☰ menu

niedz.
29.07.2012

godz. 11.00

Świętowanie 589 urodzin miasta rozpocznie się o godzinie 11. oficjalnymi uroczystościami z udziałem wiceprezydenta miasta Radosława Stępnia. Następnie zapraszamy łodzian na rynek Starego Miasta, gdzie o godzinie 12.30 wyruszy spacer, który poprowadzi Joanna Podolska. Spacerowicze zostaną poprowadzeni trasą od Starego do Nowego Rynku, gdzie już od godziny 12.00 otwarte zostaną wszystkie muzea, a restauratorzy zapraszać będą do swoich lokali specjalnymi promocjami przygotowanymi na ten dzień. Muzea i instytucje kultury zgromadzone przy placu Wolności przygotowały szereg całodziennych atrakcji.

Przypominamy, że tego dnia obowiązywać będzie specjalny bilet do wszystkich muzeów.

Jego koszt to 10 zł za bilet normalny lub 5 zł za ulgowy. Bilety będą do nabycia w kasie Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.

Atrakcje odbywające się równolegle przez cały dzień:
– w Muzeum Farmacji – prezentacja na temat najstarszej łódzkiej apteki,
– możliwość zwiedzania kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego,
– „Sprawdź jak kiedyś wyglądała Łódź" – interaktywna zabawa ze zdjęciami Stefana Brajtera,
– Letnia Czytelnia Krytyki Politycznej,
– ekspozycja „Łódzkiego Szlaku Kobiet" – inicjatywa Kobiety znad Łódki (przy czytelni KP),
– malowanie i pisanie na beli materiału życzeń dla Łodzi,
– promocje przygotowane przez restauratorów z placu Wolności,
– możliwość kupienia unikatowych łódzkich pamiątek Stowarzyszenia Pociąg do Łodzi,
– możliwość kupienia książek wydawnictwa Księży Młyn,
– możliwość zrobienia sobie nadruku na koszulce, dzięki grupie artystycznej „Mistrzowie Zmianowi",
– występy bębniarzy,
– darmowa wata cukrowa dla dzieci,
– możliwość oddania krwi w autobusie Centrum Krwiodawstwa,
– leżaki, siedziska, muzyka, dobra zabawa i miła atmosfera.

Plac Wolności Otwarty na Kulturę to jedyne tego typu wydarzenie w Łodzi. Zainicjowane przez Muzeum Kanału Dętka, odbędzie się po raz piąty. Jest to koalicja instytucji kultury, restauratorów i prywatnych firm znajdujących się przy placu Wolności, stworzona w celu zwrócenia uwagi mieszkańców i turystów na to ciekawe miejsce.

Szczegółowy program obchodów do pobrania

Organizatorem oficjalnych uroczystości jest Prezydent Miasta Łodzi, Przewodniczący Rady Miejskiej, Fundacja Ulicy Piotrkowskiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta.

uml.lodz.pl