☰ menu

Teatr Polska – znowu rusza w trasę!

pt.-niedz.
29.11-01.12.2013

Od 19 lipca do 1 grudnia 2013 roku mieszkańcy 104 miejscowości obejrzą ponad 170 pokazów. TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej.

Celem programu jest promocja ciekawego repertuaru w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Program ma otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tym roku w programie biorą udział: Grupa Coincidentia i Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia z Wasilkowa, Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Studio Teatralne „Koło” z Warszawy, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Lalka w Warszawie, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Unia Teatr Niemożliwy w Warszawie, Wrocławski Teatr Lalek.

Pokazy spektakli realizowane w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TEATR POLSKA 2013 to 15 spektakli teatralnych / 104 miejscowości w całej Polsce / 16 województw / 174 prezentacje przedstawień

Najwięcej pokazów odbędzie się w Kłodzku (6 spektakli), Nowej Soli (5 spektakli, 6 pokazów), Krotoszynie (5 spektakli), Suwałkach (5 spektakli), Jarocinie (4 spektakle, 5 pokazów).

Jako pierwszy wyrusza w trasę Teatr Lalka w Warszawie ze spektaklem "Janosik" (pokaz odbędzie się w Sanoku 19 lipca 2013 roku. TEATR POLSKA zakończy się 1 grudnia 2013 roku prezentacjami przedstawień "Kalino Malino Czerwona Jagodo" Studia Teatralnego Koło (Sanok) i "Robale" kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” (Starachowice).

W tegorocznym programie znalazły się także spektakle ze sprofilowaną widownią: 

– spektakle dla dzieci: „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii Anny Ilczuk (Teatr Polski we Wrocławiu), „Janosik. Naprawdę prawdziwa historia” w reżyserii Łukasza Kosa (Teatr Lalka w Warszawie), „Robale” w reżyserii Agaty Biziuk, (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach), „Słoń i kwiat” w reżyserii Roberta Jarosza (Grupa Coincidentia, Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia z Wasilkowa).

– przedstawienie dla młodzieży: „Stawiam na Tolka Banana” w reżyserii Piotra Ratajczaka (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie)

Spektakle programu Teatr Polska 2013:

 "Dzieci z Bullerbyn", reż. Anna Ilczuk, Teatr Polski we Wrocławiu http://www.polska.e-teatr.pl/dzieci-z-bullerbyn/
Powieść Astrid Lindgren od pół wieku wygrywa wszystkie plebiscyty na ukochaną książkę dzieciństwa. W tej opowieści jest to, za czym najbardziej we wspomnieniach tęsknimy i czego pragnęlibyśmy dla naszych dzieci: wspaniałe, wolne, szczęśliwe dzieciństwo, spędzone na zabawie i wśród przyjaciół. Inscenizacja wybranych fragmentów książki Astrid Lindgren inteligentnie i dowcipnie przywołuje beztroskę mieszkańców szwedzkiej osady, wciągając jednocześnie do udziału w przedstawieniu dzieci. To one stają się za każdym razem autorami scenografii wykorzystanej na scenie.
Uwaga: dzieci chętne do tworzenia scenografii proszone są o wcześniejszy kontakt z ośrodkiem kultury i powinny przybyć 45 minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Liczba miejsc w grupie scenograficznej jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat. Prezentacje: Kłodzko (13.10), Brzeg Dolny (14.10), Nowa Sól (18.10), Oława (20.10), Andrychów (22.10), Lubin (29.10), Krotoszyn (13.11), Gostyń (14.11), Jarocin (15.11), Wągrowiec (16.11), Konin (17.11)

 "Janosik. Naprawdę prawdziwa historia", reż. Łukasz Kos, Teatr Lalka w Warszawie http://www.polska.e-teatr.pl/janosik/ „Janosik. Naprawdę prawdziwa historia” to próba odczytania współczesnego odczytania Janosikowego mitu jako historii o ludzkiej potrzebie poszukiwania autorytetów i rzeczników sprawiedliwości. Michałowi Walczakowi i Łukaszowi Kosowi udało się stworzyć widowisko, które z radością obejrzą nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorośli. Twórcy bowiem umiejętnie bawią się konwencją legendy o Janosiku, konstruując z niej rodzaj dowcipnego, chwilami przerysowanego komiksu scenicznego, rozegranego w rytmie rockowej muzyki i mocno puszczającego oko do publiczności. Prezentacje: Sanok (19.07), Staszów (20.07), Skarżysko-Kamienna (21.07), Nowy Dwór Gdański (25.07), Chojnice (26.07), Jarocin (17.08), Krotoszyn (18.08), Gostyń (19.08), Suwałki (31.08), Krasnystaw (13.10), Tczew (20.11), Radomsko (21.11), Tomaszów Mazowiecki (23.11), Nowy Sącz (24.11)

 "Robale", reż. Agata Biziuk, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach http://www.polska.e-teatr.pl/robale/ Rzadka okazja zajrzenia w głąb ziemi, gdzie żyją obdarzone ludzkimi cechami turkucie, dżdżownice oraz mądry kret albinos. Tytułowe robale wiodą w podziemnym świecie zwykły, codzienny żywot. Żyją swoimi przyjaźniami i konfliktami do czasu, gdy na ich terytorium pojawia się człowiek. Rodzina ludzi, która właśnie kupiła tu działkę, wprowadza zamieszanie w życie bohaterów przedstawienia. Nowa sytuacja z jednej strony zaczyna zagrażać ich bezpieczeństwu, ale z drugiej wyzwala poczucie solidarności i pomaga dostrzec bezsens dotychczasowych kłótni. „Robale” w zabawny i surrealistyczny sposób opowiadają o sile przyjaźni i banalności konfliktów, poruszając przy okazji w pozbawiony taniego dydaktyzmu sposób tematykę ekologii. Prezentacje: Ostrowiec Świętokrzyski (16.09), Włoszczowa (18.09), Stąporków (20.09), Bełchatów (21.09), Piotrków Trybunalski (22.09), Opatów (26.09), Ożarów (27.09), Pacanów (28.09), Krasnystaw (29.09), Bogoria (4.10), Sanok (5.10), Iłża (12.10), Kazimierza Wielka (13.10), Końskie (16.10), Jędrzejów (17.10), Sędziszów (19.10), Klimontów (20.10), Połaniec (24.10), Ćmielów (26.10), Lipsko (27.10), Bliżyn (9.11), Sandomierz (10.11), Skarżysko-Kamienna (15.11), Suchedniów (16.11), Rudki (17.11), Przedbórz (22.11), Radomsko (23.11), Chmielnik (24.11), Staszów (29.11), Małogoszcz (30.11), Starachowice (1.12)

"Słoń i kwiat", reż. Robert Jarosz, Grupa Coincidentia, Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia w Wasilkowie
http://www.polska.e-teatr.pl/slon-i-kwiat/
Filozofia w wydaniu dla dzieci i abstrakcyjny humor w jednym przedstawieniu grupy Coincidentia. Pewnego dnia, płynący z nurtem rzeki liść, przyniósł do dżungli najmniejszego na świecie słonia. Nie wiedział, skąd się tam wziął. Nie pamiętał, kto go tam wysłał. Wiedział jedynie, że chce stać się wielki. A żeby stać się wielkim, trzeba dowiedzieć się o świecie, ile się tylko da. A żeby dowiedzieć się o świecie, ile się tylko da, trzeba: znaleźć przyjaciela, zrozumieć, co sprawia, że nastaje dzień, uwolnić więzioną lilię, docenić talent komiczny hieny, dopomóc dręczonym robakom, nauczyć świnię mówić o kolorach, pokonać drwala, który ścina księżycowe promienie oraz odnaleźć miejsce, w którym rzeka zamienia się w wielkie jezioro. Dużo wyzwań, jak na kogoś, kto ma zaledwie pięć centymetrów… z kawałkiem.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Białegostoku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
spektakl dla dzieci od 6 roku życia.
prezentacje: Teremiski (13.09), Wyszków (14.09), Gołdap (27.09), Suwałki (5.10), Olecko (6.10), Zambrów (29.10), Bielsk Podlaski (15.11), Hajnówka (16.11)

"Stawiam na Tolka Banana", reż. Piotr Ratajczak, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie http://www.polska.e-teatr.pl/stawiam-na-tolka-banana/ Olsztyńska realizacja jest wariacją na temat utworu Adama Bahdaja, spopularyzowanego w latach 70. przez telewizyjny serial Stanisława Jędryki. Piotr Ratajczak, zachowując ramy fabularne utworu, przenosi akcję spektaklu we współczesność, opowiadając o dzisiejszej młodzieży, hipsterach i blokersach. Cel pozostaje niezmienny: „trudna młodzież” jest nierzadko lepsza od „łatwej”. Trzeba jedynie w dostrzec w niej dostrzec lustro, które odbija niepokoje, tęsknoty i niespełnione marzenia nas wszystkich oraz chęć budowania lepszego świata poza ideologicznymi i moralnymi pułapkami tego, co dozwolone i tego, co zabronione. Prezentacje: Lidzbark Warmiński (9.09), Mrągowo (22.09), Kętrzyn (23.09), Braniewo (6.10), Bartoszyce (20.10), Morąg (21.10), Szczytno (25.11)

"Światełko", reż. Marián Pecko, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
http://www.polska.e-teatr.pl/swiatelko/
Malina Prześluga z charakterystyczną dla siebie lekkością i delikatnością przeprowadza dzieci przez historię stawiającą niełatwe, egzystencjalne pytania dotyczące śmierci. To historia o przywiązaniu, przyjaźni i chęci dzielenia się szczęściem. Pewnego dnia z dziecięcego pokoju znika Dziewczynka. Co dzieje się z jej rzeczami i zabawkami, które zostają same? Rozrabiają, kłócą się, ale bardzo szybko zaczynają też tęsknić za osobą, wokół której kręciło się całe ich życie. Przedstawienie jest opowieścią o przygodach i emocjach przedmiotów, które muszą zmierzyć się z brakiem najbliższej im osoby. Współdziałanie i wybaczenie sobie dawnych kłótni pozwala im poradzić sobie z nową sytuacją. Postanawiają wyruszyć na poszukiwanie Dziewczynki i choć ich podróż nie znajdzie szczęśliwego zakończenia, to wytrwałość i miłość do dziecka okazuje się bezcenna.
Prezentacje: Brzeg (4.10), Niemodlin (20.10), Kłodzko (3.11), Ząbkowice Śląskie (4.11), Czechowice-Dziedzice (8.11), Andrychów (9.11), Rybnik (10.11), Zdzieszowice (15.11), Strzelce Opolskie (17.11), Brzeg Dolny (21.11), Lubin (22.11), Nowa Sól (23 i 24.11), Krapkowice (28.11)

Szczegółowe opisy spektakli, kalendarium oraz informacje o projekcie znajdują się na stronie: www.polska.e-teatr.pl

 

Exit mobile version