☰ menu

Sztuka dla Dzieci w Poznaniu

pt.-sob.
22.03-08.06.2013

 

W programie imprezy znalazło się ponad 40 propozycji

z różnych dziedzin sztuki, które realizowane będą w rozmaitych formach. Zdecydowana większość z nich będzie bezpłatna i odbędzie się w kilku odsłonach, dając imponującą ilość powyżej 150 wydarzeń. Będą to koncerty, przedstawienia, wystawy, warsztaty twórcze, instalacje, seanse animacji, happeningi, specjalnie przygotowywany program kabaretowy dla dzieci oraz forum dla nauczycieli i obserwatorium sztuki. Może wziąć w nich udział ponad 13 tysięcy dzieci, od najmłodszych po młodzież, oraz dorosłych. Harmonogram został skonstruowany w sposób umożliwiający uczestnictwo zarówno grupom zorganizowanym w godzinach przedpołudniowych, jaki i rodzinom po południu.

19. Biennale zagości w wielu przestrzeniach miasta, będą to: CK Zamek, Biblioteka Raczyńskich, Pawilon Nowa Gazownia, Scena na Piętrze, Malarnia Teatru Polskiego, Park Wilsona.
Szczegółowy harmonogram zostanie przedstawiony na początku kwietnia, wówczas rozpocznie się rezerwacja miejsc i biletów. Sprzedaż biletów ruszy w drugiej połowie miesiąca.
Więcej informacji na www.biennaledladziecka.pl

 


WYDARZENIA PREMIEROWE

Spisane okoliczności dorastania 
   
Koncert dla dzieci od 7 lat, młodzieży i dorosłych

Jan Julian Nowak – teksty, perkusja
Adam Nowak – kompozytor, śpiew, gitary
Karim Martusewicz – kierownik muzyczny, kompozytor, basista

Po wiersze pisane w wieku od 8 do kilkunastu lat przez Jana Juliana Nowaka, sięgnął jego ojciec, znany z zespołu Raz, Dwa, Trzy, Adam Nowak. Punktem wyjścia do powstania koncertu były słowa, którymi młody artysta próbuje opisać świata i poszukiwanie odniesienia dla nich w muzyce, która towarzyszy mu praktycznie od dnia narodzin. Trafność spostrzeżeń, pokora, chęć zdefiniowania najbliższego otoczenia, wszystko, co obecne w słowach napisanych przez tego młodego człowieka jest równocześnie pretekstem do zaprezentowania jego twórczości.
 

Bez Wąsów 

Program kabaretowy dla dzieci szkolnych 

Kabaret Hrabi w składzie: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Łukasz Pitych, Tomasz Majer

Dzieci są wyjątkowym odbiorcą specyficznego żartu. Środki wyrazu, pewniaki dla widowni dorosłej, dla dzieci są kompletnie niewystarczające. Słowo i jego sens mają tu nieokiełznany bieg. Żeby to posiąść i zrozumieć trzeba poniekąd znów stać się trochę dzieckiem. Ogarniając, rozumiejąc wrażliwość dziecka jednocześnie nie tracąc swych warsztatowych umiejętności twórcy kabaretowego, można i należy spróbować zrobić taki program. Po co? Żeby znów znaleźć się w dziecięcym świecie wyobraźni oraz po to, by zobaczyć czy da się zrobić kabaret dla dzieci.

 

SPEKTAKLE

Nusia i wilki

Spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
 
dla dzieci w wieku od 5 lat
„Bo Nusia taka właśnie jest. Prawie wszystkiego się boi." Czy na pewno wszystkiego? A co stanie się, gdy dziewczynka zgubi się w lesie i spotka tam…wilki? 
Spektakl jest prapremierową, autorską adaptacją sceniczną pierwszej książki z bardzo popularnej serii o Nusi, szwedzkiej autorki – Piji Lindenbaum.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z autorką serii książek o Nusi – Piją Lindenbaum oraz autorem spektaklu – Robertem Jaroszem.

Chodź na słówko
spektakl Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
dla dzieci od 8 lat  
 
Przedstawienie w niebanalny sposób wprowadza w tajniki języka, humorystycznie pokazuje znaczenie słowa, sylaby, czy pojedynczej litery, tak potrzebnej w budowaniu znaczeń. Jest to połączenie zabawy z nauką, uruchamiające wyobraźnię, skojarzenia, słowotwórczą inwencję młodych widzów.
 
Autorka tekstu – Malina Prześluga 
reżyseria – Jerzy Moszkowicz

 

 

 

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

Lutosławski dla dzieci
 
koncert dla dzieci od 7 lat
w 100-lecie urodzin kompozytora
 
 
Uroczystości jubileuszowe wybitnego polskiego kompozytora nie zawsze muszą być bardzo poważnym wydarzeniem. Okazuje się, że Witold Lutosławski, znany na całym świecie twórca wybitnych kompozycji dla dorosłych, napisał także całkiem sporo kompozycji dla dzieci w tym także piosenki. Część z nich jest bardzo znana, część zostanie opublikowana dopiero w tym roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Przez lata piosenki te były bowiem przechowywane w Archiwum Fundacji Paula Sachera w Bazylei. 
Dzięki młodości, energii twórczej i urokowi wszystkich wykonawców tego koncertu jakimi są utalentowani artyści z zespołu Kwadrofonik, powstanie premierowy koncert piosenek Witolda Lutosławskiego. Znana VJ-ka Jagoda Chalcińska przybliży poprzez swoje wizualizacje postać kompozytora, co pozwoli poznać go bardzo osobiście, nie tylko poprzez stare fotografie z dzieciństwa. 
Przygotowany specjalnie na ten koncert pakiet edukacyjny pozwoli nauczycielom wykorzystać umieszczone tam materiały podczas lekcji.
 
Autorka koncertu: Hanna Gawrońska
Współpraca merytoryczna: Danuta Gwizdalanka, Sylwia Kuczyńska
 
Wykonawcy: 
Zespół Kwadrofonik w składzie:  Emilia Sitarz – fortepian, Bartłomiej Wąsik – fortepian, Magdalena Kordylasińska – perkusja, Miłosz Pękala – perkusja 

_______________________________________________________________________________

 

Organizator:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
tel. 61 646 44 70

Mecenat:
Miasto Poznań
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy:
CK Zamek
Biblioteka Raczyńskich
Estrada Poznańska
Palmiarnia Poznańska
Sieć BiałoNiebieska

Patronat medialny:
TVP KULTURA
TVP POZNAŃ
Radio Merkury
MC Radio
Gazeta Wyborcza
IKS
MiastoDzieci.pl
Qlturka.pl

 

 

 

Exit mobile version