☰ menu

TATA – premiera w Teatrze Arlekin w Łodzi

TATA - premiera w Teatrze Arlekin w Łodzi
sob.-niedz.
10.07-11.07.2021
TATA – na podstawie książki Toona Tellegena „Mijn Vader”

Premiera teatralna – 10 lipca (sobota) 2021 r. godz. 17
Premiera festiwalowa – 11 lipca (niedziela) 2021 r. godz. 17
(w ramach X Festiwalu „Teatralna Karuzela”)

REALIZATORZY
Reżyseria i scenografia: Tomasz Maśląkowski
Scenariusz i dramaturgia: Lena Frankiewicz
Muzyka: Olo Walicki
Przekład: Jadwiga Jędryas
Projekty lalek: Andrzej Tadeusiak

OBSADA
Joanna Wiśniewska – Józef
Wojciech Kondzielnik – tata, mama, strażak, lekarz, zbir, śmierć
Maciej Piotrowski – tata, lekarz, zbir
Kamil Witaszak – tata, nauczycielka, zbir, kolega
Dzieci mówią:


A JAKI JEST TWÓJ TATA?
***
Teatr Lalek Arlekin doczekał się w końcu premiery „Taty” wg opowiadań Toona Tellegena i 10 oraz 11 lipca zaprasza na spektakl, który wyreżyserował już w ubiegłym roku dla łódzkiej sceny Tomasz Maśląkowski. Scenariusz do tej prostej, ale niezwykle dotykającej historii biorącej na warsztat obraz ojca – okiem dziecka i z dystansu dorosłego, stworzyła Lena Frankiewicz, inspirując się nie tylko książką holenderskiego autora, ale także doświadczeniami wszystkich twórców spektaklu.

To już czwarty, i mamy nadzieję, ostatni termin premiery tego tytułu.

Tytułowy bohater spektaklu „Tata” to widziany oczyma dziecka „ojciec idealny”. Gigantyczny, wszechwiedzący, niezłomny, i – przede wszystkim – niekonwencjonalny. Taki, który zna rozwiązanie każdego problemu, a jednocześnie nie wstydzi się okazywania emocji. Taki, który potrafi przeciwstawić się lekarzom, trenerowi pływania, ale też rozzłościć się czy nawet rozpłakać. To jednocześnie zapis tęsknoty za Tatą, który kurczy się, łamie, a czasem nawet… znika.

Józek, nasz główny bohater pewnego dnia spotyka na swojej drodze tatę, który przychodzi nie wiadomo skąd, i nie wiadomo jak, a ich oba życiorysy nagle się splatają, powodując coś magicznego. Łączą ale i czasem oddalają, jak to często w życiu bywa. – opowiada Tomasz Maśląkowski, reżyser i jednocześnie scenograf przedstawienia. – Chcemy opowiedzieć o całym kolorcie bycia tatą, ale także bycia po prostu człowiekiem. O ojcostwie, które bywa cudowne, ale i ojcostwie, które czasem się gubi, zatraca, zapomina czy zawiesza. O temacie relacji, bliskości, która paradoksalnie, przecież jest i w oddaleniu.

Punktem wyjścia spektaklu są 42 poetyckie opowiadania Toona Tellegena, jak i osobiste wspomnienia realizatorów spektaklu o ich ojcach, nie zawsze idealnych, niekiedy nieobecnych, zawsze jednak pełnych inwencji i wymykających się schematom. Nad jego scenariuszem pracowała dramaturżka Lena Frankiewicz, która w początkowym okresie pracowała z twórcami i aktorami i bazowała na ich własnych wspomnieniach z dzieciństwa i doświadczeniach ojcowskiej miłości. Brała również udział w późniejszych próbach i modyfikowała na bieżąco opowieść w trakcie powstawania spektaklu.

W wyniku tej pracy narodziła się ważna historia dla dzieci – czasem baśniowa, a czasem pełna absurdalnych rozwiązań, ale otwierająca do dalszej rozmowy.

Chcielibyśmy, aby ten spektakl był właśnie rodzajem spotkania i impulsem do dyskusji na temat ojcostwa. I do tej rozmowy zapraszamy wszystkich – tych najmłodszych, ale i dorosłych – rodziców i opiekunów. – dodaje Tomasz Maśląkowski. – „Tata” to też zapis fantazji o ojcu idealnym i doskonała okazja do konfrontacji z mitami i stereotypami na temat ojcostwa. To szansa na poruszającą podróż do czasów, w których każdy z nas wierzył w hipermoc swojego opiekuna.

Poszczególne obrazy i fantazje na temat ojców rozgrywane będą zarówno w planie żywym, jak i lalkowym, a spektaklowi towarzyszyć będą dźwięki i piosenki skomponowane przez Olo Walickiego, który sam nie tak dawno został tatą.

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 5 lat.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi

Exit mobile version