☰ menu

Teatr Maska w kwietniu – Rzeszów

czw.-wt.
04.04-30.04.2013

4 IV, czw., 9.00, Szewc Kopytko i kaczor Kwak
5 IV, pt., 9.00, Szewc Kopytko i kaczor Kwak

7 IV, niedz., 16.30, Bajka o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi


9 IV, wt., 9.00, Bajka o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi
10 IV, śr., 9.00, Bajka o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi
11 IV, czw., 9.00, Bajka o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi
12 IV, pt., 9.00, Bajka o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi

14 IV, niedz., 16.30, Sklep z zabawkami
16 IV, wt., 9.00, Sklep z zabawkami
17 IV, śr., 9.00, Sklep z zabawkami
18 IV, czw., 9.00, Sklep z zabawkami
19 IV, pt., 9.00, Sklep z zabawkami

21 IV, niedz., 16.30, Tymoteusz wśród ptaków
23 IV, wt., 9.00, Tymoteusz wśród ptaków
24 IV, śr., 9.00, Tymoteusz wśród ptaków
25 IV, czw., 9.00, Tymoteusz wśród ptaków
26 IV, pt., 9.00, Tymoteusz wśród ptaków

28 IV, niedz., 16.30, Filipek i Baba Jaga
30 IV, wt., 9.00, Filipek i Baba Jaga

 

Alexandru Popescu
SKLEP Z ZABAWKAMI
reżyseria: Robert Drobniuch
przedstawienie dla dzieci od 7 lat
Spektakl opowiada o niezwykłym, ukrytym w leśnej głuszy sklepie z zabawkami, w którym można znaleźć wszystko to, o czym się tylko zamarzy. Jest on wyjątkowy jeszcze z jednego powodu – nabywa się w nim zabawki bez pieniędzy. Wydawać by się mogło, że znalezienie ukrytego w lesie sklepu to najlepsze, co może się przydarzyć każdemu dziecku. Czy jednak jest tak na pewno? Przekonała się o tym mała dziewczynka, Dina, która pewnej nocy znalazła do niego drogę i nauczyła się, że bez pieniędzy nie zawsze znaczy za darmo, a cena, jaką trzeba zapłacić za posiadanie kolejnej wymarzonej zabawki, bywa czasami bardzo wysoka.

Pierre Gripari
BAJKA O KSIĘCIU PIPO, O KONIU PIPO i O KSIĘŻNICZCE POPI
reżyseria: Krzysztof Rau
przedstawienie dla dzieci od 7 lat
W pewnym królestwie mieszkał bardzo bogaty, bardzo dobry i potężny król. Był on także bardzo smutny, ponieważ nie miał syna. Pewnego razu postanowił udać się do Kraju-do-którego-idzie-się-tylko-we-śnie, aby szukać pomocy u Wielkiej Czarodziejki z Kresu Wód. Kiedy dotarł na miejsce, w wielkiej grocie pełnej maleńkich dzieci spotkał niezwykłego chłopca o imieniu Pipo, który zgodził się zostać jego synem. Wraz z małym księciem w królestwie zamieszkało szczęście. W dniu piętnastych urodzin chłopiec otrzymał w podarunku małego czerwonego konika. Pipo nazwał konika swoim imieniem i wkrótce stali się najlepszymi przyjaciółmi. Pewnego dnia, kiedy koń Pipo i książę Pipo wyruszyli na jedną ze swych przejażdżek, zostali uwięzieni w dziwnym, szarym świecie po drugiej stronie wulkanu. Postanowili znaleźć sposób na uwolnienie się z tej dziwnej krainy, która wcale im się nie podobała. Jak wyglądała ich droga do domu, kogo na niej spotkali i czy w końcu udało im się wrócić – o tym właśnie opowiada ta historia z pogranicza jawy i snu.
Spektakl opowiada o dorastaniu i przeszkodach, które trzeba pokonać na drodze do pełnej dorosłości. Mówi także o tym, że nasz los nie jest z góry przesądzony, a historia naszego życia to wyjątkowa, niepowtarzalna i najpiękniejsza bajka, którą piszemy my sami.

Jan Wilkowski
TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW
reżyseria: András Veres
przedstawienie dla dzieci od 4 lat
Pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie mały niedźwiadek Tymoteusz odkrywa w swojej czapce kukułcze jajo. Postanawia poszukać dla niego domu. Niestety, żaden z ptaków nie chce przyjąć pod swój dach kukułki – leśnego podrzutka. Wobec tego miś postanawia sam wysiedzieć jajko, wywołując wśród mieszkańców lasu nie lada poruszenie, bo czyż to wypada niedźwiedziowi wysiadywać jajka?
Czy mieszkańcy lasu zaakceptują ′obcego" mimo swoich uprzedzeń? Czym należy kierować się w życiu – sercem, czy tym co powiedzą inni? Na te i wiele innych pytań odpowie humorystyczna, ciekawa opowieść, która uczy tolerancji.

Siarhiej Kawalou
FILIPEK I BABA JAGA
reżyseria: Oleg Żiugżda
przedstawienie dla dzieci od 4 lat
Czy zastanawialiście się kiedyś, co Baba Jaga jada na obiad? Kilka przepisów z jej książki kucharskiej miał okazję poznać Filipek – niezwykły chłopiec z kawałka olchowego drewna. Nie trzeba chyba dodawać, że wcale mu się one nie spodobały – zwłaszcza ten na rybną zupę z rybaka, bo jak może podobać się danie, którego jednym ze składników jesteśmy my sami? Czy Filipkowi uda się nie trafić do garnka wiedźmy? Będzie się o tym można przekonać podczas spektaklu.

Kornel Makuszyński
SZEWC KOPYTKO I KACZOR KWAK
reżyseria: Zbigniew Głowacki
dla dzieci od 3 lat
Był sobie raz szewczyk Kopytko, straszny psotnik, prawdziwe utrapienie dla wszystkich, z których postanowił zażartować. Za swoje figle był ciągle karcony przez majstra, Szymona Dratwę, aż uszy od wiecznego ciągania zrobiły mu się wyjątkowo wielkie. Nawet to nie skłoniło jednak szewczyka Kopytko do zaprzestania psot. Z zadowoleniem urządził w swoich wielkich uszach magazyn chłopięcych skarbów. W prawym przechowywał scyzoryk, guziki, kasztany i szpulkę do nici, a w lewym dratwę, trochę smoły, katapultę oraz dwadzieścia kamieni i nadal w każdym napotkanym człowieku widział obiekt swoich złośliwych żartów. W końcu jego psoty sprawiły, że musiał opuścić miasto, w którym mieszkał, i wyruszyć w świat. Podczas swojej wędrówki spotkał kaczora Kwaka – równie wielkiego urwisa, który postanowił przyłączyć się do szewczyka. O tym, co przeżyli podczas swojej drogi i czego się nauczyli, postanowił opowiedzieć Wam reżyser spektaklu.

"Nie ma chyba dorosłego i dziecka nie znających nazwiska Kornela Makuszyńskiego. Jego sympatyczny i pomysłowy Koziołek Matołek to bohater wyobraźni już kilku pokoleń Polaków. Prawie wszyscy znają również nieprawdopodobne przygody krawca Niteczki, który zaszył dziurawe niebo. Starsi pamiętają także parę bliźniaków – Jacka i Placka ze wspaniałej opowieści noszącej tytuł "O dwóch takich co ukradli księżyc", czy "Przyjaciela wesołego diabła". Kornel Makuszyński był pisarzem doskonale rozumiejącym dzieci i doskonale przez nie rozumianym, uwielbianym za humor i za umiejętność wywoływania w duszy czytelnika głębokich wzruszeń. Dobrym tego przykładem jest bajka Szewc Kopytko i Kaczor Kwak. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jej bohater to nic niewart łobuz, i że ciągle będzie sprawiał kłopoty wszystkim, którzy z nim się zetkną. Ale autor jest optymistą, wierzy w ludzkie serce. Według niego, nawet to najtwardsze mięknie na widok łez i dzięki nim potrafi się odmienić. A ponieważ teatr to nie tylko zabawa, ale również miejsce, w którym się wzruszamy i zastanawiamy się nad tajemnicą ludzkich serc, postanowiliśmy przenieść na scenę tę bardzo dziwną bajkę. Jeśli się Wam spodoba, sięgnijcie po książki Pana Kornela" Zbigniew Głowacki

Exit mobile version