Co robić w pierwsze wiosenne dni, jeśli nie można wyjść na plac i wejść na klopsztangę? Mamy na to domowe rozwiązanie!
Kto nie zna gry „memory”? Polega ona na odnajdywaniu par tych samych kart. To propozycja dla dwóch lub więcej graczy, ale i dla jednego będzie ciekawą zabawą.
Proponujemy przygotowanie własnej wersji gry! Możesz do tego wykorzystać zdjęcia pochodzące z wirtualnej mapy-archiwum ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach „ABC – Architektura Bliżej Ciebie” (www.abc.tychy.pl). Sam ustalasz poziom trudności – im więcej kart, tym trudniejsza gra. Załączona instrukcja pomoże wykonać własną talię. Jeśli nie masz czasu na wybieranie zdjęć, poniżej znajdziesz również gotowy pakiet fotografii.
Praca nad własną talią kart to okazja do lepszego poznania Tychów, odkrycia jak zmieniało się miasto i jak dawniej wyglądały znane miejsca. Młodsi będą mieli szansę odkryć nieznaną dotąd historię miejsc, a starsi powrócą do wspomnień. To też możliwość rozmowy z domownikami o tym, jak zmieniła się najbliższa przestrzeń, jak dawniej wyglądały sklepy i jak zmieniły się środki transportu, jak się ubierano i jak bawiły się dzieci. A może byliście w tym miejscu kiedyś wspólnie?
Jak w to grać?
Gra polega na rozłożeniu wszystkich kart na równej płaskiej powierzchni fotografiami do dołu. Następnie uczestnicy odkrywają karty, szukając par. W jednym ruchu można odsłonić tylko dwie karty. Jeśli do siebie nie pasują, należy odwrócić je z powrotem fotografią do dołu i starać się zapamiętać widok, który przedstawiały. I oczywiście nie zmieniać położenia kart. Jeśli pasują, można je zabrać. Wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej par.
Co będzie potrzebne? (także w załącznikach):
● papier A4 do wydruków (zwykły lub grubszy)
● drukarka z czarnym tuszem
● nożyczki
● klej
● tekturki/gruby papier/tekturowe opakowania do utwardzenia kart
Jak to zrobić? Instrukcja krok po kroku (także w załącznikach):
Do wyszukiwarki wpisz adres wirtualnej mapy-archiwum „ABC – Architektura Bliżej Ciebie”: www.abc.tychy.pl
W lewym górnym rogu Menu wybierz sposób, w jaki będziesz poszukiwać fotografii: za pomocą „Mapy”, poprzez „Autorów fotografii” lub korzystając z „Galerii fotografii”. Pamiętaj, że możesz wybrać konkretny teren oraz przedział czasowy. Instrukcję obsługi strony znajdziesz w filmie instruktażowym dostępnym tu:
Wybrane fotografie zapisuj od razu w folderze na swoim komputerze. Każdą otwartą w przeglądarce fotografię można pobrać na własny dysk.
Następnie zaznacz wszystkie fotografie, które chcesz wydrukować i prawym przyciskiem myszy wybierz „Drukuj”.
W opcjach druku możesz wybrać rozmiar kart i w zależności od poziomu trudności dostosować format – większe karty będą bardziej czytelne dla młodszych, mniejsze pozwolą na rozłożenie ich większej liczby i dłuższą rozgrywkę. Sugerowane rozstawienie to 9 fotografii na stronę A4 – w niektórych opcjach zwane „Portfel (9)”. Większe karty to np. „9 x 13 (4)”.
Pamiętaj, aby zachować taki sam rozmiar kart – możesz tego dopilnować przy wycinaniu (tak samo długie krawędzie) lub w opcjach druku wybrać opcję „Dopasuj obraz do ramki”.
Pamiętaj, aby wydrukować arkusze w dwóch kopiach. Jeśli możesz, wydrukuj je na grubszym papierze.
Nie wycinaj kart od razu – dobrze wcześniej przykleić je na twardsze podłoże. Możesz skorzystać z kartoników, kartek z bloku technicznego lub tyłów z bloków rysunkowych. Jeśli nie masz ich pod ręką, spróbuj wykorzystać opakowania po herbacie, ryżu lub słodyczach (pamiętaj, by przyklejać wydrukowane fotografie do kolorowej strony kartonów opakowań – tyły kart nie powinny się od siebie różnić).
Wytnij utwardzone karty. Wszystkie karty ułóż w ten sam sposób.
Gotowe – możesz zacząć grę! A po skończonej partii (lub partiach) daj nam znać jak poszło! Chętnie zobaczymy Wasze memory – oznaczajcie nas w mediach społecznościowych: FB @MuzeumMiejskiewTychach / Instagram: @mmtychy
więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/tychy-blizej-ciebie-miejskie-memory/
Jak w to grać? Co będzie potrzebne? Jak to zrobić? Instrukcja krok po kroku: http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2020/04/muzeum_miejskie_tychy_abc-architektura_blizej_ciebie_tychy_blizej_ciebie_miejskie_memory_instrukcja.pdf
Zestaw fotografii: http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2020/04/muzeum_miejskie_tychy_abc-architektura_blizej_ciebie_tychy_blizej_ciebie_miejskie_memory_zestaw_fotografii.pdf