☰ menu

Teatr dla Dzieci w Poznaniu

sob.
17.05.2014

W programie:

  • przedstawienie Teatru Małeke pt. „Kamieniarz" – baśń chińska przedstawiona za pomocą Kamishibai (sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków/ilustracji),
  • czytanie bajek,
  • wystąpienie bajarza Łukasza Bernady, który opowie kilka baśni regionalnych, między innymi o Dzikim Strzelcu, o ukrytych skarbach oraz o tym jak mieszkańcy Chojna przestraszyli się kota,
  • warsztaty bajki i wiersza z poetką dziecięcą Aldoną Latosik – dzieci same stworzą opowieść i ułożą w rymowane wersy.

Na młodych widzów czekają liczne atrakcje (konkursy, zabawy) i nagrody rzeczowe. Będzie można wygrać zabawkę z Big Shop, wizytę w sali zabaw Eldorado Kids, bony do wykorzystania na zajęcia dla dzieci w Zamkova Studio Rozwoju czy kupon na mini sesję zdjęciową w Anna Węcel Photography.

Zajęcia są nieodpłatne. Prosimy jedynie o wcześniejsze zgłoszenie mailowe na adres fundacji biuro@kulturaiedukacja.pl (ograniczona liczba miejsc) – w tytule prosimy wpisać „Dzień Bajki i Baśni".

Dzień Bajki i Baśni dedykujemy dzieciom od 4 do 12 roku życia, ale chętnie ugościmy dzieci w każdym wieku wraz z opiekunami.

Teatr Małeke – to działalność poświęcona artystycznej aktywności dzieci i młodzieży. Interdyscyplinarną grupę tworzą aktorzy scenografowie, kostiumolodzy i rzeźbiarze.. Założeniem Małeke jest wprowadzenie dzieci w magiczny świat teatru, w którym to stają się animatorami i twórcami swoich mini spektakli. Celem działania jest rozwój myślenia twórczego i zdolności manualnych dzieci, poprzez umiejętne wykorzystanie wartości tkwiącej w ich wyobraźni. Uczymy wykorzystywać twórczą moc wyobraźni na każdym poziomie życia, jednocześnie uświadamiając jak ważna jest umiejętność współpracy z innymi i pracowitość. Działania Małeke mają w założeniu szeroko pojętą Edukację Artystyczną. Wprowadzamy dzieci i młodzież w różne formy języka kultury i sztuki. Dzieci staja się animatorami, aktorami, reżyserami, scenarzystami, współorganizatorami, artystami. Wspólnie tworzymy scenariusze, dźwięk, lalki z różnych gatunków teatru lalek i kostiumy. Podczas pracy najważniejsza jest dobra zabawa, profesjonalizm, wspólne działania i spektakularny finał. Małeke powstało po to by pokazać małym ludziom jak ważni są w tworzeniu swego życia i jak potrzebne jest bycie otwartym na twórcze działanie w każdej jego dziedzinie.

Paweł Stachowczyk – aktor dramatyczny, współpracował z Teatrem w Gnieżnie, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Zwierciadło Łódź, Narodowym Teatrem Edukacji z Wrocławia, CK Zamek Poznań. Obecnie współpracuje z Fundacją i interdyscyplinarną grupą teatralną Asocjacja 2006, Fundacją Barak Kultury, Baku Teatrem, Fundacją Orbis Tertius, Trzecim Teatrem. Jest współtwórcą grupy Małeke.

Martyna Stachowczyk – wykładowca, asystent w Pracowni Zjawisk Teatralnych dr hab Piotra Tetlaka prof. ndzw. UAP na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Rzeźbiarka, scenograf, projektant lalek teatralnych i wielometrowych kukieł, projektant biżuterii, i zabawek. Członek fundacji i grupy interdyscyplinarnej Asocjacja 2006. Współtwórca grupy Małeke.

Łukasz Bernady – z wykształcenia polonista i muzyk, obecnie redaktor w wydawnictwie edukacyjnym. Regionalista, zbieracz opowieści ludowych, autor książki „Królewna na dnie studni. Podania, baśnie, legendy i opowieści ludowe powiatu szamotulskiego" wydała Fundacja Kultury Zamek Górków w Szamotułach.

Aldona Latosik – poetka, pisarka. Autorka wielu wierszy dla dzieci. Jurorka w konkursach artystycznych i literackich (m.in. w Powiatowym Przeglądzie Teatralnym dla Seniorów, czy w Konkursie Recytatorskim gminnych szkół podstawowych). Wiersze Aldony Latosik czytane są na wszystkich kontynentach za sprawą „Kwartalnika", „Bajkownia.org – Fabryka Bajek" oraz „Białych Kronik". Działaczka społeczna, wolontariuszka Fundacji Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji, bierze udział w akcjach charytatywnych i prowadzi zajęcia dla dzieci.

Elżbieta Świtalska – prezes Fundacji Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji, absolwentka Akademii Ekonomicznej, od wielu lat związana z teatrem, pisze prozę i bajki dla dzieci. Pomysłodawca i wykonawca wielokrotnie nagradzanego projektu autorskiego Bajkownia.org – Fabryka Bajek zrzeszającego ponad 50 wolontariuszy; skierowanego do dzieci, młodzieży i ich opiekunów, szerzącego kulturę języka polskiego w ponad stu krajach świata.
Łucja Dudzińska – absolwentka Akademii Ekonomicznej i Studium Pedagogicznego, poetka, animatorka działań kulturalnych, laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Publikowała w licznych antologiach, almanachach pokonkursowych, w pismach literackich: „Topos", „Arkadia", „Bliza", „Fraza", „Wakat", „Tygiel Kultury", „Okolica Poetów" i w innych. Tłumaczona na język angielski, grecki, rosyjski. Powierzono jej opiece Klub Młodego Literata przy Związku Literatów Polskich Oddz. Poznań, więc w 2011 roku założyła i prowadzi ogólnopolską Grupę Literyczną Na Krechę. Pomysłodawczyni spotkań i akcji literackich. Nakładem Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi ukazał się tom wierszy „Z mandragory", za który otrzymała Symboliczną Nagrodę R. Milczewskiego-Bruno oraz nominację do Nagrody im. K. Iłłakowiczówny za Najlepszy Debiut Poetycki Roku 2013. Jest członkiem Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka.

W pracę nad Dniem Bajki i Baśni zaangażowani są eksperci i specjaliści ze świata sztuki (poezji, teatru, pieśni) oraz instytucje pozarządowe i biznesowe (fundatorzy nagród).

Celem Dnia Bajki i Baśni jest:
• Wzrost zainteresowania sztuką teatralną oraz literaturą wśród dzieci.
• Krzewienie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
• Wprowadzanie dzieci w czytelnictwo, kulturę i sztukę od najmłodszych lat, poprzez propagowanie czytelnictwa i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.
• Promowanie twórców kultury i sztuki, w szczególności pisarzy, poetów, malarzy.
• Wspieranie i propagowanie twórczości artystycznej.
• Podejmowanie i wspieranie oświaty, wychowania dzieci i młodzieży, przedsięwzięć dydaktycznych instytucji naukowych i szkół, upowszechniania kultury, edukacji i sztuki.
• Inspirowanie, organizowanie i wspieranie wydarzeń o charakterze czytelniczym, pisarskim, plastycznym, kulturalnym i edukacyjnym.
• Kreowanie mody na czytanie i pisanie.
• Uświadamianie rodzicom i wychowawcom roli literatury, kultury, sztuki i edukacji w życiu dziecka od najmłodszych lat.
• Promowanie profesjonalnych, wartościowych dokonań twórczych w zakresie kultury, edukacji, literatury i sztuki.
• Stymulowanie prawidłowego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci.
• Propagowanie tolerancji poprzez promowanie kultury i sztuki innych państw, narodów i grup etnicznych wśród dzieci, młodzieży.
• Podnoszenie świadomości społecznej w zakresie wagi uczestnictwa dzieci, młodzieży i osób dorosłych w kulturze i sztuce.
• Alfabetyzacja dzieci, młodzieży i dorosłych.
• Wspieranie edukacji formalnej oraz innej niż formalna.
• Rozwijanie współpracy między instytucjami kultury, oświaty, nauki, organizacjami społecznymi oraz podmiotami prywatnymi.

Pamiętajcie! Czekają na Was różne niespodzianki, gry, zabawy, konkursy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

WSTĘP WOLNY – prosimy tylko o wcześniejszą rejestrację na e-mail biuro@kulturaiedukacja.pl
Zgłaszając się akceptujesz postanowienia Regulaminu (tekst dostępny na www.kulturaiedukacja.pl)

 

 

 

 

Exit mobile version