☰ menu

Święto Toruńskiego Piernika 2016 – festiwal kulinariów, muzyki i dobrej zabawy

Swieto Torunskiego Piernika 2016
sob.
13.08.2016
Tegoroczne Święto Toruńskiego Piernika, które odbędzie się 13 sierpnia w Toruniu,to prawdziwy festiwal kulinarny, którego program zaskoczy nawet najbardziej wymagających miłośników gotowania. Nie zabraknie połączonych z degustacją pokazów kulinarnych znanych szefów kuchni – Mateusza Gesslera, Grzegorza Łapanowskiego oraz Philippe Abrahama, międzynarodowych warsztatów piernikarskich, rodzinnego śniadania na dziedzińcu toruńskiego Ratusza, strefy food trucków, koncertów zespołów Funkologia i Mikromusic, a przede wszystkim niezapomnianej atmosfery miasta, które co roku przyciąga do siebie ponad 1,5 milionów turystów.

W tym roku Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A. przy współpracy z Urzędem Miasta Torunia oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotowali idący z duchem czasu i life stylowymi trendami program atrakcji, odkrywający nowe oblicze Toruńskiego Piernika, który 13 sierpnia będzie bohaterem kulinarnego festiwalu. Zupełnie nowa formuła Święta Toruńskiego Piernika odpowiada charakterowi miasta, które w wyjątkowy sposób łączy historię z nowoczesnością. I tak w długi sierpniowy weekend Toruń zaprasza nie tylko na spacer ulicami Starego Miasta, ale do udziału w jednej z największych w Polsce miejskich imprez, która wypełni czas wielbicieli kulinariów, zarówno gotowania jak i wybornego jedzenia, smakoszy piw rzemieślniczych, fanów dobrej muzykii sportu. Zaplanowane na sobotę atrakcje zapewnią rozrywkę całym rodzinom oraz osobom poszukujących idealnego miejsca do wypoczynku w najpiękniejszym możliwym otoczeniu – na toruńskiej Starówce wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„Tegoroczna edycja Święta Toruńskiego Piernika to zupełnie nowe podejście do tego wydarzenia. Nie zapominamy o niezwykłej historii i znanych wszystkim legendach dotyczących Toruńskich Pierników, ale jednocześnie chcielibyśmy pokazać ich mało znane, kulinarne i artystyczne oblicze.To zdumiewające, że Toruńskie Pierniki, tak szeroko znane i lubiane przez wszystkich, kryją w sobie jeszcze tyle tajemnic. 13 sierpnia postaramy się je wspólnie odkryć” – mówi Jakub Kopczyński, Marketing Manager Fabryki Cukierniczej KOPERNIK S.A.

Atrakcje Święta Toruńskiego Piernika odbywać się będą w czterech lokalizacjach w obszarze centrum miasta: na Bulwarze Filadelfijskim, pod trzema namiotami sferycznymi w fosie przy ruinach Zamku Krzyżackiego, w Muzeum Toruńskiego piernika przy ul. Strumykowej 4 oraz na terenie Starówki w pobliżu Ratusza Staromiejskiego i na jego dziedzińcu. Obchody Święta rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają do godz. 22.00. Na uczestników będą czekały dodatkowe atrakcje, takie jak: możliwość wypieczenia tradycyjnych Toruńskich Pierników pod okiem Mistrzów Piernikarskich, I Toruński Zlot Food Trucków, aleja regionalnych piw rzemieślniczych, interaktywne animacje dla najmłodszych, gra miejska „Piernikowe Śledztwo”, turniej streetball z zawodnikami drużyny Twarde Pierniki, koncerty zespołów Mikromusic i Funkologia, Silent Disco, oficjalne afterparty z udziałem Kuby Karasia z The Dumplings i wiele innych, które są bezpłatne. Udział w warsztatach i pokazach kulinarnych znanych szefów kuchni – Mateusza Gesslera, Grzegorza Łapanowskiego oraz Philippe Abrahama ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w namiotach będzie biletowany, a wejściówki będzie można zdobyć poprzez udział w konkursach organizowanych przez patronów medialnych wydarzenia, Fanpage Fabryka Cukiernicza Kopernik oraz media lokalne.

„W kuchni niezwykle ważna jest inspiracja i odwaga, dlatego z wielką przyjemnością przyjąłem zaproszenie by specjalnie na Święto Toruńskiego Piernika przygotować wariację wytrawnej potrawy z bohaterem święta, czyli piernikiem w przepisie. Mam nadzieję, że odsłonię zupełnie nowe oblicze Toruńskich Pierników i zachęcę tym do poszukiwania nowych smaków także w domowych kuchniach. Serdecznie zapraszam” – zachęca Mateusz Gessler.

Wyłącznym sponsorem Święta Toruńskiego 2016 jest Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., partnerem Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Muzeum Toruńskiego Okręgowe w Toruniu. Patronat mediowy nad wydarzeniem objęli: Radio ESKA Toruń i Radio WAWA Toruń, Kuchnia+, Express Bydgoski, serwis kulinarny MojeGotowanie.pl, Nowości, NaszeMiasto.pl, magazyn SlowLife Food & Garden oraz Gazeta Wyborcza Toruń.

 

KULINARNY TORUŃ
Miejsce: FOSA PRZY RUINACH ZAMKU KRZYŻACKIEGO – NAMIOTY SFERYCZNE
Pokazy kulinarne szefów kuchni  
– duży namiot sferyczny „ZIEMIA”, godz. 10.00 – 22.00,
wstęp bezpłatny – biletowany

Podczas imprezy zaplanowane zostały prezentacje i warsztaty kulinarne, połączone z degustacją przygotowanych potraw znanych z telewizyjnych programów znakomitych kucharzy: Mateusza Gesslera, Grzegorza Łapanowskiego oraz Philippe Abrahama. W fosie przy ruinach Zamku Krzyżackiego, w dużym namiocie sferycznym, chętni miłośnicy kuchni i gotowania będą mogli uczestniczyć w spotkaniach, podczas których poznają tajniki kuchni cenionych mistrzów kulinarnych, a przede wszystkim rozsmakować się w potrawach przygotowywanych na oczach uczestników.
Mateusz Gessler – pochodzący z Polski, wychowany we Francji restaurator, właściciel popularnej warszawskiej restauracji „Warszawa Wschodnia”. Popularność w rodzimym kraju zdobył za sprawą programów telewizyjnych „MasterChef Junior”, którego jest jurorem oraz „Top Chef”, w którym pojawił się jako gość i surowy krytyk kulinarny. Absolwent szkoły gastronomicznej w Losannie.
Grzegorz Łapanowski – pasjonat gotowania i dobrego jedzenia, przedstawiciel kulinarnego świata
w mediach i prowadzący programu „Top Chef”. Przy tworzeniu kulinarnych programów współpracował również ze stacjami telewizyjnymi TVM i KUCHNIA+ oraz radiem TOK.FM i Czwartym Programem Radia Polskiego. Autor artykułów kulinarnych  publikowanych na łamach Food Service`u, Przeglądu Gastronomicznego, News Gastro, Magazynu Kuchnia, serwisu Ugotuj to!., Shape, Slow, Slow Life&Garden, i bloga w www.natemat.pl oraz książki kulinarnej „Smakuje”. Na co dzień zajmuję się prowadzeniem pokazów kulinarnych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Philippe Abraham – pochodzi z Francji, gdzie swoją przygodę ze sztuką kulinarną rozpoczął w wieku 16 lat w restauracji Le Relais de la Forge. Zaraz po studiach zdobywał doświadczenie w wielu renomowanych restauracjach takich jak La Ferme Saint Simeon z 1* Goumard Prunier z 2* czy Taillevent z 3* Michelin. Właściciel i szef kuchni restauracji Petit Paris w Sopocie. Wykładowca Akademii Kulinarnej FUMENTI w Gdańsku.

 

Turniej kulinarny dla toruńskich restauracji
– mały namiot sferyczny „WENUS”, godz. 10.00 – 12.00
Toruńskie restauracje będą rywalizować w przygotowaniu potrawy z wykorzystaniem Toruńskich Pierników. Rywalizację szefów kuchni będzie można oczywiście obserwować na żywo. Efekt ich sztuki kulinarnej oceni profesjonalne jury, a zwycięska restauracja będzie mogła przez rok, do następnego Święta Toruńskiego Piernika, cieszyć się tytułem mistrza piernikowych smaków.
Warsztaty fotografii kulinarnej dla blogerów
– mały namiot sferyczny „WENUS”, godz. 14.00 – 16.00
Warsztaty to ciekawa oferta dla bloerów kulinarnych, którzy nie tylko eksperymentują w kuchni
by zaprezentować swoim czytelnikom ciekawe kulinarne pomysły, ale i dokumentują proces ich powstawania potraw i efekt, tak aby nakarmić ich wzrok. Warsztaty poprowadzą: Grzegorz Łapanowski – autor telewizyjnych programów kulinarnych i książek, juror w programie „Top Chef” oraz Jakub Wilczek – fotograf kulinarny i reklamowy. Dla mieszkańców Torunia i turystów to z kolei możliwość spotkania znanych z sieci blogerów osobiście.
Blogerzy chętni wziąć udział w warsztatach fotografii kulinarnej mogą zapisywać się poprzez Facebooka wysyłając wiadomość prywatną na Fanpage Fabryka Cukiernicza Kopernik wraz linkiem
do prowadzonego bloga. Liczba miejsc ograniczona.

 

PYSZNIE AKTYWNY TORUŃ – CHILLOUT, MUZYKA, SPORT i DOBRE JEDZENIE
Miejsce: BULWAR FILAJSKI
Bulwar Filadelfijski nad Wisłą to miejsce kojarzące się przede wszystkim z wypoczynkiem, spacerami
i spokojną rodzinna atmosferą. Z drugiej strony to od dawna miejsce spotkań młodych mieszkańców Torunia. Podczas Święta Toruńskiego Piernika oczekiwania wszystkich zostaną połączone. Mieszkańcy i turyści, którzy zdecydują się spędzić czas na świeżym powietrzu nad wodą tuż przy murach Starego Miasta będą mieli okazję nie tylko dobrze zjeść, ale i trochę się rozruszać. W dniach 12 i 13 sierpnia Bulwar Filadelfijski, zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego, a w miejscu tym staną Food Tracki.

Strefa Gastronomiczna – Food Trucki, Aleja Piw Rzemieślniczych, strefa Chill Out
godz. 10.00 – 22.00
Po raz pierwszy do Torunia zjadą się restauracje na kółkach, czyli popularne Food Trucki. Zróżnicowana menu i przystępne ceny będą na pewno dużą atrakcją dla uczestników imprezy, którzy na nietypowy posiłek będą mogli wpaść już w przed dzień Święta Toruńskiego Piernika, 12 sierpnia.
O podniebienia piwnych smakoszy zadbają natomiast lokalne browary, które przedstawią swoją ofertę w Alei Piw Rzemieślniczych. Kawiarnia na tarasie widokowym, serwująca znakomitą kawę
i herbatę oraz piernikowe desery to natomiast propozycją dla osób szukających miłego i kulturalnego odpoczynku lub przerwy podczas letniego spaceru. Będzie to okazja, by spróbować wyroby Fabryki Cukierniczej Kopernik, które nie są dostępne na co dzień w sprzedaży, a zostały wypieczone specjalnie na okazję Święta Toruńskiego Piernika przez Mistrzów Piernikarskich z Fabryki Cukierniczej Kopernik.
Strefa sport i Fitness
– streetball, godz. 11.00 – 17.00
– trampoliny fitness, godz. 12.00 – 18.00
Po pysznym posiłku czas spalić trochę kalorii podczas wysiłku połączonego z zabawą. Atrakcją sportową, która świetnie łączy się z Świętem Toruńskiego Piernika, będą koszykarskie konkursy na Bulwarze Filadelfijskim, gdzie ustawiony zostanie kosz do streetballa. Zajęcia animowane będą przez specjalnych gości – zawodników toruńskiej męskiej drużyny koszykarskiej, Polskiego Cukru Toruń. Koszykarze z Torunia znani są w całej Polsce pod swoim przydomkiem – Twarde Pierniki. W ramach przeprowadzanych konkursów koszykarskich, znajdzie się oferta zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Z myślą o kobietach, ale nie tylko, na strefie sportowej stanie dwanaście mini-trampolin do ćwiczeń, które robią ostatnio furorę w klubach fitnesowych. Warto zabrać ze sobą sportowy strój
i skorzystać z treningu na świeżym powietrzu.

Żywa Katarzynka
godz. 12.00 -12.30
Mieszkańcy Torunia i Goście, którzy przybędą na Święto Toruńskiego Piernika zostaną zaproszenia do utworzenia żywej katarzynki. Na wyznaczonym terenie zostanie przygotowany kontur piernikowej katarzynki, który wypełnią uczestnicy imprezy w celu wykonania pamiątkowego zdjęcia
z pozdrowieniami z Torunia.

MUZYCZNY TORUŃ
Miejsce: BULWAR FILADELFIJSKI, FOSA PRZY RUINACH ZAMKU KRZYŻACKIEGO
Koncerty zespołów FUNKOLOGIA i MIKROMUSIC
godz. 19.00 -22.00
Podczas imprezy, na scenie usytuowanej na Bulwarze Filadelfijskim,  odbywać się będą koncerty muzyczne. W pierwszej części dnia prezentować się będą młode toruńskie zespoły, a w wieczornym koncercie głównym wystąpią dwie grupy muzyczne: MIKROMUSIC oraz FUNKOLOGIA. Tuż po 22.00 będzie można się przenieść do dużego namiotu „ZIEMIA” w fosie zamkowej, gdzie Nocna Strefa Muzyczna dopiero zacznie się rozkręcać. Główną atrakcją będzie Silent Disco z udziałem trzech DJ. Do dyspozycji uczestników imprezy będzie 150 par słuchawek, każdy będzie sam decydował do jakiej muzyki chce tańczyć (słuchawki będą dysponować 3 przełączanymi kanałami). Dzięki temu w jednej przestrzeni uczestnicy imprezy tańczą do trzech rodzajów muzyki, nie przeszkadzając sobie.
Zakończeniem muzycznych atrakcji i wisienką na torcie rozrywkowej części programu będzie oficjalne Afterparty Święta Toruńskiego Piernika 2016, które odbędzie się w Klub ENERDE przy
ul. Browarnej 6. Tej nocy zagrają Kuba Karaś z zespołu The Dumplings, Kovvalski oraz DJ Funktion. Będzie to impreza skierowana przede wszystkim do młodych ludzi.

RODZINNY TORUŃ – ATRAKCJE I ZABAWY REKREACYJNE
MIEJSCE: STARÓWKA, MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA, FOSA ZAMKOWA

Piernikowe Śniadanie w Ratuszu
godz. 10.00 – 13.00
Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego przygotowany będzie piernikowe śniadanie przy akompaniamencie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Odpoczynek na leżakach urozmaicą warsztaty i zabawy prowadzone przez Teatr Baj Pomorski. Będzie także stoisko z instrumentami muzycznymi
i stoisko edukacyjne.
Gra miejska „Piernikowe śledztwo”,
godz. 13.00 – 19.00
Na Starówce rozegrana zostanie gra miejska „Piernikowe Śledztwo”, której celem będzie podążanie szlakiem historii toruńskiego piernikarstwa. Za pomocą aplikacji w telefonie działającej podobnie
do kompasu, uczestnicy gry „Piernikowe Śledztwo” będą podążać ulicami Starego i Nowego Miasta,
w poszukiwaniu obiektów, które w przeszłości mieściły wytwórnie pierników. Ich zadaniem będzie jak najszybsze pokonanie całej trasy. Przy każdym z kluczowych punktów na mapie, na uczestników czekać będzie pytanie dotyczące toruńskiego piernikarstwa.
Dziecięcy raj – średni namiot „MARS”,
godz. 10.00 – 19.00
Podczas Święta Toruńskiego Piernika nie zabraknie animacji dedykowanych najmłodszym. Mali Kopernicy będą mogli bawić się nauką i eksperymentować biorąc udział w multimedialnych atrakcjach o walorach edukacyjnych. Stanowisko „Ruchome Toruńskie Kartki” będzie przeznaczone dla małych miłośników majsterkowania, którzy stworzą niespotykane kartki z piernikowym ludzikiem. Za pomocą kartonu, ćwieków i farb dzieci będą miały możliwość  stworzyć skomplikowane ruchome konstrukcje. Przy stanowisko „Piernikowe Elektrociasto” każdy będzie mógł ulepić natomiast specjalne piernikowe ciasto o elektrycznych właściwościach. Będzie to okazja do odkrycia tajników prądu elektrycznego przy okazji kreatywnego spędzania czasu. Mash Machine to natomiast syntezator muzyczny z aktywnym panelem dotykowym, dzięki któremu każdy może pobawić się
w DJ-a.

SPECJALNY PROGRAM MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA
Miejsce: ODDZIAŁ MUZEUM OKRĘGOWEGO W TORUNIU, STRUMYKOWA 4
PiernikoMania – PiparkoogiMaania – międzynarodowe warsztaty piernikarskie
godz. 10.00 -18.00
Artyści z Estonii, Finlandii i Polski stworzą dzieła, których artystycznym tworzywem będzie toruńskie ciasto piernikowe na co dzień używane do produkcji w Fabryce Cukierniczej Kopernik. Motywem przewodnim działań artystów jest anioł, który stanowi również symbol Torunia.
Muzeum zaprasza wszystkich w godzinach 10:00 – 18:00 również na: warsztaty tworzenia piernikowej biżuterii, szycie piernikowych przytulanek oraz pokazy naukowe „Kuchnia Molekuralna” i „Kuchenne Eksperymenty W Naszych Domach”. Święto Toruńskiego Piernika będzie też jedyną taką okazją do wzięcia udziału w warsztatach wypieku pierników pod okiem Mistrzów Piernikarskich z Fabryki Cukierniczej Kopernik.

UWAGA!
Punkt informacyjny Święta Toruńskiego Piernika będzie usytuowany na Rynku Staromiejskim i będzie działał w godzinach 10:00 – 22:00

 

 

 

 

Exit mobile version