☰ menu

Teatralny plac zabaw Jana Dormana – Będzin

niedz.-czw.
21.10-25.10.2012

 

 

Przewodnią osią przedstawienia jest dziecięca rywalizacja oraz "dorosła" wojna. Spektakl będzie prezentowany w teatrach i szkołach podstawowych w całej Polsce.

TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA został rozbudowany o warsztaty dla nauczycieli i animatorów kultury oraz instalację artystyczną, której obiektami są elementy scenografii. Towarzyszy mu także publikacja scenariuszy Jana Dormana. Dodatkowo w wybranych szkołach podstawowych przeprowadzone zostaną badania socjologiczne dotyczące edukacji teatralnej, które posłużą rozwijaniu kolejnych projektów edukacyjnych w Polsce.

TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA inspirowany trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru: "Która godzina?", "Konik" oraz "Kaczka i Hamlet". Pytania o dorastanie, podążanie za swoimi marzeniami, sens wywoływania konfliktów pojawiają się w scenach improwizowanych przez trójkę aktorów. Istotą tego spektaklu, opartego również na interakcji z dziećmi, jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności.

 

reżyseria: Justyna Sobczyk


dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska
projekt lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek
wykonanie lalki: Rafał Budnik
opracowanie muzyczne: Ania Broda
aktorzy: Monika Babula/Iwona Milerska/Natalia Leszczyńska/Jakub Snochowski/Barbara Songin/Wojciech Stachura
produkcja: Agnieszka Szymańska
tour manager: Justyna Czarnota

spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat
premiera: 13 października 2012

 
INSTALACJA ARTYSTYCZNA

koncepcja: Justyna Lipko-Konieczna

Elementy scenografii mogą być równocześnie obiektami instalacji artystycznej, po której przewodniczką będzie Iwona Dowsilas, córka Jana Dormana. Jej wspomnienia złożą się na elementarz wiedzy o genialnym pedagogu i reżyserze. Materiał zostanie udostępniony zwiedzającym w formie mp3.

WARSZTATY

koncepcja i prowadzenie: Justyna Czarnota, Justyna Sobczyk

W ramach projektu odbywać się będą również warsztaty dla nauczycieli, animatorów, instruktorów teatralnych, podczas których prowadzący przybliżą koncepcję pedagogiczno-teatralną Jana Dormana. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma broszurę edukacyjną, zawierającą materiały do pracy teatralnej z podopiecznymi.

Projekt prezentowany będzie w teatrach i szkołach podstawowych. W roku szkolnym 2012/2013 planowanych jest kilkanaście objazdów w całej Polsce.

bilety: 20 zł
rezerwacja biletów i zapisy na warsztaty:
22 745 10 31, rezerwacje@instytut-teatralny.pl

październik-grudzień 2012:

  • 21 października – Będzin, Starostwo Powiatowe

  • 22-25 października – powiat będziński

  • 6-9 listopada – powiat bydgoski

  • 10 listopada – Bydgoszcz, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki

  • 18 listopada – Gdańsk, Teatr Miniatura

  • 19-22 listopada – okolice Trójmiasta

  • 24 listopada – Opole, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

  • 26-29 listopada – województwo opolskie

  • 9 grudnia – Białystok, Białostocki Teatr Lalek

  • 10-13 grudnia – powiat białostocki

Jan Dorman (1912-1986) – pedagog, założyciel i wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, wykładowca Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Twórca wielu znakomitych spektakli teatralnych dla dzieci i dorosłych, autor licznych publikacji poświęconych teatrowi dziecięcemu i wychowaniu przez sztukę. W swoim teatrze inspirował się dziecięcym sposobem widzenia świata. To właśnie specyfika dziecięcej zabawy stała się dla niego podstawą budowania przedstawień.

foto. Archiwum rodziny Dormana

Justyna Sobczyk – ur. 1977, pedagog teatru, absolwentka Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Pedagogiki Teatru Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. W trakcie studiów aktorka alternatywnego Teatru Wiczy w Toruniu. Od pięciu lat realizuje program pedagogiki teatralnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Prowadzi Teatr 21, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem.

Justyna Lipko-Konieczna – ur. 1982, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Współautorka scenariuszy teatralnych. Zawodowo związana z Teatrem Studio w Warszawie, gdzie pełni funkcję dramaturga.

Justyna Łagowska – ur. 1970, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Scenografka i reżyserka światła do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w Polsce i zagranicą.

Ania Broda – ur. 1973, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, współtwórczyni Kapeli Brodów. Autorka tekstów piosenek dla dzieci i dorosłych.

Exit mobile version