Dwa czerwcowe dni upłyną pod znakiem poszerzania wiedzy na temat tego czym są przemysły kreatywne i w oparciu o jakie prawidła funkcjonują. Wykłady, poprowadzone przez zaproszonych gości, przybliżą sektory funkcjonowania branży kreatywnych, zaprezentują przebieg procesu realizacyjnego czy sposoby poszukiwania źródeł finansowania dla projektów.
Co to są przemysły kreatywne? Według brytyjskiej definicji ukutej dla potrzeb raportu z 1997 r. Są to:"działania, które biorą się z indywidualnej kreatywności i talentu, i które mają zarazem potencjał kreowania bogactwa oraz zatrudnienia poprzez wytwarzanie i wykorzystywanie praw własności intelektualnej” . Do przemysłów kreatywnych zaliczane są między innymi: muzyka, reklama, architektura, film i wideo, projektowanie mody, wzornictwo przemysłowe, rzemiosło, rynek wydawniczy, tworzenie oprogramowania oraz gier komputerowych i wideo, działalność na rynku sztuki i antyków i in.
Program Targów został zaplanowany w taki sposób, by zapewnić jak najbardziej przekrojową prezentację branż kreatywnych rozwijających się w Elblągu. Wśród prezentowanych obiektów znajdą się min. szafa multimedialna, wydruki 3 D, bezzałogowy pojazd latający, designerskie meble, ubrania oraz wyroby skórzane, rzeźba multimedialna, kolorowanki przestrzenne oraz szydełkowane rękodzieło.
– Ważne, żeby mieć świadomość, że istnieje możliwość przekucia swoich pasji i zainteresowań w pracę w przemyśle kreatywnym – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid” – Pracując w tym sektorze można nie tylko połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli pasję z pracą zarobkową, ale również tworzyć nowe wartości kulturalne czy wpływać na społeczeństwo.
By odkryć świat przemysłów kreatywnych, zapraszamy do wzięcia udziału w Targach.
Na otwarcie Targów – 6 czerwca – wstęp za okazaniem zaproszeń.
Drugi dzień Targów – 7 czerwca – na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.
Pełen program targów znajduje się poniżej:
6.06.2013 r., godz. 17:00
CSE Światowid, sala widowiskowo-sportowa
Uroczyste otwarcie Targów oraz pokaz mody.
7.06.2013 r.
godz. 9:00 – 19:00
warsztaty dla dzieci
17:00 – 17:30
Pokazy mody: Anna Kowalczyk, PATERS, Street Dance Collection
17:40 – 18:40
prezentacja efektów warsztatów realizowanych w ramach Festiwalu Przemysłów Kreatywnych:
– prezentacja multimedialnej pocztówki z Elbląga
– prezentacja filmów animowanych z Elblągiem w roli głównej
Panel
Przemysły kreatywne. Po pierwsze edukacja
prowadzenie: Łukasz Kotyński
miejsce: Sala kameralna kina Światowid
I blok
10:00 – 10:25 – Co to jest przemysł kreatywny? – Łukasz Kotyński
10:40 – 11:10 – Od pomysłu do realizacji – na przykładzie Just pena – Piotr Górski
11:20 – 11:40 – Kreatywne przestrzenie publiczne – Adriana Ronżewska- Kotyńska
+ dyskusje
12:15 – 12:30 – przerwa kawowa
II blok
12:30 – 12:50 – Przemysły kreatywne sposobem na kryzys? Gdańsk już to robi – Łukasz Iwaszkiewicz z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku
13:00 – 13:40 – Skąd brać pieniądze na działalność w obszarze przemysłów kreatywnych? – Lidia Panfil, Be First Fundacja Kreowania Przedsiębiorczości.
+ dyskusje
Festiwal Przemysłów Kreatywnych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sponsor: Zakład Usług Technicznych Mega Sp. z o.o.
Partnerzy: Elbląski Park Technologiczny, Jet System, Liceum Plastyczne, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich, Stowarzyszenie ESWIP, Stowarzyszenie Wzornictwo Warmii i Mazur, Partnerstwo Zatorze, Uniwersytet III Wieku, Elbląski Oddział Abstrakcyjny, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu.
Patronat medialny: Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska, elbląg.net, kulturaonline.pl, Platforma Kultury, TVP Olsztyn, eŚwiatowid.pl
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Jantar” w partnerstwie z Centrum Spotkań Europejskich "Światowid".