dofinansowane przez Miasto Szczecin.
 
Arfik – dziecięcy zespół muzyczny, powstały w Szczecinie, w roku 1987. Śpiewają w nim dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Twórcą grupy jest Ryszard Leoszewski – absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. Jest on jednocześnie kompozytorem większości utworów Arfika. Od roku 1997 z zespołem na stałe współpracuje także autorka tekstów Barbara Stenka.
Młodzi wykonawcy wielokrotnie występowali w kraju i za granicą. Są laureatami wielu festiwali estradowych, teatralnych i chóralnych. Grupa nagrała w sumie około 100 piosenek, które zostały wydane na płytach analogowych, kasetach i płytach CD. W latach 1991-1998 Arfik tworzył własną audycję radiową w Polskim Radiu Szczecin a w latach 1996-2001 cykliczny program telewizyjny Drynda (do 2000 roku w TVP Szczecin, potem w telewizji Polonia). Wspólnie ze Szczecińską Filharmonią organizowali cykl „Poranków z Arfikiem", który cieszył się dużym powodzeniem. Przygotowują też liczne widowiska muzyczne.
 
CHERRY BAND
Cherry Band – to etno grupa ze Lwowa, która eksperymentuje z brzmieniami folk, pop folk oraz indie folk. Zespół wykorzystuje zarówno instrumenty akustyczne jak i elektryczne, dlatego wykonywane utwory są żywe i elektryzujące.
 
Zespół występuje na festiwalach folkowych i popowych. Można ich również usłyszeć na kameralnych klubowych koncertach. W repertuarze zespołu znajdują się utwory tradycyjne w oryginalnej aranżacji (tj. pieśni łemkowskie, haivky, kolędy, szczedrivky, a także ludowe pieśni zachodniej Ukrainy) oraz teksty ludowe z własną muzyką. Instrumentem prowadzącym jest bandura.
 
NAMYSTO
Zespół pochodzi z Ukrainy z miasta Kałusz (Karpaty, województwo Iwano-frankowskie). Zespół został założony w 1986 r. przez Hałynę Martynenko – wykładowcę w Wyższej Szkole Kultury. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni religijne, świeckie, w tym romanse, oraz współczesne popularne pieśni ukraińskie. Wykonawcy śpiewają nie tylko głosem, ale duszą i sercem. Instrumentarium zespołu stanowią: bandura, sopiłka oraz drumla.
 
FOLKMASHINA
Projekt muzyczny Folkmashina z Mińska został stworzony przez Dimitra Lukianchika, ex-lidera zespołu Altanki, a także jedenego z założycieli i byłych uczestników zespołu Troitsa.
 
Do 2015 roku Dimitri Lukianchik zamierza tworzyć adaptacje autentycznych utworów ludowych w innowacyjnej formie. Przekłada się to na folkowe, dynamiczne i jasne brzmienie zespołu. Folkmashina wykonuje utwory swoich babć i dziadków w manierze rocka, art rocka i bluesa.W przeszłości zespół brał udział w wielu festiwalach i imprez klubowych w Holandii, Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, w Hiszpanii, na Węgrzech, w Słowenii, Chorwacji, Rosji oraz Ukrainie.
 
FLYzZza
Zespół powstał w 2000 r. w Łucku. W brzmieniu zespołu wyczuwalne są wpływy reggae, hip-hopu, funk, rocka, folku, itp. W trakcie swego istnienia zespół podbijał ukraińskie i międzynarodowe sceny, gdzie dał się poznać, od pierwszych koncertów, jako skuteczni „porywacze do tańca".
W 2011 FLYzZza wydał trzeci album „Globalne ocieplenie". W dorobku zespołu jest 10 wideoklipów.
 
25.08.2013, niedziela
CHÓR SENIORA MAGNOLIA
Chór powstał 22 stycznia 1977 r. w KLUBIE SENIORA. Od 1978 r. chór nosi nazwę ,,MAGNOLIA". Chór wielokrotnie występował na imprezach w kraju, jak i za granicą. Obecnie chór prowadzi dyrygent – pianista, p. Paweł Kluczko.
 
DOSTŁAR
Karaimski Zespół Folklorystyczny Dostłar (Przyjaciele) z Warszawy działa już od ponad siedmiu lat. Kultywuje tradycje folkloru karaimskiego poprzez taniec, śpiew oraz ruch sceniczny.
Zespół prezentuje zarówno wzorowane na folklorze ludowym swoich przodków tańce i pieśni, jak również oparte na starych karaimskich legendach i obrzędach inscenizacje słowno taneczne. W swoim repertuarze ma trzy spektakle, wystawiane w języku polskim lub karaimskim – w zależności od zebranej publiczności. Młodzież i dzieci karaimskie z Warszawy i okolic ćwiczą pod czujnym okiem choreograficznym pani Małgorzaty Borowiec. Opiekę organizacyjną nad zespołem pełni pani Wioleta Firkowicz wspierana przez rodziców artystów.
 
LOS GRECOS
Los Grecos to wyjątkowy jednoosobowy zespół grecki oraz ambasador kultury Hellady nad Wisłą.
Elliniki Kardia – znaczy greckie serce, ale zarazem grecką muzykę i tytuł programu-wędrówki po najciekawszych jej rejonach. W wykonaniu artysty można usłyszeć utwory należące do panteonu muzyki greckiej. Od słynnego syrtaki poprzez zebbekiko, przy którym pękają talerze w tawernach, aż po energetyczne tsifteteli. Opowiada on o grekach, ich obyczajach, kuchni, historii i współczesności. Jego występy to także wspólny taniec, którego uczył słynny Grek Zorba.
 
DUET Zoriuszka
"Zoriuszka" – fuzja doświadczeń, temperamentów, talentu i pasji. W skład Duetu "Zoriuszka" wchodzą Alina Karolewicz – polonistka z rusycystycznym zacięciem i Magdalena Urlich – rusycystka z zacięciem polonistycznym. Duet od wielu lat zajmuje się muzyką wschodu.
 
W ich repertuarze można odnaleźć pieśni rosyjskie, ukraińskie, białoruskie, łemkowskie i kozackie, pochodzące zarówno z niedalekich kresów, jak i odległych regionów Syberii. Charakterystyczną cechą duetu jest dbanie o zachowanie pierwotnych, często archaicznych wykonań pieśni. Duet oprócz pieśni lirycznych wykonuje również pieśni obrzędowe, śpiewane białym głosem. Od momentu powstania zespół zrealizował kilka koncertów (Czaplinek, Borne Sulinowo, Szczecin), a także współtworzy grupę "Ansambl Rossija".
 
VANESSA & SORBA
Cygański zespół „Vanessa i Sorba"
Grupa zawodowych muzyków prezentująca międzynarodowy folklor cygański, składający się ze starych pieśni, romansów, czardaszy i tańca.
Na przestrzeni kilkunastu lat grupa współpracowała z wieloma zespołami na zachodzie m.in. z Niemiec, Francji, Holandii i zespołami w Polsce.
W 1987 roku grupa nagrała wspólną płytę z najlepszym zespołem niemieckich Cyganów „Titi Winterstein Quinnet", a w 1997 roku zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Ciechocinku.
 
Zespół „Vanessa & Sorba", tworzą Eugeniusz Merstein-Kwiatkowski, znany kompozytor i aranżer, wirtuoz cygańskiej gitary, który podczas wieloletniej kariery w Niemczech grywał z najlepszymi muzykami jak: Pireli Lagren, Cyroli Winterstein, Titi Winterstein oraz jego żona Vanessa – piosenkarka i tancerka. Pozostali członkowie grupy to młodzi, utalentowani instrumentaliści (akordeon, skrzypce, gitara, flet oraz tancerki).

Exit mobile version