☰ menu

Teatr Sztuki Ciała: Podążając za dźwiękami Krążka

Spektakl pokazuje najmłodszym dzieciom płytę winylową i inspiruje starszych do odkrycia fenomenu historycznej wytwórni
sob.
23.07.2022
W lipcu Latający Teatr Sztuki Ciała zaprasza najmłodszych (dzieci do 1 rż), ich starsze rodzeństwo oraz rodziców i opiekunów do zanurzenia się w fascynujący świat dźwięków gramofonu i klimatu przedwojennej Warszawy.

„Co to?” – „Kółko!” Dziecięce patrzenie na świat to perspektywa odkryć i zachwytu. Tak właśnie stworzony został spektakl „Krażęk”, który powstał raz – z zafascynowania ośmiomiesięcznego Kazika widzianą pierwszy raz w życiu płytą winylową. Dwa z hołdu jego mamy Anny Ługowskiej dla dawnej warszawskiej wytwórni płyt gramofonowych „Syrena Record”. Wytwórnia ta, założona w 1904 r. jako pierwsza w Polsce (konkretnie Królestwie Polskim), była jedną z dwóch w Europie i czwartą na świecie. Usytuowana w centrum Warszawy posiadała własne studio nagrań i orkiestrę, podpisywała kontrakty na wyłączność z największymi gwiazdami, stając się soczewką kultury muzycznej tej części Europy.

„Krążek” to spektakl napisany z perspektywy rozwijającego się dziecka i z jego współudziałem. Nad najnajami [spektaklami dla najmłodszych dzieci do 3-4 rż] pracowałam zawsze w duecie z którymś z moich dzieci, korzystając z jego świeżego spojrzenia i testując reakcje. – mówi Anna Ługowska, autorka spektaklu i mama 7-letniego Józka, 3-letniego Kazika i 9-miesięcznej Lucynki, z których wszyscy współpracowali już w produkcjach mamy.

Spektakl pokazuje najmłodszym dzieciom płytę winylową i inspiruje starszych do odkrycia fenomenu historycznej wytwórni

Całość trwa 50 minut: 30 minut spektaklu i 20 minut zabawy sensorycznej.

Teatr najnajowy posiłkuje się podobnymi środkami co integracja sensoryczna, sensoplastyka, gordonki, sale doświadczania świata; po prostu bazuje na dziecięcej percepcji. Jeśli opowiada historię to jest ona bonusem, często dodanym z myślą o rodzicach i starszym rodzeństwie – podkreśla Anna Ługowska i kwituje – Naszym artystycznym zadaniem jest takie wykorzystanie sensorycznych narzędzi, aby stworzyć spójną estetycznie i dramaturgicznie całość, która zainteresuje wszystkich.

W przedstawieniu nie brakuje sensorycznych narzędzi. Artystka zaprasza dzieci do zabawy z płytą winylową. W scenografii spektaklu pojawia się gramofon. Za materiał do ścieżki dźwiękowej służą nagrania z katalogów Syreny Rekord oraz muzyka grana na żywom.in. na instrumentach wibracyjnych. W Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci do 4 rż, ale zapraszamy na nie wszystkich zaciekawionych:

6.07 (środa), godz. 18.00 Centrum Praskie Koneser, w ramach projektu Latający Teatr Sztuki Ciała 2022
23.07 (sobota), godz. 12.00 Park Polińskiego, w ramach projektu Latający Teatr Sztuki Ciała na Pradze Południe

Wystąpią:
Anna Ługowska – ruch, animacja
Bartosz Ługowski – gra na instrumentach
oraz duch wytwórni Syrena Record.

Spektakl zorganizowano w ramach projektu „Latający Teatr Sztuki Ciała”. Udział jest bezpłatny, dzięki dofinansowaniu z miasta st. Warszawy, Dzielnicy Praga Południe i Biura Kultury.

„Latający Teatr Sztuki Ciała” to projekt Fundacji Sztuka Ciała realizowany od 2009 r. Chodzi w nim o ideę teatru otwartego, włączającego, który nie ma stałej siedziby i dlatego może wystąpić gdziekolwiek dla wszystkich niezależnie od wieku, statusu kulturowego, czy sytuacji materialnej; znosząc wszelkie bariery dostępu do kultury.

W ramach cyklu “Latający Teatr Sztuki Ciała”, od maja do września br., będziemy mogli zobaczyć niemal 60 plenerowych spektakli (nie tylko dla dzieci) rozsianych po całej Warszawie.

Aktualny repertuar znajduje się na Facebooku Fundacji Sztuka Ciała: fb/sztukaciala oraz stronie sztukaciala.com
Anna Ługowska jest aktorką Teatru Sztuka Ciała, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej, autorką muzyki do spektakli, pomysłodawczynią warsztatów artystyczno-edukacyjnych dla dzieci. Od wielu lat zajmuje się tworzeniem scenariuszy oraz prowadzeniem warsztatów z z muzyki, ruchu, rytmiki metodą C. Orffa oraz muzykoterapią.

Exit mobile version