☰ menu

Tydzień Bibliotek 2010

sob.-sob.
08.05-15.05.2010

PROPOZYCJE DZIAŁÓW I FILII W OKRESIE TYGODNIA BIBLIOTEK:

Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6
"Ballada o znudzonej królewnie" – inscenizacja tekstów poświęconych książce, w wykonaniu członków Klubu "Różowe Moliki" – Dn. 13 maja , godz. 10.00
Klub Moli Książkowych "Różowe Moliki" Zrzesza dzieci i młodzież. Patronem i znakiem firmowym Klubu jest Miki Mol i jego przyjaciele z trylogii Richarda Antoniusa – spotkanie
dn. 15 maja godz. 10-12.00
"Od autora wszystko się zaczyna" – zajęcia edukacyjne poświęcone etapom tworzenia książki.
Dn.14 maja godz. 9 – 11.00

Wypożyczalnia dla Dorosłych
Wystawka planszowa – "Polscy laureaci Konkursów Chopinowskich"

Oddział Książki Obcojęzycznej
"Zjednoczona w różnorodności" – Dzień Europy w zbiorach Oddziału Książki Obcojęzycznej – wystawa okolicznościowa
"Książki, które mieszczą się w dłoni"- wystawa audiobooków znajdujących się w zbiorach Oddziału Książki Obcojęzycznej
"Kto tak pieknie gra" – zagraniczni laureaci konkursów Chopinowskich – wystawa okolicznościowa
"Internet w pracy bibliotekarza" – lekcje biblioteczne dla uczniów tarnowskich gimnazjów

FILIA Nr 2
Wystawa literacko – plastyczna obrazująca pracę Filii Nr 2 przy organizacji konkursów plastycznych oraz zajęć plastycznych dla dorosłych – decoupage. W celu realizacji ekspozycji wykorzystana zostanie bogata dokumentacja tekstowa i fotograficzna odnosząca się do tych zdarzeń. Obraz jest pretekstem do uczestniczenia w akcjach bibliotecznych o szerokim zasięgu i naczelnym elementem przyciągającym uwagę zwiedzających.
W dniach 10 – 14 maja, czyli od poniedziałku do piątku czytelnicy odwiedzający bibliotekę otrzymywać będą kolorowe zakładki do książek.

FILIA Nr 3
Prezentacja wystawy plastycznej "Z muzyką Chopina w tle".
"Poranki w bibliotece" – cykl pogadanek dla przedszkoli i szkół podstawowych na temat korzystania z biblioteki publicznej.

FILIA NR 5
"Jestem przyjacielem biblioteki"- poranek dla dzieci z Przedszkola nr 5. Dzieci w czasie spotkania wykażą się znajomością wierszyków, bajeczek oraz podstawową wiedzą o bibliotece, rozwiązując różnorodne zagadki. Na zakończenie odbędzie się pasowanie na czytelnika a dzieci na pamiątkę tego wydarzenia otrzymają dyplomy ,karty biblioteczne oraz zakładki do książek.
"Biblioteka na mnie czeka" – lekcje biblioteczne w czasie których dzieci zapoznają się z różnymi źródłami informacji.

FILIA NR 7
"Odkrywamy tajemnice bibliotecznych półek" – pogadanka nt. "Jak dbać o książki żeby służyły jak najdłużej, przygotowanie plakatu "Życzenia książki", uroczyste pasowanie na czytelnika, pamiątkowe dyplomy dla nowych czytelników. Zajęcia dla dzieci z Przedszkola Nr 27.
Dn. 11 maja, godz. 10.00
"Rodem Warszawiak, sercem Polak, a talentem świata obywatel" – lekcja dla klasy V NNSP poświęcona F. Chopinie. Przedstawienie życiorysu artysty oraz ciekawostek z jego życia, czytanie wierszy W. Chotomskiej "Koncert" i "W Żelazowej Woli". Wierszom towarzyszyć będzie muzyka kompozytora.
Dn. 13 maja, godz. 12.30
"WWW- Wszędzie Wszystko Wyszukam" – zajęcia biblioteczne dla klasy IV.
Dn. 13 maja, godz. 9.30
"Jak znaleźć książkę?" – budowa i zasady korzystania z katalogów bibliotecznych, wyszukiwanie informacji w katalogach komputerowych. Lekcja biblioteczna dla klasy V.
Dn. 14 maj, godz. 9.30

FILIA NR 9
Kiermasz taniej książki.[czytaj więcej …]
Ogłoszenie akcji " Podaruj książkę bibliotece " oraz pokonkursową wystawę fotografii
ciekawych miejsc naszej dzielnicy wykonanych przez uczniów Gimnazjum nr 6.
Wystawa " Książka japońska "

FILIA NR 12
"Sygnety drukarskie" – okolicznościowa dekoracja.
"Dni Otwarte Filii 12", które będą trwały przez cały "Tydzień Bibliotek". Codziennie w godzinach od 1000 – 15 00 zainteresowani czytelnicy, indywidualni jak również grupy z przedszkoli czy szkół, będą mogły (po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu) odwiedzić naszą placówkę, zapoznać się z jej bogatą historią (46 lat działalności), księgozbiorem (książką drukowaną, książką w języku braille’a, audiobookami) oraz formami pracy.
Dyskusyjny Klub Książki Mówionej – Dn. 11.05.2010 na cyklicznym spotkaniu. p. Szuster Urszula wygłosi prelekcję pt.: "Życie muzyką opisane – Fryderyk Chopin"
W związku z realizowaniem hasła: "Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy" zaprezentujemy zgromadzone w filii zbiory multimedialne. Wybrane książki na nośnikach MP3, Audio i kasetach magnetofonowych będą wyeksponowane w specjalnie na tę okazję utworzonym kąciku.
Od 08.05.2010 r. założona będzie kronika w której najmłodsze dzieci odwiedzające filię będą mogły odbić na jej kartach (wymalowaną uprzednio farbą) swoją rączkę. Do powstałej w ten sposób pieczątki dołączona będzie (za zgodą rodziców) fotografia autora.

FILIA NR 13
Z okazji Tygodnia Bibliotek w Klubie "13" dwukrotnie odbędzie się inscenizacja pt."Człowiek i książka"dla uczniów szkół podstawowych. Inscenizację zaprezentuje kółko działające w Szkole Podstawowej Nr 15 pod kierunkiem pani Ireny Kuling.
"Moja własna okładka" -wystawa prac uczniów Zespołu Szkól Plastycznych, będących plonem konkursu plastycznego ogłoszonego z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23.04) oraz z okazji Dnia Bibliotekarza (8.05)
KĄCIK KRASNOLUDKÓW – Lekcje biblioteczne dla dzieci z Przedszkola Nr 6 z okazji Dnia Bibliotekarza.

FILIA NR 17
"ZE SZTUKĄ OD NAJMŁODZYCH LAT" — lekcja biblioteczna, zwiedzanie wystawy "JEJ PORTRET ZA MGŁĄ", pogadanka na temat potrzeby obcowania ze sztuką od najmłodszych lat, kiedy zainteresowanie, percepcja i wrażliwość są ogromne – spotkanie dla uczniów ze SP Nr 23, kl. III
"CZEGO NIE LUBI KSIĄŻKA"- – spotkanie dla dzieci z Przedszkoli Nr 18 i 24, w Baśniowym Kąciku Przedszkolaka; o zasadach użytkowania czyli poszanowania i wypożyczania książek z Biblioteki, połączone z uroczystym pasowaniem na czytelnika oraz zabawą .
"SENIORZY W AKCJI" – spotkanie w Klubie e – Seniora 50+, z surfującymi w Internecie, wymiana doświadczeń, podsumowanie zdobytych umiejętności, wręczenie okazjonalnych wesołych zakładek.
"BIBLIOTEKA – ULUBIONE MIEJSCE NA CODZIENNEJ TRASIE" – spotkanie przy kawie i herbacie z czytelnikami, przyjaciółmi osiedlowej Biblioteki, książek oraz muzyki Fryderyka Chopina
[zobacz plakat …]

FILIA NR 18
Cykl zajęć edukacyjno-ruchowych dla dzieci w wieku przedszkolnym pt.: "Lokomotywa", które odbywać się będą codziennie od wtorku do piątku w dniach 11-14 maja br.
Zgodnie z obowiązującym w tym roku mottem przewodnim: "Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy" zajęcia będą miały charakter interaktywny i interdyscyplinarny. Naszym celem jest kształtowanie kompetencji komunikacyjnych wśród dzieci m.in. poprzez umiejętność wchodzenia w określone role, rozwijanie motoryki sensorycznej oraz edukowanie w zakresie współpracy w zespole.
Forma zajęć będzie oscylować wokół klasycznej inscenizacji opartej na tekście Juliana Tuwima "Lokomotywa". Odczytywany przez prowadzącego tekst znajdzie swoje wierne odzwierciedlenie w ruchu, a więc w zabawie polegającej na odtwarzaniu obrazów z wiersza z użyciem stosownych rekwizytów. Na rekwizytorium (notabene przygotowane z dużym wyprzedzeniem) złożą się w zasadzie zarówno makieta szyn kolejowych, szablony lokomotywy i wagonów, będące jednocześnie czymś na kształt kostiumów, jak i nakrycia głów stanowiące plastyczną egzemplifikację treści poszczególnych strof. Całemu "przedsięwzięciu" towarzyszyć będzie podkład dźwiękowy imitujący turkot i gwizd rozpędzającego się parowozu.

POZOSTAŁE PROPOZYCJE W MAJU:

Oddział Dla Dzieci i Młodzieży
"Jestem molem czy mugolem" – konkurs czytelniczy z udziałem członków klubu "Różowe Moliki" – w II poł. maja.
Grupa Młodych Autorów – warsztaty literackie. Zajęcia prowadzi tarnowski poeta Zb. Mirosławski.
Dn. 28 maja godz. 16.00

Wypożyczalnia dla Dorosłych
Wystawa z okazji setnej (18 maja) – rocznicy śmierci Elizy Orzeszkowej.

FILIA Nr 2
Konkurs plastyczno – literacki " Mój mały punkcik na mapie".
Termin dostarczania prac – 14 maja 2010.
Rozstrzygnięcie konkursu – 27 maja 2010.

FILIA Nr 5
"Nasze ulubione bajki" – utrwalanie wiadomości na temat twórczości dla najmłodszych, w oparciu o cotygodniowe czytanie w bibliotece dla dzieci z Przedszkola nr 5. Rozpoznawanie bohaterów na podstawie przeczytanych utworów, ilustracji i zagadek.

FILIA Nr 7
Czy znasz Dwie Dorotki" – zapoznanie z twórczością J. Porazińskiej. Zajęcia literacko – plastyczne dla dzieci z klasy "0" NNSP w ramach comiesięcznych spotkań "W niezwykłym świecie książek".25 maj, godz. 9.00
Ogłoszenie konkursu plastycznego dla uczniów NNSP i NNG oraz dzieci z Przedszkola Nr 27 pt. "Malowany przewodnik po Tarnowie". Konkurs polega na wykonaniu dowolną techniką pracy plastycznej prezentującej wybrany znaczący zabytek lub pomnik Tarnowa. Termin nadsyłania prac – do 31 maja

FILIA Nr 13
"Nie udaję wielkiego artysty, jestem człowiekiem…"-prelekcja p. Aleksandry Zuby-Benn z okazji 80 rocznicy urodzin wybitnej polskiej rzeźbiarki-Magdaleny Abakanowicz, twórczyni "abakanów" Dn. 20 maja, godz..16.00
KĄCIK KRASNOLUDKÓW – Zajęcia z dziećmi z Przedszkola Nr 6-wykonywanie laurek z okazji Dnia Matki.

FILIA Nr 17
"JEJ PORTRET – ZA MGŁĄ" – wystawa w 145 rocznicę urodzin oraz 70 rocznicę śmierci Olgi Boznańskiej , reprezentującej ciekawy, indywidualny styl malarski, wynikający ze swobodnej interpretacji zasad impresjonizmu
"KAPITAN NEMO W BIBLIOTECE" — cykliczne zajęcia w Baśniowym Kąciku Przedszkolaka, czytanie przygód Kropki i Bzyczka z księgi " Życie w oceanie", połączone z zabawą pluszowymi delfinami
"NA MAJOWEJ ŁĄCE"– spotkanie dla dzieci z Przedszkola Nr 24 i 18, zabawa w teatrzyk, zrobionymi wcześniej wycinankami i maskami zwierzątek

TELECENTRA

"TELECENTRA W BIBLIOTECE" – lekcje biblioteczne dla szkół podstawowych z wykorzystaniem technik multimedialnych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie
ul. Karkowska 4
www.biblioteka.tarnow.pl

{{moduly ntltresc}} 

Exit mobile version