☰ menu

Tajemnice ceglanego średniowiecza. Warsztaty strycharskie dla rodzin

Tajemnice ceglanego średniowiecza. Warsztaty strycharskie dla rodzin
sob.
15.06.2019
W najbliższą sobotę, 15 czerwca 2019 r., na dziedzińcu Muzeum Bursztynu odbędą się warsztaty strycharskie zorganizowane przez Muzeum Gdańska oraz Gdańską Organizację Turystyczną. Bezpłatne zajęcia przeznaczone dla całych rodzin, zorganizowane w ramach Dnia Gotyku Ceglanego, poprowadzi archeolog eksperymentalny Paweł Szymański.

Dzień Gotyku Ceglanego to święto organizowane w miastach i gminach członkowskich Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego w Niemczech, Danii i Polsce. Gdańsk, wraz ze swoją średniowieczną architekturą, należy do stowarzyszenia od 11 lat.

– Najbardziej charakterystycznym elementem europejskiego gotyku jest cegła – często jaskrawoczerwona, czasami żółtawa bądź szkliwiona na zielono lub czarno. Ze średniowieczną architekturą kojarzą się także zakończone ostrołukiem okna i otwory drzwiowe. Znamy je chociażby ze słynnej paryskiej Katedry Notre-Dame. Posiada je także każdy średniowieczny gdański zabytek, np. Ratusz Głównego Miasta, Wielki Młyn, czy Zespół Przedbramia, w którym mieści się obecnie Muzeum Bursztynu – mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska, koordynatorka warsztatów.

Na dziedzińcu Zespołu Przedbramia, odbędą się warsztaty strycharskie z udziałem profesjonalnych odtwórców dawnego rzemiosła. Pod okiem Pawła Szymańskiego, archeologa eksperymentalnego, uczestnicy warsztatów będą mogli się dowiedzieć czemu cegły mają różne barwy i jak to osiągano. Nabytą wiedzę będzie można także sprawdzić w praktyce

– Ten prosty, foremny materiał potrafi zaskoczyć. Choć kształt cegieł kazałby twierdzić, że mogą z nich powstać tylko klockowate konstrukcje, to ludzie średniowiecza zadziwiają nas w tej materii swoją wyobraźnią i kreatywnością. Z wykonanych materiałów uczestnicy będą układali nie tylko gotyckie mury, ale także łęki architektoniczne, czyli konstrukcje o kształcie łuku. Dzięki takim rozwiązaniom budowano najwspanialsze zabytki Europy. Wprawne oko bez trudu odnajdzie je na dziedzińcu Muzeum Bursztynu – mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska.

Podczas pokazów zostanie przeprowadzony konkurs wiedzy o gotyckiej architekturze. Odpowiedzi na przygotowane pytania, będzie można wrzucać do urny w dwóch turach – do godz. 13.00 i 16.00. Zajęcia, które odbędą się od godz. 10:00 do 18:00, przeznaczone są dla całych rodzin. Do warsztatów można dołączyć w dowolnym momencie.

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Gdańska oraz Gdańska Organizacja Turystyczna.

Warsztaty strycharskie dla dzieci

Dni Gotyku Ceglanego

Kiedy: 15 czerwca 2019 (sobota), godz. 10:00-18:00

Gdzie: Muzeum Bursztynu, dziedziniec, Targ Węglowy 26

Wstęp: bezpłatny

Exit mobile version