☰ menu

Szafing na Dzień Kobiet

sob.
08.03.2014

8.05.2014
sobota
godz. 11 – modowy SWAP

Wiosenna wymiana garderoby

Cykliczne spotkania miłośników szafingu na stałe wpisały się w propozycje Muzeum Fabryki w Manufakturze. Tym razem pretekstem do wymiany ubrań oraz dyskusji o inspiracjach i nowościach ze świata mody, jest zbliżająca się wiosna. W dniu swojego święta wszystkie panie mogą wzbogacić szafę także o oryginalne buty oraz akcesoria. Modowe spotkanie będzie okazją do odświeżenia swojej garderoby przed nowym sezonem.

Muzeum Fabryki zaprasza wszystkich miłośników mody oraz poszukiwaczy nowych trendów w sobotę, 8 marca, od godziny 11:00. SWAP organizowany jest w ramach „Fabryki po godzinach” oferującej przestrzeń dla wydarzeń edukacyjnych, artystycznych i kulturalnych. Inicjatywa obejmuje również między innymi warsztaty plastyczne, wystawy artystyczne czy wieczory z tangiem.

„Znajome z Łodzi” w sztuce i filmie

W najbliższą sobotę Muzeum Fabryki zaprasza także na otwarcie wystawy prac Alicji Brzostowskiej. Absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych chętnie sięga po materiały i surowce ekologiczne, eksperymentując i poszukując nowych środków wyrazu. Artystka wykorzystując technikę trash-art, czyli tworzenia niezwykłych przedmiotów ze śmieci, nadała im nowe życie. Łącząc w pracach rysunek tuszem z fragmentami metalowych odpadów, podejmuje tematy związane z ludzką egzystencją oraz miejscem kobiety we współczesnym świecie. To właśnie płeć piękna i jej sytuacja społeczna jest motywem przewodnim oryginalnych dzieł Alicji Brzostowskiej. Wystawę „Znajome w Łodzi” w Muzeum Fabryki można oglądać do 25 marca.

Wystawę zwieńczy projekcja filmu „Nasze znajome z Łodzi”. Czarno-biały dokument z 1971 roku ukazuje życie trzech łódzkich włókniarek w różnym wieku – Urszuli, Heleny oraz Genowefy. Przekrojowe pokazanie życia szwaczek oraz ich prób pogodzenia pracy z codziennymi obowiązkami, splata się w uniwersalną historię o wymiarze społecznym i egzystencjonalnym. Film zrealizowała Krystyna Gryczełowska – jedna z twórczyń Polskiej Szkoły Dokumentu. W 1972 roku dokument nagrodzony został „Brązowym lajkonikiem” na festiwalu filmów krótkometrażowych w Krakowie za „bezpośrednie widzenie ważkiej problematyki socjalnej kobiet pracujących”. 

Exit mobile version