Mobilne Centrum Słuchu zawita do zachodniopomorskich miast. Bezpłatne przesiewowe badania słuchu będzie można zrobić w Kołobrzegu, Międzyzdrojach i Szczecinie. Każdy z badanych otrzyma od lekarzy pełną informację na temat stanu swojego słuchu oraz wskazówki, jak o niego zadbać. Badania są częścią akcji szczecińskiej Filharmonii „Usłysz dobre dźwięki”.
Mobilne Centrum Słuchu pojawi się w trzech miastach naszego regionu. W Kołobrzegu 8 sierpnia będzie można przebadać się na Skwerze Pionierów, a w Międzyzdrojach 9 sierpnia przy Alei Gwiazd. Specjaliści będą przyjmować od 11 do 16. W środę, 10 sierpnia Mobilne Centrum Słuchu przyjedzie do Szczecina i w godzinach 10 – 16 stanie przed Filharmonią.
Badania przeprowadzą lekarze z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Wśród specjalistów będzie między innymi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu, światowej sławy otochirurg (specjalista chorób uszu). Akcja skierowana jest do wszystkich, zarówno mieszkańców naszego województwa, jak i turystów.
Naszym celem jest podniesienie świadomości muzycznej w naszym regionie. Idąc do Filharmonii mamy dostęp do dźwięków na najwyższym poziomie. Jednak na to w jaki sposób słuchamy ich poza salą koncertową, nie mamy żadnego wpływu. Muzyka towarzyszy nam w domu, pracy i podczas uprawiania sportu. Bardzo często słuchamy jej w słuchawkach. Czasem wystarczy drobna zmiana – na przykład wymiana słuchawek – z małych wciskanych do ucha na większe, nakładane na uszy może oszczędzić nasz słuch. – mów Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Badania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu wskazują, że skala problemu zaburzeń słuchu jest duża
i wzrasta wraz z wiekiem. Uszkodzenia słuchu dzieci w wieku szkolnym sięgają 20%. Wśród osób starszych przekraczają 50 %, natomiast u osób powyżej 70 roku życia dotykają aż 75% populacji.
Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne w komunikacji są słuch, mowa i wzrok. Zaburzenia któregokolwiek z tych zmysłów, może pogorszyć jakość naszego życia i spowodować izolację. Dzięki różnorodnym testom przesiewowym słuchu stosunkowo łatwo można wykryć wady w tym zakresie
– mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Na hałas, którego źródłem jest zbyt głośna muzyka, narażeni jesteśmy wszyscy. Najbardziej niebezpieczny jest on jednak dla dzieci i młodych ludzi. To właśnie oni najczęściej bawią się w głośnych klubach i całymi dniami słuchają muzyki przez słuchawki. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że aż 50% młodzieży jest narażona na niebezpieczny dla zdrowia poziom decybeli. Najgorsze jest jednak to, że te statystyki stale rosną – dodaje prof. Skarżyński.
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest jedną z najlepszych w Polsce placówek naukowych, klinicznych i badawczych zapewniającą kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy i równowagi. Od kilkunastu lat w Instytucie wykonuje się najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. W ciągu ostatnich 20 lat wykonano tam ponad 350 tysięcy zabiegów oraz ponad 3 mln konsultacji i badań. Pod opieką Instytutu i Światowego Centrum Słuchu znajduje się ponad 5000 osób z implantami słuchowymi.
„Usłysz dobre dźwięki” to ciąg wydarzeń artystycznych, badań i akcji promocyjnych popularyzujących słuchanie muzyki na najwyższym poziomie. Wpisuje sią ono w motto sezonu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie „Kolekcjonujemy dobre dźwięki”.