Wychowanie dziecka jest oparte z jednej strony na umiejętnościach wychowawcy, z drugiej na wartościach, które nadają kierunek jego działaniom. Są one potrzebne, aby nasze działania wobec dzieci były stałe i konsekwentne. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy wychowawcy pracują w zespole.
Celem warsztatu jest rozwijanie umiejętności wychowawczych potrzebnych w pracy z dziećmi, a także analiza stosowanych przez nas narzędzi wychowawczych: na ile są skuteczne i służą celom, jakie chcemy realizować? Podejście do wychowania oparte o wartości daje szanse na głębsze rozumienie problemów wychowawczych i znalezienie konstruktywnych rozwiązań. Korzyścią dla zespołu nauczycieli może być też budowanie wspólnego frontu wychowawczego, który daje dorosłym moc wobec trudnych zachowań dzieci. Przeprowadzenie szkolenia w gronie pracowników Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej może się stać inspiracją do prowadzenia działań na terenie szkół, z którymi współpracują. W szkoleniu mogą uczestniczyć także rodzice, zainteresowani wychowaniem dziecka w oparciu o wartości.
Tematyka zajęć:
1. Wychowanie do odpowiedzialności: jak wykorzystać trudną sytuację wychowawczą, aby uczyć dziecko zachowań zgodnych z normami społecznymi?
* Od destrukcji do zadośćuczynienia"- Etapy zmiany postawy dziecka i zadania dorosłego na każdym etapie
* Błędy jakie popełniamy reagując na niewłaściwe zachowania dzieci
1. Co jest dla nas ważne w wychowaniu dzieci?– nasze cele i wartości
2. Praca na przypadkach: rozwiązywanie konkretnych sytuacji niewłaściwych zachowań dziecka– ćwiczenie umiejętności interweniowania i prowadzenia rozmowy z dzieckiem.
3. Współpraca rodziców i nauczycieli w wychowaniu dziecka– jak ustalić wspólny front" wychowawczy i rozwiązywać konflikty wynikające z różnych poglądów i wartości?
4. Co się kryje za zasadami, które wprowadzamy: przed jakim złem nas chronią, jakiemu dobru służą? Jak wprowadzać i umacniać w zespole klasowym normy i wartości?
5. Czemu służą narzędzia wychowawcze jakie stosujemy ? Jak z nich korzystać, żeby spełniały nasze oczekiwania np. jak konstruktywnie formułować uwagi wpisywane do dzienniczka , w jakich sytuacjach i w jaki sposób korzystać z procedury wykluczenia dziecka z lekcji itp. -możliwe jest przyjrzenie się wybranym narzędziom wychowawczym (w szkole lub w rodzinie) pod kątem skuteczności ich stosowania.
Prowadząca: mgr Aleksandra Karasowska
Koszt: 440 zł
Kontakt: szkolenia@kopd.poznan.pl
Więcej informacji o szkoleniu na stronie www.kopd.poznan.pl