☰ menu

wt.-czw.
13.12-15.12.2011

Uniwersytet pomaga zwierzętom

Stosunek ludzi do zwierząt to jeden z problemów moralnych współczesności. Jaki zgotowaliśmy los naszym wiernym przyjaciołom i towarzyszom? W czasach, gdy jedni podejmują walkę o reformę prawa uniemożliwiającą traktowanie zwierząt jak rzeczy, inni manifestują antropocentryczne, bezwzględne i nieograniczone panowanie nad światem zwierząt. Ludzie wykorzystują zwierzęta gospodarskie, często zmieniając ich życie w drogę pełną cierpienia. Brak odpowiedzialności wykazywany jest także wobec zwierząt domowych. Liczbą idącą w tysiące można – tylko na Śląsku – opisać zwierzęta bezdomne, porzucone „maskotki", samotne, cierpiące z tęsknoty za człowiekiem. Teraźniejszość zwierzęcego świata to walka z bezdomnością, zimnem, głodem i z chorobami, które dziesiątkują zwierzęta porzucone przez właścicieli.

Zwierzęta nie potrafią samodzielnie upomnieć się o swoje prawa. Możemy się jednak o ich prawa upomnieć my – ludzie. Pierwsza akcja projektu „Uniwersytet pomaga" dedykowana jest zwierzętom przebywającym w schroniskach. Ponieważ nie sposób objąć jednoczesnymi działaniami wszystkich miejsc wymagających pomocy, wybrane zostały dwa schroniska położone w miastach, gdzie swoją siedzibę ma Uniwersytet Śląski.

Od 1 do 15 grudnia 2011 r. dla zwierząt przebywających w tych schroniskach zbierane są następujące dary:

• karmę suchą i mokrą,
• ryż i makaron,
• smycze – zwykłe, parciane, średniej grubości,
• koce, pledy, stare poszwy, prześcieradła,
• datki pieniężne, które przeznaczymy na zakup pożywienia, środków zwalczających pasożyty oraz bud.

Pieniądze można wrzucać do puszek, które umieszczone są przy portierniach wydziałów Uniwersytetu Śląskiego. Tam również można składać dary rzeczowe.