☰ menu

Teatr Małego Widza – repertuar na kwiecień 2014

sob.-niedz.
05.04-27.04.2014

REPERTUAR KWIECIEŃ 2014

05.04 godz. 10:00  AHOJ ( 1-5 lat)
05.04 godz. 12:00  AHOJ ( 1-5 lat)
05.04 godz. 15:00 DŹWIĘKOWANIE NA DYWANIE
( 1-5 lat)
05.04 godz.16:30 DŹWIĘKOWANIE NA DYWANIE
( 1-5 lat)

06.04 godz. 10:30  MAMA AFRICA( 1-5 lat)
06.04 godz. 12:00  MAMA AFRICA( 1-5 lat)
06.04 godz. 14:30  MAMA AFRICA( 1-5 lat)
06.04 godz. 16:00  MAMA AFRICA( 1-5 lat)

12.04 godz. 10:00  I BACH PROSTO W PIACH ( 1-5 lat)
12.04 godz. 12:00  I BACH PROSTO W PIACH ( 1-5 lat)
12.04 godz. 15:00 ROZPLATANIE TĘCZY ( 1-4 lat )
12.04 godz.17:00 ROZPLATANIE TĘCZY ( 1-4 lat )

13.04 godz. 10:30  MAMA AFRICA( 1-5 lat)
13.04 godz. 12:00  MAMA AFRICA( 1-5 lat)
13.04 godz. 14:30  MAMA AFRICA( 1-5 lat)
13.04 godz. 16:00  MAMA AFRICA( 1-5 lat)

19.04 godz. 10:30  AHOJ ( 1-5 lat)
19.04 godz. 12:00  AHOJ ( 1-5 lat)
19.04 godz. 14:30 SKLEP MAGIKA MECHANIKA ( 5-10 lat)

26.04 godz. 12:00 MAŁY CHOPIN ( 4-7 lat)

27.04 godz.10:00  I BACH PROSTO W PIACH ( 1-5 lat)
27.04 godz. 12:00  I BACH PROSTO W PIACH ( 1-5 lat)
27.04 godz. 16:00  AHOJ ( 1-5 lat)

Możliwość zakupu biletów oraz wszelkie zmiany w repertuarze na stronie internetowej: www.teatrmalegowidza.pl

 

ROZPLATANIE TĘCZY

„Rozplatanie tęczy" to zaproszenie do zabawy z wodą i kolorami. To próba zanurzenia się w dziecięcej wyobraźni – chęć zrozumienia tego nieuchwytnego, a zarazem prawdziwego sposobu postrzegania świata, który zdaje się być zarezerwowany tylko dla najnajmłodszych. Spektakl tworzą obrazy, muzyka, rytm i gest – słowa schodzą tu na dalszy plan. „Rozplatanie tęczy…" to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji. To wzajemne słuchanie i obserwowanie. Nie chodzi tu o racjonalne rozumienie, ale raczej o doświadczanie i przeżywanie piękna, o inicjację do krainy wrażliwości, o udział w nowej rzeczywistości – takiej, która różni się od tej oglądanej na co dzień. Dzieci są współtwórcami spektaklu – obserwują przedmioty we wzajemnych relacjach, w relacji do siebie samych. Słuchają dźwięków jakimi komunikują się te przedmioty i jak opowiadają historie…

Pomysł, reżyseria i scenografia: Agnieszka Czekierda
Występuje: Agnieszka Czekierda
Adresaci spektaklu: dzieci w wieku 1-4 lat
Czas trwania: 30 min + 15 minut wspólnej zabawy

 

SKLEP MAGIKA MECHANIKA – inspirowany baśnią o stalowym jeżu Jana Brzechwy

"Na ulicy Czterech Wiatrów
Niedaleko Bonifratrów
Do zachodnich ścian przytyka
Sklep Magika Mechanika
Sklep ten zawsze jest zamknięty
Lecz przez okno wystawowe
Widać różne dziwne sprzęty
Różne części metalowe
Tajemnicze instrumenty
Automaty, lalki, skrzynki
Nakręcane katarynki
Śpiewające psy i świnki (…)".

Pewnej nocy ze sklepu Magika Mechanika ucieka tajemniczy jeż, zaklęty w stalowy pancerz. Ucieka z miasta w popłochu i gna przed siebie w poszukiwaniu ratunku. Marzy o tym, aby pozbyć się ciężkiego stalowego pancerza, w którym został uwięziony. Ciemny las, pełen strzyg i dusiołków, spotkanie z Czarodziejem Babulejem, rtęciowe stawy i bitwa z trytonami, atak ciem i nietoperzy, starcie z bawołami i siła przyciągania Góry Magnesowej, to tylko niektóre z niespodzianek czekających naszego bohatera. „Sklep Magika Mechanika" to przepiękna opowieść, pełna magii i zaczarowanych postaci. Daleka od dosłowności i cudownie nierealna. To baśń opowiedziana przez dwójkę aktorów nie tylko za pomocą słów, ale przede wszystkim za pomocą ruchu, tańca, muzyki, obrazów i symboli. To opowieść ze szczęśliwym zakończeniem, z pięknym rycerzem i jasnowłosą dziewczyną, którzy żyli długo i szczęśliwie…

Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Czekierda
Choreografia i reżyseria: Mateusz Polit
Występują: Agnieszka Czekierda i Antoni Barłowski
Scenografia i Kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Adresaci spektaklu: dzieci w wieku 5-10 lat
Czas trwania: 45 minut + 15 minut wspólnej zabawy

 

MAŁY CHOPIN – Michał Rusinek

Mały Chopin to piękne, poetyckie, choć nie pozbawione humoru przedstawienie teatralne dla najmłodszych. Na kanwie wierszowanej powiastki Michała Rusinka powstała zabawna opowieść o życiu, dzieciństwie i pracy twórczej Fryderyka Chopina.
Wielki polski kompozytor schodzi na kilka chwil z pomnika, by opowiedzieć dzieciom o swoich perypetiach z łakociami, pojazdami i mrówkami…
Słowem – kłopotach i przygodach, jakie przytrafiają się nam wszystkim w dzieciństwie. Jednocześnie na przykładzie współczesnych znaczeń takich pojęć jak: samochód „polonez", wielkanocny „mazurek" czy uliczne „rondo" przybliża dzieciom pojęcia muzyczne i proces tworzenia najsławniejszych utworów polskiego wirtuoza. Bez nachalnego dydaktyzmu i nudziarstwa spektakl daje najmłodszym krótką lekcję historii i muzyki. Bohater opowiada „.. jak to był kiedyś małym Fryderyczkiem, albo jeszcze mniejszym Fryckiem",
A wszystko to przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina, którą gra sam… Fryderyk Chopin!

Opracowanie tekstu i scenografia: Antoni Barłowski, Jerzy Łazewski
Reżyseria: Antoni Barłowski/Jerzy Łazewski
Występuje: Antoni Barłowski
Marionetka i kostiumy: Łukasz Kuczyński
Muzyka: Fryderyk Chopin
Adresaci spektaklu: dzieci w wieku 4-7 lat
Czas trwania: 40 minut + 10 minut wspólnej zabawy

 

…i bach prosto w piach!

„…i bach prosto w piach!" to kolejny, trzeci już spektakl dla maluszków przygotowany w nurcie teatru „inicjacyjnego", którego Teatr  Małego Widza jest pionierem w Warszawie.  Podobnie jak we wcześniejszych realizacjach nie należy tu spodziewać się bajki z morałem – słowo mówione schodzi na plan dalszy, a podstawą komunikacji z dziećmi jest fascynacja i wspólne odkrywanie prostych przedmiotów i czynności. Tym razem krążą one  wokół tematu piasku, bo piasek i jego magia jest dla dzieci przedmiotem absolutnej fascynacji. Scena zamienia się w wielką piaskownicę. Prawdziwy  biały piasek się sypie, przesypuje, nasypuje, wysypuje, rozsiewa i przesiewa.  Aktorzy niczym mali chemicy badają właściwości piasku, z wypiekami na twarzy odkrywają, jak można się nim bawić i cieszyć. To spektakl niezwykle plastyczny, ciepły i radosny. Pełen niespodzianek, kolorów i atrakcyjnych obrazów. Zabawny, lekki, pozostawiający mnóstwo przestrzeni dla dziecięcej wyobraźni. A po spektaklu, jak zwykle w Teatrze Małego Widza dzieci będą mogły wtargnąć na scenę i wspólnie z rodzicami odkrywać tajemniczy świat naszej piaskownicy.

Pomysł i reżyseria: Agnieszka Czekierda
Występują: Bartek Adamczyk i Arkadiusz Wrzesień
Scenografia i Kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Reżyseria światła: Sebastian Kozioł
Adresaci spektaklu: dzieci w wieku 1-5  lat
Czas trwania: 30 minut + 15 minut wspólnej zabawy

 

Mama Africa" – interaktywny koncert dla dzieci i rodziców

Cała Afryka jest muzyką. Kolorową, barwną, pełną słońca i emocji.
W afrykańskich rytmach jest wszystko. Jest życie, jest energia, smak, zapach i kolor. Fascynuje bogactwem dźwięków, brzmieniem bębnów i przeróżnych instrumentów wykonanych z tykwy, afrykańskiego drewna, bambusa i trzciny cukrowej. Zachwyca odgłosami szamańskich pieśni i zwykłym życiem niezwykłych ludzi. Afryka jest przygodą. Afryka nigdy się nie kończy… Afryka to zwierzęta, gigantyczne przestrzenie, setki dialektów… to ziemia, która opowiada historie… to wielokulturowa i wielobarwna kraina kontrastów.
Koncert „Mama Africa"  jest wyjątkowym projektem, pełnym pasji i szacunku do ojczyzny muzyki. Jest jak dźwiękowa pocztówka z podróży. Wszystkich małych i dużych melomanów zapraszamy na to niezwykłe spotkanie ze światem, który urzeka kolorami, radością i atmosferą. Podczas koncertu będzie można zobaczyć i usłyszeć prawdziwe, afrykańskie instrumenty: BĘBNY DUN DUN, DJEMBĘ, BALAFON, NGONI, czy KALIMBĘ. Wspólnie będziemy grać, tańczyć i śpiewać. Zabrzmią melodie z różnych zakątków Afryki, a także autorskie kompozycje twórców koncertu, inspirowane afrykańską kulturą. Wszystko po to, aby nie tylko usłyszeć, ale przede wszystkim dotknąć, poczuć i pokochać Afrykę.

Występują: Igor Spolski, Michał Lamża, Iza Lamik, Agnieszka Czekierda

Adaptacja, aranżacja: Igor Spolski, Michał Lamża, Iza Lamik (Igor Spolski & The Dudes)

Teksty oryginalne: Igor Spolski

Reżyseria: Agnieszka Czekierda

Animacje: Elwira Kańczugowska

Adresaci spektaklu:  dzieci w wieku 1-5 lat

Czas trwania: 45 min

 

Dźwiękowanie na dywanie" – interaktywny koncert dla dzieci i rodziców

Tym razem Teatr Małego Widza zaprasza małych i dużych melomanów do świata dźwięków, instrumentów i fantastycznej zabawy w muzykowanie. Zaprasza nie jako biernych odbiorców, ale współtwórców i aktywnych uczestników. Będziemy śpiewać, grać i tańczyć, odwiedzimy wiele muzycznych zakątków świata. Zabrzmi dla nas jazz, pop, reggae, muzyka etniczna, kołysanki, a nawet country western. W tej podróży spotkamy przedziwne instrumenty: ukulele, bębenki, marakasy, kastaniety, caxixi, zaklinacze deszczu, tamburyny, shakery, trzytonowe dzwonki, drewniane guiro, melodicę, a nawet kalimbę. Naszą muzyczną wyprawę poprowadzą instrumenty klasyczne – pianino i wiolonczela, a gitara elektryczna zaskoczy nas mnogością brzmień i kolorów ekspresji. Wspólnie będziemy bawić się zmianą rytmów, tempa i nastroju. „Dźwiękowanie na dywanie" to zaproszenie do udziału w procesie twórczym, do poznania, ale także poszukiwania różnych źródeł brzmień, to zaproszenie do spotkania z najpiękniejszą ze sztuk.
O tym, że muzyka pobudza dziecięcą wyobraźnię, rozwija emocjonalność i osobowość dziecka, a także  stymuluje zmysły i zachęca do improwizacji nie trzeba chyba dziś nikogo przekonywać. Dzieci kochają muzykę, podobnie jak Iza Lamik, Michał Lamża oraz Igor Spolski – zawodowi muzycy, którzy przygotowali w większości autorskie kompozycje, tak aby program koncertu dostarczał dużo radości i piękna.

Prowadzenie i śpiew: Agnieszka Czekierda

Wiolonczela, przeszkadzajki i śpiew: Iza Lamik

Pianino, melodica, przeszkadzajki i śpiew: Michał Lamża

Gitara, ukulele, Djembe, przeszkadzajki i śpiew: Igor Spolski

Adresaci spektaklu:  dzieci w wieku 1-5 lat

Czas trwania: 45 min

 

AHOJ

A może wyruszymy w morze? Może zbudujemy statek, albo łódkę jakąś, postawimy żagle i popłyniemy w daleką podróż na spotkanie z nieznanym. Przez lunetę obserwować będziemy odległe lądy. Kołysać nas będą fale, czasem łagodne, a czasem ogromne i spienione, tak jakby się na kogoś gniewały. Może i wiatr będzie nam sprzyjał, kto wie… Może odkryjemy inne światy pełne zaskakujących stworzeń, może spotkamy morskie koniki, meduzy, kraby albo żaby. Może wyruszymy w morze…

Pomysł i reżyseria: Agnieszka Czekierda

Występują: Bartek Adamczyk i Arkadiusz Wrzesień

Scenografia: Agnieszka Czekierda i Dominika Lenart

Reżyseria światła: Michał Foltak

Adresaci spektaklu: dzieci w wieku 1-5 lat

Czas trwania: 30 minut + 15 minut zabawy

 

A KUKU

Małe, szare pudełko. Zwykłe, zwyczajne, nieciekawe, banalne i nudne. Zwykle pakujemy w nie niepotrzebne rzeczy, stoi ukryte głęboko w szafie. Strychy i piwnice też są pełne pudełek – kwadratowych, podłużnych, małych i dużych, szarych, białych, beżowych… A gdyby tak wyciągnąć je wszystkie zapomniane i pokolorować dziecięcą wyobraźnią, sprawić, żeby znowu były ważne i potrzebne. Gdyby zbudować z nich pociąg, rakietę, albo zamek. Może można bawić się nimi jak klockami, układać i przekładać, a potem burzyć, żeby układać od początku. Może można z nich tworzyć różne światy, zbiory i konstelacje. Może można, ale czy to ma sens? Dzieci nie zadają takich pytań, bo dziecięca wyobraźnia nie ma granic. Wszystko jest perfekcyjnie logiczne i wszystko ma głęboki sens. Dzieci z radością poruszają się na poziomie abstrakcji, który dla nas – dorosłych jest niedostępny. A może jest… gdybyśmy tylko chcieli wejść do tego świata. Kto nam zabroni?

Pomysł i reżyseria: Agnieszka Czekierda
Występuje: Monika Dąbrowska
Scenografia: Agnieszka Czekierda i Katarzyna Adamczyk
Ruch sceniczny: Julita Wojewódzka
Realizacja światła i dźwięku: Michał Foltak
Czas trwania: 30 min + 15 min zabawy 

Exit mobile version