☰ menu

Uczniowie z woj. małopolskiego rekordowo zaangażowani w zdrowe odżywianie!

czw.-pt.
22.10-06.11.2015

Organizator programu – Partnerstwo dla Zdrowia – gorąco zachęca rodziców do zgłaszania szkół swoich dzieci na www.sniadaniedajemoc.pl. Udział w programie jest bezpłatny.

W szkołach z województwa małopolskiego trwają już lekcje w Klubach Śniadanie Daje Moc. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 159 im. SS Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie tak zachęcają do przyłączenia się 6.11. do największej w Polsce lekcji gotowania zdrowego śniadania:

Wyspa zdrowego jedzenia zachęca do ruchu, a nie do siedzenia – weź udział w tej akcji a nie będziesz miał zdrowotnych komplikacji.

Biorąc udział w programie Śniadanie Daje Moc i próbie pobicia Rekordu Guinnessa, chcemy przekazać dzieciom, dlaczego tak ważnym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Kładziemy duży nacisk na edukację zdrowotną naszych uczniów oraz  kwestie związane z prawidłowym odżywianiem. Udział w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania to duże wyzwanie, jesteśmy jednak pełni entuzjazmu i mamy nadzieję, że próba zakończy się sukcesem –  mówi Anna Lech, koordynatorka Szkoły Podstawowej nr 159 im. SS Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie.

Czy uczniowie z województwa małopolskiego zostaną śniadaniowymi rekordzistami? Dowiemy się niebawem. Już 6 listopada punktualnie o godzinie 10:00 w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania wezmą udział uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych w całej Polsce.

Śniadaniowa edukacja

Nauczyciele biorący udział w programie mogą korzystać z wielu ciekawych, nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Dzięki temu lekcje polskiego, matematyki, plastyki, a nawet wychowania fizycznego zostają wzbogacone o elementy nauki o zdrowym odżywianiu. Na dzieci czekają gry, zabawy, konkursy, quizy, wycieczki, eksperymenty i pokazy organizowane na lekcjach. Taka nauka przez zabawę jest najskuteczniejszym sposobem, by kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat. Programowi patronują MEN, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Rzecznik Praw Dziecka

Warto zapytać nauczyciela dziecka, czy szkoła przystąpiła już do programu Śniadanie Daje Moc i korzysta z bezpłatnych materiałów dydaktycznych.

Podstawy merytoryczne programu, czyli 12 zasad zdrowego odżywiania, opracował Instytut Matki i Dziecka, jako wytyczne dla rozsądnego odżywiania, które łączy zdrowe nawyki z przyjemnością jedzenia, tak ważną dla dzieci.

Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych warunków, który trzeba spełnić, aby zapewnić dziecku zgodny z jego potencjałem rozwój fizyczny i intelektualny. Partnerstwo dla Zdrowia, koalicja tworzona przez Danone, Biedronką, Lubellę oraz Instytut Matki i Dziecka, już od 2006 r. prowadzi działania przyczyniające się do obniżenia poziomu niedożywienia polskich uczniów – zarówno ilościowego jak i jakościowego.

Program Śniadanie Daje Moc od 5 lat przyczynia się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce. Dzięki programowi obserwujemy nie tylko wzrost świadomości nauczycieli i rodziców na temat roli śniadania w diecie dziecka, lecz także entuzjazm dla zdrowego odżywiania wśród najmłodszych. W kontekście ostatnich społecznych i medialnych dyskusji o diecie ucznia, możemy stwierdzić, że kluczem do sukcesu naszego programu są kreatywne metody nauczania, które nawet największych niejadków potrafią przekonać do jedzenia zdrowych i pożywnych posiłków.
Ponad 162 000 dzieci objętych tegoroczną edycją programu to dowód, że udaje nam się realizować naszą misję – mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia

Program Śniadanie Daje Moc zwiększył wyraźnie zaangażowanie rodziców w żywienie dzieci. Aż 56% nauczycieli biorących udział w programie zauważyło pozytywną zmianę, podczas gdy wśród nauczycieli nie związanych z programem tylko 32% miało takie obserwacje[1].

W ocenie nauczycieli rośnie jakość drugich śniadań przynoszonych przez uczniów – niemal połowa nauczycieli uczestniczących w programie zauważyła poprawę jakości śniadań, podczas gdy wśród nieuczestników poprawa nastąpiła w 33% klas. W klasach objętych programem wzrósł odsetek dzieci przynoszących do szkoły śniadania i są one wyższej jakości niż w pozostałych klasach (częściej pojawiają się warzywa i owoce oraz produkty mleczne, rzadziej pączki i drożdżówki).

Zwyczaj wspólnego jedzenia drugiego śniadania w klasie przynosi także inny pozytywny efekt – aż 75% nauczycieli zaangażowanych w program Śniadanie Daje Moc zachęca dzieci, by dzieliły się posiłkiem z kolegami, którzy tego dnia z różnych powodów nie mają nic do zjedzenia.

Więcej na www.sniadaniedajemoc.pl

 

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

·         Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki
i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc. 

·         Najważniejsze cele programu:

1.     Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania  i roli śniadania w diecie dziecka;

2.     Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;

3.     Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

·         Główne działania programu:

1.     Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania
w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.

2.     8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc – najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

·         Patroni honorowi: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka

·         Patroni regionalni programu: Dolnośląski Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty, Łódzki Kurator Oświaty, Małopolskie Kurator Oświaty, Mazowiecki Kurator Oświaty, Opolski Kurator Oświaty, Podkarpacki Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Śląskie Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wielkopolski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty

 www.sniadaniedajemoc.pl

 


[1] 06.2015 MillwardBrown na zlecenie Partnerstwa dla Zdrowia, zbadanie postaw dzieci i nauczycieli w obszarze żywienia; wpływ programu „Śniadanie Daje Moc" na postawy i zachowania dzieci i nauczycieli

Exit mobile version