☰ menu

Twórczość bliska sercu Lucyny i Andrzeja Kozłowskich

wt.-niedz.
07.02-23.09.2012

Nie jest to typowa wystawa ludowa, w trzech salach muzealnych przedstawimy przestrzeń twórczą artystów – mieszkanie oraz pracownię. Na ekspozycji zobaczyć można będzie prace z wszystkich okresów twórczości pana Andrzeja oraz obrazy i wycinanki pani Lucyny.
Wystawę wzbogaci multimedialna prezentacja zdjęć wykonanych w domu, pracowni oraz miejscach przechowywania prac, a także film, w którym państwo Kozłowscy opowiadają o swoim życiu, pasji, pracy.

Andrzej Kozłowski jest rzeźbiarzem, twórcą zabawek

, ze sztuką ludową związany od 17. roku życia. Po śmierci rodziców wykonał drewniany krzyżyk. W późniejszym życiu tworzenie dla p. Kozłowskiego było antidotum na smutek albo wyrażeniem szczęśliwych chwil. Rzeźbi z wielką pasją anioły, kapliczki i świętych. Andrzej Kozłowski jest związany z regionem świętokrzyskim. Ulubionym tematem jego prac jest przyroda. Twórczość pana Andrzeja znana jest w kraju i za granicą. Prowadzi szkółkę rzeźbiarską w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bliżynie oraz prelekcje dla dzieci i młodzieży.

Na pewno życie i twórczość pana Andrzeja nie wyglądałyby tak, gdyby nie spotkał pani Lucyny, która ma także pokaźny dorobek artystyczny. Pierwsze kroki stawiała jako rzeźbiarka. Jej ulubionym malarskim motywem jest święty Franciszek. Jednak największe osiągnięcia Lucyna Kozłowska ma w dziedzinie sztuki ludowej – wycinankarstwie. Z wycinanką zetknęła się w domu swojej babci. Z profesjonalnymi wycinankarkami spotykała się na kiermaszach i wystawach sztuki ludowej. Sama zaczęła wycinać 17 lat temu, zainspirowana pracami wycinankarki z Bodzentyna – Cecylii Czernikiewicz. W wycinankach znajdują się formy i wzory wynikające z religii, legend, obrzędów świętokrzyskich, dodaje do nich własne wzory.

Ekspozycji towarzyszyć będą dodatkowe spotkania.: 11 lutego w godz. 11.00 – 13.00: „Ukryte w kartce papieru dla miłej sercu osoby” – walentynkowe warsztaty wycinankarskie prowadzone przez Lucynę Kozłowską. W marcu i wrześniu planujemy w Muzeum warsztaty i spotkanie z Andrzejem Kozłowskim

 

Exit mobile version