☰ menu

Teatralny wieczór dla dzieci i młodzieży, Rybnik

sob.
18.01.2014

 

„Para butów" – o godz. 16.00 (spektakl dla dzieci, czas trwania – 20 min.) – wstęp wolny
„Gołąb pokoju" – o godz. 17.00 (spektakl od 15 lat, czas trwania – 1.30 h) – bilet w cenie 10 zł.

„Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze" /Jan Paweł II/ – takie słowa Papieża Polaka, jako motto witają nas na stronie internetowej Teatru Polskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego i Polskiego Studium Teatralnego w Żytomierzu. Teatr Polski w Żytomierzu jest jednym z najstarszych teatrów na Ukrainie. Został odrodzony w 2008 r. z inicjatywy Jolanty Urszuli Płatek, Mikołaja Warfołomiejewa oraz Rafaliny Gurskiej. Inicjatorzy nawiązali do chlubnych tradycji teatralnych z roku 1856, kiedy to dyrektorem miejscowego teatru był J. I. Kraszewski. Dzisiaj teatr zrzesza studentów, zawodowych aktorów i pracowników lwowskiego Teatru Muzyczno – Dramatycznego im. I. Koczergi. Po 150 latach przerwy, w 2008 r. odbyła się premiera spektaklu pt. „Balladyna" Juliusza Słowackiego, która to ujawniła wielu przyjaciół Teatru i sympatyków polskiej kultury na Ukrainie. Teatr w swoim dorobku posiada 8 premier. W dorobku artystycznym teatr ma także spektakle wyjazdowe, a wśród nich m.in. dwa monodramy, które zaprezentował na I Międzynarodowym Polskim Festiwalu Monospektakli „MONOWschód" w Wilnie, gdzie wystąpiły także m. in. polskie teatry z Niemiec, Rosji, Litwy i Ukrainy.

„Para butów" – przedstawienie teatralne (monodram) dla dzieci z klas IV-VI

wg opowiadania znanego francuskiego pisarza Pierre′a Gripari′ego pt.: "Para butów". Scenariusz spektaklu opracował Jarosław Sparażyński. Monodram zachwyca swą prostotą, dziecięcą narracją, bogaty w emocje, sprawia, że ulegamy magii historii pary butów, kreowanej przez małą dziewczynkę. Mądre przesłanie dla dzieci, ale i dorosłemu widzowi pozwala odnaleźć dziecko w sobie i chętnie przenieść się w świat fantazji, ale czy tylko?

„Gołąb pokoju" – jest najświeższą realizacją Teatru Polskiego w Żytomierzu. Monodram Włodzimierza Zujewa „Gołąb pokoju" jest lekcją z psychologii, nad którą warto zamyślić się każdemu człowiekowi. To Historia 40-latka, uwięzionego w sidłach macierzyńskiej miłości, który po śmierci rodzicielki kończy życie samobójstwem. Nie warto uporczywie męczyć rodzicielską miłością swoje dzieci, trzeba dawać im możliwość wyboru, czasami popełniać błędy, bo tylko wtedy będą one przystosowane do życia. Pozwalać kochać i stworzyć rodzinę i kiedy te „dzieci" osiągną wiek emerytalny, to powróciwszy do domu zobaczą ukochanych mężów, żony i dzieci. Nie pozostaną sam na sam ze swoimi problemami.

Polecam i zapraszam serdecznie,
Krzysztof Łapka
www.dkchwalowice.pl
tel. 513064196

Exit mobile version