☰ menu

Tadeusz Różewicz. Raport Ocalonego – lekcje dla szkół towarzyszące wystawie. Gliwice

Tadeusz Różewicz. Raport Ocalonego - lekcje dla szkół towarzyszące wystawie. Gliwice
pon.-niedz.
25.10-31.10.2021

Rok 2021 ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Tadeusza Różewicza. W tym roku (9 października) obchodzimy setną rocznicę urodzin Mistrza, jednego z najwybitniejszych poetów i dramaturgów XX w., wszechstronnego kontynuatora nurtu europejskiej awangardy literackiej. Z tej okazji, w plenerze miast, z którymi związany był artysta, prezentowana będzie niezwykle interesująca wystawa Tatiany Hołowni, pokazująca nie tylko najważniejsze fakty z życia Różewicza, ale też źródła jego inspiracji. Na mapie życia artysty jednym z najważniejszych punktów, i to przez prawie 20 lat, były Gliwice – ekspozycji więc nie mogło zabraknąć również na gliwickim rynku. Wystawa będzie dostępna dla publiczności już od 30 września.

Gliwiczanie będą mieli więc niepowtarzalną okazję, aby poznać miasto na nowo – tym razem przez pryzmat najważniejszych miejsc, związanych z jego Honorowym Obywatelem. Nauczycieli z uczniami zapraszamy dodatkowo na lekcje muzealne, które przybliżą postać Różewicza i zachęcą do odkrywania jego twórczości.

Zajęcia są bezpłatne, realizowane na platformie ZOOM (lub stacjonarnie – w Willi Caro), prowadzone od 7 października 2021, od wtorku do piątku. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

Tematy zajęć do wyboru:

„Co Pan tam robi w tych Gliwicach?” – mapa życia i twórczości Tadeusza Różewicza

„Na miłość Boską, co Pan tam robi w tych Gliwicach?” – Julian Tuwim nie mógł zrozumieć dlaczego młody, obiecujący poeta Tadeusz Różewicz wyjechał z artystycznego Krakowa i w 1949 roku zamieszkał mieście, które wówczas wydawało się być na uboczu wszelkiej działalności kulturalnej. Jednak to właśnie w Gliwicach Różewicz osiadł tuż po zakończeniu trudnego wojennego okresu, tutaj założył rodzinę i stworzył wiele swoich ważnych dzieł (z „Kartoteką” na czele). Podczas naszej lekcji poznamy najważniejsze gliwickie miejsca związane z pisarzem, ale przemierzymy też cały szlak jego życia i twórczości, prowadzący od rodzinnego Radomska, przez najważniejsze europejskie miasta, aż po… Karpacz.

Lekcja przeznaczona dla uczniów kl. 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Prowadzona jest na platformie ZOOM/stacjonarnie w Willi Caro od 7 października 2021 (wtorek-piątek) w godzinach: 09.00, 10.30, 12.00.

Malarskie inspiracje poety – ulubione obrazy Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz zasłynął jako jeden z najwybitniejszych polskich poetów, ale jego największą pasją, oprócz literatury, było… malarstwo. To właśnie z miłości do tej dziedziny zaczął studiować historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ostatecznie jej nie ukończył, ale miłość do obrazów przetrwała – i została zapisana w… jego wierszach! Podczas spotkania dowiemy się, jakie dzieła były jego największymi inspiracjami, dlaczego uwielbiał przesiadywać w pracowniach artystów i… które obrazy z naszego gliwickiego Muzeum były jego ulubionymi. Być może nawet zobaczymy je razem na wystawie!

Lekcja przeznaczona dla uczniów kl. 1-6 szkół podstawowych. Prowadzona jest na platformie ZOOM/stacjonarnie w Willi Caro od 7 października 2021 (wtorek-piątek) w godzinach: 09.00, 10.30, 12.00.

Exit mobile version