Podniebny taniec na kole czy szarfie wertykalnej wymaga nie lada umiejętności i odwagi. W sztuce akrobatyki powietrznej ogromną rolę odgrywa też choreografia i odpowiedni dobór kostiumów oraz rekwizytów. Wszystko to można było zobaczyć podczas I Przeglądu Tańca Akrobatycznego w Powietrzu PTAK’21, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Klub Sportowy AKRO FLY we współpracy ze Szkołą Akrobatyki w Galerii Malta. Wydarzenie dofinansowane zostało z budżetu Miasta Poznania. W konkursie wzięły udział dzieci w wieku od 7 do 18 lat, które ćwiczą nie dłużej niż 1 rok (kategoria debiut) lub nie dłużej niż 2 lata, ale nigdy nie brały udziału w zawodach (kategoria amator).
– Zainteresowanie konkursem było spore. Otrzymaliśmy 41 zgłoszeń, jednak ze względu na obowiązujące obostrzenia w zawodach wzięło udział 37 dzieci – mówi Swietłana Brudz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klub Sportowy AKRO FLY. – Dla tych dzieciaków było to niezwykle cenne doświadczenie. Po raz pierwszy mogły poczuć prawdziwe turniejowe emocje, poznać ducha sportowej rywalizacji czy nauczyć się przełamywać tremę związaną z występem przed profesjonalnym jury. Po zakończeniu Przeglądu dzieci miały okazję zobaczyć profesjonalny pokaz w wykonaniu artystów Teatru Akrobatycznego „Z Głową w Chmurach” – dodaje Swietłana Brudz.
Wyniki reprezentacji KS AKRO FLY Suchy Las/Podolany:
1 miejsce – Blanka Zawal (kat. debiut 10-13 lat, szarfa)
1 miejsce – Natasza i Konstancja Grynhoff (kat. debiut 10-13 lat, duet, szarfa)
1 miejsce – Julia Brudz (kat. debiut 10-13, koło)
2 miejsce – Katarzyna Tymper (kat. debiut do 9 lat, szarfa)
2 miejsce – Aleksandra Wiśniewska (kat. debiut 10-13 lat, szarfa)
2 miejsce – Liliana Łoda (kat. debiut do 9 koło)
2 miejsce – Alicja Grabowicz (kat. debiut 10-13, koło)
3 miejsce – Maja Załęska, Oliwia Tomaszewska (kat. debiut 10-13, koło)
3 miejsce – Maja Nowaczyk, Justynka Marcinkowska, Oliwia Kuran (kat. debiut do 9 lat, szarfa)
Wyniki reprezentacji Szkoły Akrobatyki z Poznania:
1 miejsce – Agnieszka Ignaczak (kat. amator do 9 lat, szarfa)
1 miejsce – Lena Zielińska (kat. debiut do 9 lat, szarfa)
1 miejsce – Karolina Ćwiek (kat. amator 10-13 lat, szarfa)
1 miejsce – Kaja Konieczek (kat. debiut do 9 lat, koło)
1 miejsce – Izabela Ćwiek (kat. amator 10-13 lat, koło)
1 miejsce – Samanta Lange (kat. debiut 14-18 lat, koło)
2 miejsce – Urszula Stolecka (kat. amator do 9 lat, szarfa)
2 miejsce – Natalia Kozłowska (kat. debiut do 9 lat, szarfa)
2 miejsce – Matylda Majewska (kat. debiut 10-13, koło)
2 miejsce – Maria Łacińska (kat. amator 10-13, koło)
2 miejsce – Matylda Stawicka (kat. amator 14-18, koło)
3 miejsce – Ania Kwiatkowska (kat. amator do 9 lat, szarfa)
3 miejsce – Borys Wędrychowicz (kat. debiut do 9 lat, szarfa)
3 miejsce – Hanna Kaliszan, Zuzanna Topczewska, Ewa Sikora, Karolina Wojtasińska, Iga Wiśniewska, Aleksandra Przyborowska (kat. debiut 10-13, koło)
Pierwsze kroki zawodników były oceniane przez Jury w składzie:
Tomasz Rodak – założyciel i dyrektor Szkoły Akrobatyki i Teatru z Głową w Chmurach. Absolwent AWF i UAM. Szczudlarz i akrobata, aktor i reżyser. Autor programu edukacyjnego „Pedagogika Cyrku”. Współtwórca, choreograf, scenarzysta i reżyser wielu spektakli w kraju i za granicą, oczywiście tematycznie powiązanych z akrobatyką.
Patryk Sawicki – wielokrotny mistrz Polski w skokach na trampolinie, reprezentant Polski w zawodach Pucharu Świata i Mistrzostwach Europy. Certyfikowany instruktor Akrobatyki Sportowej i Trampoliny, sędzia trampoliny i doświadczony trener wielu dyscyplin akrobatyczno-cyrkowych. Prowadził zajęcia w szkole cyrkowej w USA. Aktor w wielu międzynarodowych spektaklach z udziałem akrobatów oraz w Cirque Du Soleil.
Alina Odważna – pedagog z 26-letnim stażem, koordynator warsztatów edukacyjnych i sportowo-artystycznych, aktywna promotorka sztuki cyrkowej, dyrektor Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „ORKA”.